Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

szeregowo czy równolegle?

mariotti 18 Dec 2013 16:57 1722 14
    mariotti
    Level 8  
    Witam

Mamy jakiś podzespół z trzema nóżkami, np. stabilizator LM78XX. Sposób jego
    podłączenia jednoznacznie wynika z dokumentacji. Więc czy jest jakikolwiek sens
    mówienia że podłącza się go równolegle czy szeregowo?

Pozdrawiam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    kwantor
    Level 38  
    To określenie, to nazwa rodzaju regulacji- szeregowa, wydziela się sporo mocy na straty cieplne zbyt wysokiego napięcia wejściowego.
    Podłącza się go akurat równolegle, bo nóżka masy idzie do minusa.
    mariotti
    Level 8  
    kwantor wrote:
    Podłącza się go akurat równolegle, bo nóżka masy idzie do minusa.

Gdy przeglądałem jakieś materiały o stabilizatorach, to nigdy nie natknąłem się na
    określenie że podłącza się go szeregowo lub równolegle. Do tej pory spotykałem się z
    określeniami połączenie szeregowe i równolegle w przypadku dwóch nóżek. Na moje
    dwie nóżki (wejście i wyjście) są podłączone szeregowo, a drugie dwie (wejście i masa)
    równolegle z wyjściem stabilizatora. Czy coś mylę?

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    mariotti
    Level 8  
    milosek wrote:
    Poczytaj o stabilizatorach szeregowych i równoległych. Stabilizatory równoległe są rzadziej stosowane ze względu na znaczą moc strat wydzielaną na elemencie regulującym-tranzystorze.

Dzięki poczytam, ale chodziło mi chyba o zupełne, ale zupełne podstawy. Czy można w
    ogóle mówić że coś jest podłączone szeregowo lub równolegle jeśli ma więcej niż dwie
    nóżki, a jeśli tak, to jaki tego sens?

BTW. Taki przykładowy LM7805 jest szeregowym czy równoległym stabilizatorem i dlaczego?

Pozdrawiam
    kwantor
    Level 38  
    Element regulacyjny (tranzystor) jest włączony szeregowo w tym scalaku.
    Jego prawidłowa nazwa to: liniowy, o ustalonym napięciu.
    To jest dość rozbudowany układ scalony i zabrnąłeś w jakąś ślepą uliczkę całkiem nie potrzebnie.
    Pojęcie szeregowo/ równolegle łatwo zrozumieć na przykładzie np. rezystorów.
    Stabilizator równoległy działa na zasadzie regulacji (stabilizacji) prądu płynącego prze rezystor i element regulacyjny do masy. (tranzystor, dioda zenera)
    Prąd jest pobierany nawet, gdy układ nie jest obciążony.
    mariotti
    Level 8  
    kwantor wrote:

Jego prawidłowa nazwa to: liniowy, o ustalonym napięciu.
    Element regulacyjny (tranzystor) jest włączony szeregowo w tym scalaku.

Dzięki

kwantor wrote:

To jest dość rozbudowany układ scalony i zabrnąłeś w jakąś ślepą uliczkę całkiem nie potrzebnie.

Na to wygląda, ale można jeszcze wybrnąć :)

kwantor wrote:

Pojęcie szeregowo/ równolegle łatwo zrozumieć na przykładzie np. rezystorów.

No właśnie rezystory, kondensatory, diody, cewki mają dwie nóżki i często (zawsze?) mówi
    się o ich podłączeniu szeregowym bądź równoległym. W ich przypadku rozróżnienie na
    połączenie szeregowe i równoległe ma sens, bo wiąże się z określonymi konsekwencjami.

Natomiast jeśli coś ma 3 nóżki lub więcej, to w ogóle nie wiem po co mówić że to się
    podłącza szeregowo bądź równolegle. Dziś usłyszałem takie określenie że (akurat
    ten nieszczęsny stabilizator) podłącza się równolegle, zdębiałem i wdałem się w
    sprzeczkę, bo myślałem akurat o tej parze nóżek in-out. Ja jestem amatorem, ale
    moim zdaniem podłącza się po prostu tak jak jest w dokumentacji: ani szeregowo,
    ani równolegle.

Według mnie, jeśli coś ma trzy nóżki, to ma trzy pary nóżek. Jeśli coś ma N nóżek, to
    ma N*(N-1)/2 par nóżek. Każda para nóżek może być podłączona równolegle lub
    szeregowo btw w dwóch polaryzacjach, ale mówienie że trzy nóżki podłącza się
    równolegle lub szeregowo nie ma sensu. Czy mam rację?

Pozdrawiam
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Czy można w ogóle mówić że coś jest podłączone szeregowo lub równolegle jeśli ma więcej niż dwie nóżki, a jeśli tak, to jaki tego sens?

Można tak mówić ale trzeba określić dokładniej z czym łączymy szeregowo lub równolegle, przykładowo:
    -Równolegle do wejścia (pomiędzy wejściem a masą) podłączamy kondensatory filtrujące i odsprzęgające.
    -Szeregowo przed stabilizatorem włączamy diodę zabezpieczającą przed odwrotnym podłączeniem zasilania
    -Szeregowo z wyprowadzeniem GND włączamy diodę żeby podnieść napięcie wyjściowe o 0,7V
    mariotti
    Level 8  
    kwantor wrote:
    No masz.

Dzięki, jeśli ktoś się nie zgadza, to proszę o uzasadnienie.

Dodano po 2 [minuty]:

jarek_lnx wrote:
    Quote:
    Czy można w ogóle mówić że coś jest podłączone szeregowo lub równolegle jeśli ma więcej niż dwie nóżki, a jeśli tak, to jaki tego sens?

Można tak mówić ale trzeba określić dokładniej z czym łączymy szeregowo lub równolegle, przykładowo:
    -Równolegle do wejścia (pomiędzy wejściem a masą) podłączamy kondensatory filtrujące i odsprzęgające.
    -Szeregowo przed stabilizatorem włączamy diodę zabezpieczającą przed odwrotnym podłączeniem zasilania
    -Szeregowo z wyprowadzeniem GND włączamy diodę żeby podnieść napięcie wyjściowe o 0,7V

Nie wiem czy zrozumiałem. To jest to samo, co z wyszczególnieniem par nóżek?

Pozdrawiam
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:

Nie wiem czy zrozumiałem. To jest to samo, co z wyszczególnieniem par nóżek?

Mniej więcej, jeśli szeregowo to z jedną z nóżek, jeśli równolegle to z parą nóżek, albo, jeśli jeną z nóżek do pary będzie masa, to będzie zrozumiałe nawet kiedy o niej nie wspomnimy.
  • Helpful post
    kwantor
    Level 38  
    Jak ma coś trzy nóżki i nie wiesz jakie, to nie możesz tak nazywać, po prostu podłączasz układ zgodnie z aplikacją- część elementów będzie tam włączona szeregowo, zaś część równolegle i co z tego.
    Nie spotkałem jeszcze tak wiercącego człowieka w takiej dziwnej kwestii. :D
    trymer01
    VIP Meritorious for electroda.pl
    T.zw. "przecieranie g**** przez sitko". I to o gęstym oczku.
    Z pytania wyraźnie przebija inny sposób patrzenia autora wynikający z niskiego poziomu wiedzy. I stad to "wiercenie", a koledzy się niepotrzebnie do tego poziomu dali zniżyć, zamiast odesłać autora do książek.
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Dziś usłyszałem takie określenie że (akurat ten nieszczęsny stabilizator) podłącza się równolegle, zdębiałem i wdałem się w sprzeczkę, bo myślałem akurat o tej parze nóżek in-out.
    Czy oponent powiedział do czego równolegle? bez tego stwierdzenie "równoległości" nie ma sensu.

Na pytanie jak podłączyć kondensator do stabilizatora odpowiedział bym że równolegle do ..., ale na pytanie jak włączyć stabilizator 78XX do układu nigdy bym nie odpowiedział że równolegle ani szeregowo, co najwyżej że zasilanie doprowadzamy przez stabilizator. Albo: nóżka In do .. nóżka Out do ..
    mariotti
    Level 8  
    trymer01 wrote:
    T.zw. "przecieranie g**** przez sitko". I to o gęstym oczku.
    Z pytania wyraźnie przebija inny sposób patrzenia autora wynikający z niskiego poziomu wiedzy. I stad to "wiercenie", a koledzy się niepotrzebnie do tego poziomu dali zniżyć, zamiast odesłać autora do książek.

Cóż, ja się dopiero uczę i nie ukrywam tego faktu. Natomiast ktoś na mnie najechał
    argumentując: "skończyłem elektronikę", więc myślałem że to ja jestem głupi.