Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiatrak ile magnesów na cewkę

nordyk 19 Dec 2013 17:01 2916 2
    nordyk
    Level 10  
    Witam, buduję prądnicę amerykankę.
    Mam pytanie: Na 12 cewek ile powinno być magnesów neodymowych ? Na jedną faze przypada 4 cewki. Magnesy będą na tarczy samochodowej 310mm.
    Dziękuję.
    inspir
    Level 10  
    Nie patrz na schematy tu z forum bo głowa rozboli, i ich wymiary, oraz nie czytaj 400 stron , bo nie zrobisz NIC .
    Zasada budowy cewek jest prosta, zacznij od magnesów ( na jakie cie stać ) , ich wymiary a potem do tych wymiarów się dostosuj:
    przykład: (opieram się na opinii i książek tych ludzi )
    magnesy - chcesz 12 cewek to 16 magnesów , a na 9 cewek 12 magnesów itd..
    Wymiar cewki zależny od wymiaru magnesu .
    Magnes np: 40 długi x18 szeroki x10 grubość , cewka musi być w V , czyli górna część szersza od dolnej , górna część musi mieć większą szerokość max około 40% szerokości magnesu a dolna węższa o około max40%, a wysokość o 2-3 milimetry mniejsza od długości magnesu
    ( mowa tu o wewnętrznej części cewki - środek). Co do drutu to wiec że się grzeje i zaleca się w tym wypadku 1,4mm do 1,8mm . Można stosować cieńsze ale ale x 2. Ale doświadczeni odradzają. Zwoje - zależnie co chcesz osiągnąć ale od 90-125 przy tych wymiarach drutu.
    Odstępy miedzy magnesami to max połowa jego szerokości podzielona na lewą i prawą stronę w dolnej części .
    Tarcza zalecana średnica minimalna to znowu wymiar magnesu, pomnóż wymiary magnesu i podziel to na 12 (12 cewek) i podziel na 3 ( bo masz po 3y sekcje ( czyli 4x3=12 cewek) - nie wiem dla czego ale wiele razy spotkałem się z taką formą wyliczeń ) ).
    Idealnie pasuje tu tarcza z złomowiska z volvo s70 lub 270 .

Dodano po 15 [minuty]:

Ach zapomniałem , przy zalewaniu żywicą użyj wiórków z włókna szklanego, bo jak będzie przezroczysta tarcza to po nagrzaniu cewek żywica zmięknie i kruszeje. A jeszcze jedno bo tu fachowcy z forum doradzają dodawać wiórki aluminiowe lub miedziane aby odciągało ciepło , nie słuchaj tych BZDUR, aluminium i miedz zmniejsza polaryzacje magnesów a to powoduje dużo mniejszą wydajność amerykanki .