Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kupić podlicznik do domu ??

KrzysztofS 19 Gru 2013 17:58 6480 9
  • #1 19 Gru 2013 17:58
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Witam
    Jestem w trakcie przygotowań do wymiany starej skrzynki z bezpiecznikami topikowymi w bloku z płyty na nowe typu "S". Stara ma swoje lata i dosyć już się wygrzała w związku z luzami na kablach .... Licznik jak to w bloku jest w piwnicy i w związku z tym chciałem dać licznik dodatkowy w domu aby orientacyjnie wiedzieć ile już w miesiącu nabiło monet na liczydło ;)
    Myślałem nad czymś takim "1-FAZOWY LICZNIK ENERGII MECHANICZNY (ANALOGOWY)
    5(50A) ZEXT EM1A-5"
    Pytanie brzmi czy licznik wytrzyma pobór prądu przez całe mieszkanie. Nie znalazłem danych na temat maksymalnego prądu jedynie 50A ale jak długo nic ??

Dane techniczne:
    Typ----- EM1A-5
    Napięcie znamionowe----- 230V
    Częstotliwość ----- 50Hz
    Prąd znamionowy ----- 5A
    Prąd maksymalny----- 50A
    Prąd minimalny ---- 0,02A
    Klasa dokładności----- 1 (zgod. IEC61036)
    Stała licznika ----- 1000 imp/kWh
    Zakres wskazań ----- 5+1 (0-99999,9kWh)
    Pobór mocy ----- =/<8VA, =/<0,4W
    Temp. pracy ----- -20°C do +65°C
    Sygnalizacja pracy---- czerwona dioda
    Średnia wilgotność pracy----- 75%

Można go montować ?? Pobór prądu jest na pewno mniejszy jak 50A ale bywa większy od 5A

A tak swoją drogą wybrałem się do piwnicy bo mieszkam tu już 30lat a licznik ten sam, na forum można wyczytać że liczniki wymieniają co 15 lat ?? Na liczniku mam dwie plomby plastikowe a na nich wybite "04" i na zaciskacz licznika na puszcze ołowiana plomba z czymś niewyraźnym. Czy "04" to rok 2004 ??

0 9
  • Pomocny post
    #2 19 Gru 2013 18:34
    spinacz
    Poziom 38  

Możesz zamontować sobie taki licznik, a co do licznika w piwnicy to plomby legalizacyjne to te plastikowe i wybite "04" to data legalizacji 2004 Czyli wymiana ze względu na legalizacje w roku 2018 lub 2019.

0
  • #3 20 Gru 2013 22:27
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Dzięki za info :) Co ciekawe mieszkam tam od 85r. wtedy ten budynek zbudowano i na wymianę tych liczników w 2004r. nie ma żadnego kwitu. pamiętam jedynie że faktycznie kiedyś energetyka wywiesiła info o przerwie od godziny do godziny, pewnie wtedy to zrobili :idea: Ale papierka nie dali ..... A co do licznika to taki zamontuję jak pisałem :D ..... Teraz mam takie coś w związku z wysokimi rachunkami za prąd :

AG82 MIERNIK LICZNIK ZUŻYCIA ENERGII PRĄDU MOCY

Co ciekawe podłączyłem to pod bezpiecznik od gniazd i na pusto w nocy wyszło mi ponad 200W i to nie lodówka tylko urządzania w trybie czuwania :!:
    Masakra teraz wszystko idzie na noc z gniazda hehehehehe

A moje pytanie: -jest coś w stylu tego miernika wtyczkowego na szynę w obudowie bezpiecznika typu "S" ?? Chodzi mi o coś co pokaże mi moc pobieraną w danym momencie a nie tylko ten licznik który mi to wszystko zliczy ??
    [/img]

0
  • #4 20 Gru 2013 22:54
    KrzysztofS
    Poziom 18  

A co do licznika to szukałem takiego "esowego" odpowiednika tego wtyczkowego i chyba nie ma ?? Swoją drogą to ten wtyczkowy to dobra rzecz, w życiu bym się nie spodziewał że PC + monitor w trybie czuwania to ponad 30W a nie mam jednego w domu .......

0
  • #5 20 Gru 2013 23:02
    gogi20
    Poziom 24  

Jeśli poszukasz to znajdziesz takich mierników/liczników pełno.
    Google-> słowa kluczowe (wybrać): miernik, licznik, DIN, TH35, moc, moc chwilowa, energii-> przeczytać opisy:)

0
  • #6 20 Gru 2013 23:11
    Darom
    Specjalista elektryk

KrzysztofS napisał:

Myślałem nad czymś takim "1-FAZOWY LICZNIK ENERGII MECHANICZNY (ANALOGOWY)
    5(50A) ZEXT EM1A-5"
    Pytanie brzmi czy licznik wytrzyma pobór prądu przez całe mieszkanie. Nie znalazłem danych na temat maksymalnego prądu jedynie 50A ale jak długo nic ??

Kolego Krzysztofie.
    Ten licznik jest ok. Dodatkową zaletą (wg mnie) jest to, że "cyferblat" jest mechaniczny a nie LCD.

pzdr
    -DAREK-

1
  • Pomocny post
    #7 20 Gru 2013 23:15
    gogi20
    Poziom 24  

Darom napisał:
    Kolego Krzysztofie.
    Ten licznik jest ok. Dodatkową zaletą (wg mnie) jest to, że "cyferblat" jest mechaniczny a nie LCD.

pzdr
    -DAREK-
    Ale autorowi chodzi o to, żeby pokazywał jeszcze aktualną moc.

0
  • #8 20 Gru 2013 23:15
    zbich70
    Specjalista elektryk

KrzysztofS napisał:
    Pojechałeś i co teraz ?? Coś w sprawie licznika, wskaźnika ??

Skoro wiesz, że PC + monitor pobiera 30W standby to nie potrzebny ci licznik tylko kalkulator. Chyba że z mat-fiz tak samo kiepsko jak z polskim.

0
  • #9 21 Gru 2013 00:20
    gogi20
    Poziom 24  

np.
    http://www.sabur.com.pl/nasza-oferta/podzespo...wej/liczniki-energii-elektrycznej/ald1-s-bus/
    Nie wnikam w cenę. Poszukasz to znajdziesz tego naprawdę dużo. Jeżeli ludzi chcą wysłać na Marsa a miałoby nie być liczników na szynę z możliwością wyświetlania mocy... :)
    P.S.

KrzysztofS napisał:
    moc pobieraną
    Swoją drogą, co to jest? Normalnie jak widzę takie coś w tych wszystkich marketach przy opisach urządzeń to aż trzęsie: "pobierana moc", "pobór mocy" - Pokemony jakieś czy co?:)

0
  • #10 21 Gru 2013 00:31
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Dzięki za info ale to tak naprawdę tak dla pospólstwa w cenie 100zł lub trochę ponad to niewiele tego. Na szybko to nawet ceny tego proponowanego przez Ciebie nie znalazłem.Właśnie rozkręcam ten chiński wtyczkowy ciekawe jak tam jest pomiar robiony :) Jak pisałem o takie coś oprócz tego licznika z pierwszego postu mi chodzi, otwieram klapkę z bezpiecznikami i na liczniku widzę ile nabiło a watomierzu ile aktualnie jest pobierane .........

Edit

Po rozkręceniu chińczyka:

Zasilacz bez-transformatorowy
    Pomiar prądu groby bocznik z drutu

W danych ma niby 16A i po boczniku raczej by się zgadzało ..... Jutro po wyspaniu przemyślę to dokładnie ale jest opcja wbudowania tego w skrzynkę bezpiecznikową po amputacji gniazd i podłączeniu przewodów na krótko ..... Jak pisałem to mieszkanie w wielkiej płycie więc szału nie ma :)

0