Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria Samsung AA-PB9NC6B (ładowanie poza laptopem)

andofx1 19 Gru 2013 18:21 5247 10
  • #1 19 Gru 2013 18:21
    andofx1
    Poziom 10  

Witam .

Chciałbym wykorzystać wyżej wymienioną baterie do innych celów niż jest przeznaczona :D z pinologi wyniki iż napięcie jest podawane na 4 boczne piny.

Tak wiem że jest to chińska podróbka i wiem czym grozi nie odpowiednie manipulowanie z li-ion-em (boom):twisted:

I teraz pytanie co jeśli podłączę tam 12.6V i 2 A na wydajności(mam zasilacz laboratoryjny) będzie bezpieczne ładowanie ? :?:

Bateria Samsung AA-PB9NC6B (ładowanie poza laptopem)

Bateria Samsung AA-PB9NC6B (ładowanie poza laptopem) Bateria Samsung AA-PB9NC6B (ładowanie poza laptopem)

• #2 19 Gru 2013 22:14
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Jeżeli zachowasz warunki ładowania i rozładowania, możesz spokojnie używać baterii do innych celów. Ładujesz dobrym zasilaczem z ograniczeniem prądowym i napięciem 12,6 V. Prąd na początku ładowania niższy a po osiągnięciu 3,64 V możesz ładować prądem znamionowym. Dane masz zapiszne we wsadzie baterii.

• #3 19 Gru 2013 22:27
    andofx1
    Poziom 10  

dziękuje za odpowiedz.

Podłączyłem do ładowania boom nie było hehe ., dla bezpieczeństwa ustawiłem max 1 A , bateria miała 80% fabrycznie (dziś ją kupiłem) .

Ładuje się już ok 40 minut i spadło z 1 A do 0.55A ,

edit. ale skoro w baterii jest elektronika kontrolująca stan baterii ładowanie itd to nie powinienem się niczego obawiać racja?

edit. bateria przy 0.20A odłączyła się automatycznie .Wskaźnik pokazuje 100% ciekaw jestem czy przy rozładowaniu jakieś zabezpieczenia zadziałają.

• #4 20 Gru 2013 11:31
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Bateria ma zapisay max prąd ładowania szybkiego tzw Fast Charge Current i wynosi on np 3,5 A.
    Dla bezpieczenstwa nie ładuj pradem większym niż 2 A.

• #5 27 Gru 2013 18:56
    andofx1
    Poziom 10  

Mam jeszcze jedno pytanie czy baterie takowa posiada jakiś własny układ stabilizacji napięcie .

krótko mówiąc czy mogę podać jej np 13 V ? - zasilacz laptopa tej baterii ma 19 V 3.5 A ale czy na styki baterii jest tyle podawane ?

Bardzo prosił bym o odpowiedz znawców tej tematyki.

• #6 27 Gru 2013 20:18
    krasnal31
    Poziom 9  

Uważam, że układ stabilizacji napięcia posiada laptop, a nie bateria. Na styki jest podawane dokładnie tyle co na baterii. Pomierz woltomierzem i zobaczysz sobie. Pozdrawiam

• #7 27 Gru 2013 20:44
    andofx1
    Poziom 10  

Z tym mierzeniem nie jest prosto bo bez baterii na stykach laptopa napiec niema .

Musiał bym wpiąć baterie do lapka i wyprowadzić przewody równocześnie z baterią

Poza tym jeśli chodzi o ''prąd' to jakiś regulator tam jest bo bateria pobiera na początku 3 A następnie 4A i później płynnie do 0.25 A i przy tym prądzie widoczne jest jak uaktywnia się balanser bo raz jest 0.10 A raz 0.40 A i tak skacze przez ok 5 minut następnie bateria się odcina nie pobiera prądu .Ładowanie zakończone.

Tylko nie jestem pewny co do napięcia podaje jej 12.6V i wszystko niby jest ok ale co jeśli dam więcej.

• #8 27 Gru 2013 21:00
    krasnal31
    Poziom 9  

Mam podobną baterie od samsunga, jak mi sie uda w weekend, to zrobie próbę i ci powiem jak sie zachowuje przy podaniu wyższego napięcia bezpośrednio na nią.

• #9 27 Gru 2013 21:49
    andofx1
    Poziom 10  

nie chce jej rozbebeszać , ale najlepiej jak by ktoś miał rozebraną podniósł napięcie i zmierzył na ogniwie czy jest różnica .

Ale według mnie ona musi mieć własny stabilizator.Zważywszy na to ze wyższe napięcie grozi uszkodzeniem.

pytam dlatego że trochę irytuje mnie ładowanie zasilaczem laboratoryjnym skoro mógł bym 14V 5A a takowy właśnie posiadam.

Dziękuje za ewentualną pomoc w tej sprawie wszystkim szczególnie krasnal31 :)

• Pomocny post
    #10 27 Gru 2013 22:21
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Aby zakończyć domysły na temat napięcia zasilającego baterię wyjaśniam, że dla baterii o 3 sekcjach ogniw, czyli napięciu znamionowym 10,8 V lub 11,1 V laptop wystawia napięcie 12,6 V i jest to rygorystycznie utrzymywane. Bateria posiada zabezpieczenia nadnapięciowe i nadprądowe zapisane w programie kontrolera, ale radzę trzymać się tego co napisałem. A więc 12,6 V maksymalne napięcie i bezpieczny prąd ładowania 2 A.

• #11 28 Gru 2013 18:25
    andofx1
    Poziom 10  

I tym optymistycznym akcentem zakończymy ten wątek , powiedziane zostało raczej wszystko a przynajmniej mi to wystarcza w zupełności :)

Bardzo dziękuje za Pomoc!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME