Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yaris 00 1.0 Japonia - Analiza spalin -czy jest prawidłowa?

Tomko1023 19 Gru 2013 19:53 7029 42
  • #1 19 Gru 2013 19:53
    Tomko1023
    Poziom 10  

Witam
    Podaje wyniki z analizy spalin dzisiaj
    Czy sa wlasciwe?
    Wolne obroty(580rpm)
    CO- 0.44vol%
    HC - 88 ppm
    Wysokie obroty(3071rpm)
    CO -0,21 vol%
    HC - 101 ppm
    Lambda - 1,00

Walcze z dużym spalaniem w moim aucie. Myslalem ze kupilem ekonomiczne auto bo tak mi doradzali znajomi co tez maja yarisy ale chyba nie. Auto spala mi 7,8l/100 w miescie (100%miasto) oraz 7,0 (60% trasa /40%miasto).
    Sa to wyliczenia z ostatnich 6000tkm,tankowanie pod korek,ta sama stacja.
    Komp pokazuje miasto 7,0 ,trasa 6,2 wiec dokladnie zaniza o 0,8l/100km.
    Mam porównanie z dwoma innymi yarisami (znajomi z tego samego miasta). Im auta z tym samym silnikiem pala odpowiednio 5,8 i 6,3 miasto:( i nie jezdzą jak emeryci....tez leja pod korek
    Auto ma nowe swiece denso ,olej 5w30,filtry ,pasek klinowy,1 sonde,(denso) czyszczony i podmieniany(z innej yaris) przepływomierz, nowe hamulce +tarcze,nowe szczeki ,nowy thermostat,czyszczona przepustnica,itd.....
    Check engine sie nie swieci, auto podłaczone pod kompa kts pokazuje prawidłowe wartosci sondy 1i 2 ,przepływomierza,czujnik temperatury ok, koła nie blokuja, reczny nie trzyma:)
    Mam brak pomysłów ....myslałem o katalizatorze .... ,sonda nr. 2 nie zgłasza błedów,auto ma słabe przyspieszenie na 2 biegu
    Jutro moze odkrece wydech i sprawdze kata czy nie jest zapchany....
    Macie jakies pomysły co jeszcze mozna sprawdzic

0 29
  • #2 19 Gru 2013 20:22
    żałosna udręka
    Poziom 32  

HC dużo za dużo. Podejrzany EGR.

0
  • #3 19 Gru 2013 20:28
    Tomko1023
    Poziom 10  

Znalazłem ze norma hc to 100.???
    Jesli za duzo czy moze to byc kat przytykajacy sie?
    Nie mam EGR

1
  • #4 19 Gru 2013 23:27
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tomko1023 napisał:
    Znalazłem ze norma hc to 100.???

Zależy od układu zasilania
    Tutaj do 30
    Tylko te dwa gazy czy masz może jeszcze CO2?

0
  • #5 19 Gru 2013 23:45
    panam
    Poziom 29  

lamda zbyt wysoka bo maksymalna norma do badania technicznego to jest 1,1 . czyli masz przeciek na wydechu( za dużo powietrza więc komp podaje więcej paliwa) wydech nie jest zapchany tylko otwarty przed końcem. LAMBDA powinna wynosić 0.7 , 0.8. zbyt wysoka podwyższa spalanie

Moderowany przez robokop:

Kolega dokształci się trochę, bo to brednie koszmarne.

0
  • #6 20 Gru 2013 00:37
    Tomko1023
    Poziom 10  

Mam tylko tlenek i weglowodory i lambde. Tylko to na przegladzie podaja w Ira.Jutro wrzuce wydruk.
    Przy CO mam norme 0,50% dla wolnych obrotow i 0,30 % dla wysokich
    Przy HC norma jest 0ppm????hmmm , dla wysokich 200ppm
    LAMBDA norma na wydruku 0,97-1.03
    Jesli chodzi o przedmuchy to wydech na 100% sprawny

0
  • #7 20 Gru 2013 18:40
    robokop
    Moderator Samochody

Wystarczy że CO za duże - dla takiego auta prawie 0,5% to kosmos. Lambda też zbyt mała - powinna być ponad 1. Pełna diagnostyka silnika - coś jest źle. A skoro komputer pokazuje zaniżone spalanie, to jest możliwość że gdzieś podcieka te paliwo.

0
  • #8 20 Gru 2013 19:32
    fuelinyourblood
    Poziom 35  

żałosna udręka napisał:
    HC dużo za dużo. Podejrzany EGR.

HC jest w normie, to raz
    Egr nie słuzy do zanizenia HC tylko NO, to dwa.

CO jest na granicy normy. Tzn na wolnych jest za duzo, a na podniesionych w normie, ale jest to górna granica. Moze to swiadczyc o starej, leniwej sondzie, która słabo przemiata. Leniwa sonda tez jest do wymiany. A takze kat juz zuzyty.

Poza tym HC swiadczy o zuzyciu oleju. Podałbys jeszcze CO2 i przebieg lub kompresje?

0
  • #9 20 Gru 2013 20:59
    Tomko1023
    Poziom 10  

Bylem dzis w toyocie u znajomego i pod kompa go i diagnostyke zrobil i wszysko ok niby.
    Mówił ze HC moze byc ale jest podniesione .CO duzo i na granicy...
    Sonde przed katem mam nową Denso Dox0206, druga sprawna.
    Oleju nie bierze nic od wymiany zrobione 2200km i stan jest ok(5w30 olej Motul)
    CO2 nie mam bo nie robia tutaj w IRA na przegladzie
    Przebieg 221tkm
    silnik w stanie b.dobrym
    Tez mysle nad katem ale z drugiej strony sonda 2 by cos wykryła, auto bylo by slabe .
    Na 2 biegu ma troche slabe przyspieszenie Yaris 00 1.0 Japonia - Analiza spalin -czy jest prawidłowa? [/img]

Czy przeplywomierz moze dawac tak wysokie CO?
    Na wolnych ma okolo 3g

0
  • #10 20 Gru 2013 23:35
    fuelinyourblood
    Poziom 35  

3g na wolnych to mało. Ale na spalanie ma tez kilka czynnikow wpływ.

0
  • #11 21 Gru 2013 09:56
    omegolotC30NE
    Poziom 20  

Luzy zaworowe ok?

0
  • #12 21 Gru 2013 10:29
    andrzej20001
    Poziom 42  

Przemyj porządnie sprayem do przepustnic przepływomierz , zachodzi syfem w Yarisie.

0
  • #13 21 Gru 2013 10:37
    żałosna udręka
    Poziom 32  

fuelinyourblood napisał:
    HC jest w normie, to raz
    W jakiej normie? SKP? A co to ma do rzeczy? Samochód jest z 2000r, więc spełnia normę EURO 3. Jeżeli przekracza 30 tak jak napisał goldwinger, to oznacza usterkę, niezależnie od norm emisji dla danego kraju.
    fuelinyourblood napisał:
    Egr nie słuzy do zanizenia HC tylko NO, to dwa.
    Jeżeli już to mówimy o NOx. Uważasz, że niesprawny zawór Egr nie będzie powodował zwiększonej emisji szkodliwych związków, co zasugerowałem? W tym samochodzie na szczęście go nie ma.
    A co do tematu, ten silnik to pewnie VVTI i tam po stronie mechanicznej można też szukać usterki.

0
  • #14 21 Gru 2013 14:18
    Tomko1023
    Poziom 10  

Przeplywomierz byl czyszczony, zmieniany na inny .
    Zawory nie byly regulowane , nie stukają.Auto nie ma gazu wiec w praktyce nie potrzeba.
    Po nowym roku bede mial polski dedykowany katalizator z wejsciem przed katem na sonde i za katem na sonde 2 .Jesli nie pomoze to zostawiam bo szkoda kasy .
    Kts nic nie pokazuje ,sprzet z Toyoty tez nic...

0
  • #15 21 Gru 2013 14:28
    żałosna udręka
    Poziom 32  

Na 100 HC nie pomoże żaden katalizator. Najpierw usuń usterkę, potem zmień kat.

0
  • #16 21 Gru 2013 14:46
    Tomko1023
    Poziom 10  

Jutro na spokojnie jeszcze raz podlaczymy kts i wszystko przeskanuje i parametry porownam z fabrycznymi.
    Zmierze tez cisnienie

0
  • #17 21 Gru 2013 18:58
    ociz
    Moderator Samochody

Tomko1023 napisał:
    Czy przeplywomierz moze dawac tak wysokie CO?
    Na wolnych ma okolo 3g

3g/s powietrza? To dużo za dużo jak na taki silniczek.

0
  • #18 21 Gru 2013 22:07
    omegolotC30NE
    Poziom 20  

Tomko1023 napisał:
    Zawory nie byly regulowane , nie stukają.Auto nie ma gazu wiec w praktyce nie potrzeba.

Bierzesz to za pewnik ? Powodzenia....; Regulacja 1 lambdą dla kilku cylindrów wyprowadziła w pole nie jednego szpenia.

0
  • #19 22 Gru 2013 01:00
    fuelinyourblood
    Poziom 35  

Do załosna udrenka.

HC to weglowodory. Najczesciej jest to olej spalany przez silnik i tutaj niema znaczenia przy HC=100.

Egr słuzy do ograniczenia NOx tylko. Bo tylko NOx powstaja w wyniku spalania paliwa w wysokich temperaturach. Egr słuzy obnizeniu temp spalania.

0
  • #20 22 Gru 2013 01:12
    robokop
    Moderator Samochody

fuelinyourblood napisał:

Egr słuzy do ograniczenia NOx tylko.

Ale przy otwartym EGR masz powietrze z niższą zawartością tlenu, bo i cieplejsze, czyli rzadsze i zawierające produkty spalania z poprzedniego cyklu - będą gazy leciały w górę. I tak dla uściślenia - proszę sprawdzić te zawory, stukały jedynie w Polonezie i podobnych wynalazkach, tutaj luzy będą się zmniejszały.

0
  • #21 22 Gru 2013 02:23
    cybkryst
    Poziom 19  

Co ma katalizator do spalania?? Sonda jest przed katem a ta za katem to prawdę mówiąc kontroluje pracę katalizatora.
    Ta sonda to zamiennik zapewne a jakość zamienników tutaj to tylko ten wie co spróbował.
    To co oni mierzą na NCT to tylko czy auto spełnia normy euro dla jakich było homologowane.
    Jak używasz zamienników niczego nie możesz być pewnym.

0
  • #22 22 Gru 2013 11:42
    fuelinyourblood
    Poziom 35  

Panowie to jest sklad atmosfery ziemskiej, czyli tej Toyoty Yaris tez :D

Yaris 00 1.0 Japonia - Analiza spalin -czy jest prawidłowa?

Czyli jakies 21 % tlenu. Spaliny to jakies 1 % tlenu plus inne gazy. Tam sie nie ma co spalac. Wiec gazy powracajace do komory spalania wrecz dusza silnik. W samej komorze masz mniej tlenu i temperatura sie obniza. Mniejsza temperatura mniej NO. Wez palnik acetylenowy bez tlenu i odetnij kawał blachy. A dodaj mu tlenu i odrazu widac co sie dzieje.

Cybkryst.

To pierwsza sonda wspólpracuje z katem. Druga sprawdza prace tego duetu.

0
  • #23 22 Gru 2013 13:32
    żałosna udręka
    Poziom 32  

Dobrze kombinujesz z tym tlenem. Przykład z acetylenem też dobry tylko... Jak mu zmniejszysz tlen to nie pojawi się trochę czarnego dymku? A przecież w atmosferze tlenu ile dusza zapragnie. Ten dym to tylko CO? Tlenków azotu faktycznie nie będzie bo azot potrzebuje ponad 1000°C żeby się utleniać. Tomko 1023 twierdzi, że silnik zdrowy nie bierze nic oleju. To skąd w/g Ciebie te węglowodory?

0
  • #24 22 Gru 2013 15:20
    fuelinyourblood
    Poziom 35  

Skład spalin CO jest wysoki prawdopodobnie dlatego ze kat nie pracuje jak powinien. Ale post jest o duzym spalaniu paliwa i pytanie jest dlaczego? Nalezało by sprawdzic sprawnosc sondy. Jak przemiata za wolno, moze spowodowac to wysokie spalanie i zle CO.

Rada dla kierowcy.

Niech przegoni auto solidnie (tylko uwazaj na speed camery). Zwawsza praca silnika ozywi sondy i kata. Paradoksalnie moze obnizyc to spalanie.

0
  • #25 23 Gru 2013 12:06
    Tomko1023
    Poziom 10  

witam
    Więc tak:
    Kst nic nie pokazal
    Sonda jest nowa (żaden zamiennik) ma 2 miesiące Denso orginał dox0206 indntyczne numer ori toyota
    Od strony mechanicznej jest wszystko sprawne, silnik vvti nie bierze oleju ,sprawdzaliśmy czy nie ma wycieku na przewodach benzynowych wszędzie sucho, podciśnienia ok.
    Kompresja około 12,5 12,11,5 12,2 wiec ok
    Sonda nowa ale jakoś dziwnie leniwo pracuje ,podmienie na inna używana jeszcze po świętach....a jak nie to oddam na gwarancje
    Luzy mechanik powiedział ze to są koszty większe w tym silniku bo się wymienia ,płytki/szklanki na wymiar ,trzeba sciągać wałek etc
    Nie dopytałem się go czy może tylko sciagnac pokrywe i szczelinomierzem pomierzyć i powiedzieć ile do wymiany tych szklanek.
    Auto przegoniłem 3 razy bardzo mocno i jakby było lepiej (taki zwinniejszy)ale tylko przez chwile.Po tym sprincie spalanie wg kompa wzrosło do 7,2 czyli normalnie około 8,0l/100km bo komp mi oszukuje o około 0,8 l/100l
    Jedno co zauważylem to, to ze jak kupowałem auto nie wiem jaki był olej wlany i przed wymiana na zimno nic nie stukało, po wymianie oleju na 5w30 (zalecany) jak auto zimne to przez chwile(pare minut) aż się nie zagrzeje to stukanie słychać delikatne. Czytalem ze to normalne.
    Stawiam na przytkany katalizator ze starości(auto jeździło krótkie odcinki po miescie tylko)lub
    nowa sonda kuleje
    tylko skąd to Co i hc

0
  • #26 23 Gru 2013 12:18
    fuelinyourblood
    Poziom 35  

pisałem ci zebys sie HC nie przejmował. natomiast CO to stary kat lub przepływka mało daje.

0
  • #27 23 Gru 2013 12:23
    Tomko1023
    Poziom 10  

Ile powinien dawać w tym aucie z tym silnikiem przepływomierz bo nie mogę doszukać w serwis manualu?
    Mam 2 przepływki i dwie zachowują się tak samo

0
  • #28 23 Gru 2013 12:37
    ociz
    Moderator Samochody

Po mojemu to przepływomierz powinien wskazywać 1.6-1.7 g/s na jałowym.
    Regulacja luzów może i koszty, ale kontrolować trzeba, bo jazda ze zbyt małymi kończy się wypalaniem zaworów.

0
  • #29 23 Gru 2013 13:34
    fuelinyourblood
    Poziom 35  

Gładysek miał taki sposób na zmierzenie przepływki.

Zakładasz worek na smieci na wydech o okreslonej pojemnosci. Pompujesz go spalinami w okreslonym czasie. Obliczasz ilosc powietrza nad czas g/s lub kg/h i porównujesz z przepływka.

0
  • #30 23 Gru 2013 15:53
    andrzej20001
    Poziom 42  

Powtarzam wymyj pod ciśnieniem sprayem przepływkę.CarbCleaner-em w ostateczności zmywaczem do tarcz. Te przepływki są konstrukcyjnie podobne do Forda mają dwa czujniczki w kształcie rezystorków. Przyklei/oblepi się kurz i ojej z odmy i jest d... w krzakach.

0
  Szukaj w 5mln produktów