Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo T61 - Przezroczysty pasek na ekranie

19 Gru 2013 21:52 1827 6
  • Poziom 7  
    Witam.

Od 4 dni pojawia się na górze ekranu przezroczysty pasek szerokości 2-3 pixeli. Pasek nie jest widoczny w biosie, zrzuty ekranu go nie pokazują tak więc proszę o wyrozumiałość co do załączonych zdjęć bo przez to ze jest przezroczysty zlewa się z całością.

Pasek nie jest nawet na całą szerokość ekranu, tzn występują w nim przerwy. Raczej wygląda jak smuga.

Jaka może być tego przyczyna? Matryca (1680 x 1050), karta graficzna (intel X3100) czy taśma łącząca ekran z płytą?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź
  • Poziom 32  
    Nie jest widoczny w Biosie, a w np. Bootowalnym z płyty Ubuntu?
    Czy jak ruszasz matrycą to coś się zmienia?
  • Poziom 7  
    Podczas boot jest widoczny, znaczy jak załaduje sie ekran startowy. W biosie nie, jednak teraz sprawdziłem, ustawiając na tło czarny kolor i tez pasek jest niewidoczny tak więc pewnie i dlatego w biosie go nie widze.
    Kiedy poruszam ekranem, nic sie nie zmienia.

Laptop nie upadł itd. uszkodzenie mechaniczne odpada.
  • Poziom 32  
    Podczas boot jest widoczny, znaczy jak załaduje sie ekran startowy - ekran Windowsa czy linuxa? Spróbuj wykluczyć całkiem system.

Uszkodzenie mechaniczne odpada - nie odpada, części się zużywają.
    Na zewnętrznym monitorze też go widać? Możliwe, że po prostu matryca tak już wygląda, zużyła się.
  • Poziom 7  
    Nie wykluczam matrycy, nawet bym powiedział że stawiam na nią ponieważ nie są to artefakty jak w przypadku uszkodzenia grafiki no i ekranem mogę ruszać, nic się nie zmienia więc taśma też raczej nie.

Podczas boot Ubuntu, niestety nie mam dostępu do Windowsa aby to sprawdzić. Jednak Na Linux Mint, Debianie, Fedorze jest to samo.

Mechaniczne, miałem na mysli uszkodzenie spowodowane upadkiem, zalaniem itd:)

Jeżeli to matryca ( co jest najbardziej prawdopodobne) to jest szansa pewnie że lada dzień padnie całkowicie prawda?

Sensu chyba kupować innej nie ma (chyba ze pasują ekrany z inna rozdzielczością np 1280 x 800. 1680 x 1050 są w cenie praktycznie tego laptopa).
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Innej matrycy zwykle nie da się zamontować, często są też drogie.
    Jak długo podziała (jeśli to faktycznie wina matrycy) - losowo. Może działać 10 lat, może się pogorszyć jutro rano.
    Tak już z tym sprzętem bywa - nie jest wieczny.
  • Poziom 7  
    Czyli wychodzi "wyższość" komputerów stacjonarnych gdzie praktycznie można wszystko rozebrać i sprawdzić krok po kroku ehh. Sprawdze jeszcze u znajomego jak wyglada sytuacja na zewnetrznym ekranie i dam znac jutro.