Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki laser; 635nm,640nm,660nm?

LaserKlos 20 Gru 2013 06:55 2259 5
  • #1 20 Gru 2013 06:55
    LaserKlos
    Poziom 13  

Witam.
    W końcu udało mi się zabrać za składanie projektora laserowego. Po bardzo długim czasie zacząłem rozglądać się za komponentami i widzę, że sporo się pozmieniało. Chcę złożyć RGY. Mam już 100mW 325nm i pora przyszła na czerwień. Niestety jakoś nigdzie nie widzę 650nm, które chyba są najodpowiedniejszym kolorem. Z tego co pamiętam nie było kiedyś z tym problemu a teraz wszędzie 635 określany jako jasny czerwony a czasem pomarańcz, bądź 660nm jako ciemny czerwony. Oczywiście mówię o częściach z takich źródeł jak Ebay bądź jakiś chiński odpowiednik, chociaż widzę, że nawet profesjonalne firmy nie maja fali 650nm.
    Moze ktoś wie coś na ten temat?
    Druga irytująca cecha jest średnica wiązki, wszędzie od 5mm do nawet 10mm. Ciężko to zgrać z zielonym, który ma 3mm. W sumie natrafiłem na jakiś chiński moduł 650nm i średnica 2mm ale w tłumie reszty nie chce wierzyć w opis sprzedającego.

• #2 24 Gru 2013 12:39
    c4r0
    Poziom 36  

LaserKlos napisał:
    100mW 325nm
    Nie pomyliło Ci się coś z tą długością fali?

Zdaje mi się że 635 nm będzie lepszy niż 650 bo to dalej jest czerwony ale jest znacznie lepiej widoczny niż 650. Co do średnicy wiązek, jeśli to na prawdę jest problem to może poszukaj na ebayu soczewek i sobie dorób do lasera teleskop, który zmieni średnicę wiązki. Będziesz musiał policzyć jakich soczewek użyć ale to raczej prosta sprawa.

• #3 24 Gru 2013 17:51
    LaserKlos
    Poziom 13  

Faktycznie, miało być 532nm :P

Rozważałem pomiędzy 635nm a 660nm, ponieważ 650nm jakoś na rynku brakuje.. i myślałem ze jest to dobra czerwień no ale jak mówisz ze to tez za ciemne będzie..
    Po świętach coś zamówię. W sumie już mam na oku 650nm, 250mW i ponoć średnica ~2mm. Zobaczymy jak dojdzie, czy faktycznie średnica to taki problem :)

• Pomocny post
    #4 25 Gru 2013 16:13
    c4r0
    Poziom 36  

650 jest w DVD i stąd jego popularność. Bo można dostać tanio albo wydłubać. Ale generalnie wydaje mi się że 635 będzie lepsze. I nie jest to żaden pomarańcz, przecież laser He-Ne ma jeszcze troszkę krótszą falę i chyba nie ma wątpliwości że jest czerwony.

• Pomocny post
    #5 25 Gru 2013 17:29
    pdmk
    Poziom 18  

Rozmiar wiązki zależy od wielkości struktury i optyki zastosowanej w module. Wiązkę można także korygować pryzmatami, jeżeli jest np 2X x Xmm, itd.

Obojętne, którą długość fali zastosujesz, mając na względzie uzyskanie barw pośrednich, jednak stosując 635nano, będziesz potrzebować ponad połowę mniej mocy aby uzyskać taki sam żółty kolor jak przy zastosowaniu 650nano, ze względu na cha-kę widmową dla ludzkiego oka.
    Polecałbym pozyskanie diody Mitsubishi 300mW (ML520G71) albo troszkę droższej 500mW (ML501P73) i puszczenie jej na około 350-400mW, bo tyle mniej więcej mocy będziesz potrzebować aby uzyskać idealny żółty kolor dla czerwieni 635nm, a niewyżyłowana dioda dłużej pożyje. 635nm to wg mnie najładniejsza czerwień do aerialshowów. 595-615nm to barwa pomarańczowa. 650nm - krwistoczerwony.

DPSSa wypadałoby pomierzyć, bo jeżeli to chińskie 100mW, to nie spodziewaj się że ma on 100mW dla 532nm. Raczej będzie podchodzić pod 70-80mW jak dobrze trafiłeś. Resztę elegancko oddaje w IR :) Dziś w modułach filtrów IR już nie stosują, bo to zbytnio zawyża koszt produkcji.

c4r0 napisał:
    Co do średnicy wiązek, jeśli to na prawdę jest problem to może poszukaj na ebayu soczewek i sobie dorób do lasera teleskop, który zmieni średnicę wiązki. Będziesz musiał policzyć jakich soczewek użyć ale to raczej prosta sprawa.

Warto przeczytać artykuł od Coherenta. W prosty sposób opisuje jak korygować wymiary przestrzenne wiązki laserowej.

Sama lunetka nie spowoduje zbytniej poprawy wiązki. Najlepiej użyć pryzmatów, później spatial filter, dopiero wtedy odpowiednio dobrana lunetka.

• #6 07 Sty 2014 17:54
    tony2137
    Poziom 9  

Przy takiej małej mocy najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie Mitsubishi 645-655nm 350-500mw Red Laser Diode LPC-836. Taka dioda plus kolimator dwie trzy soczewki szklane tanie i mała strata mocy optycznej a uzyskujemy dobrej jakości okrągłą plamkę 2-3mm na sporej odległości. Jeśli chodzi o 635nm 638nm 500mw Orange Red Laser Diode Mitsubishi ML501P73 to już jest problem. Uzyskanie okrągłej plamki to rosnące koszty i spory spadek mocy na optyce. Po zwykłym kolimatorze soczewkowym uzyskamy pasek linie a nie punkt.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME