Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój wzmacniacz lampowy

elektronik_tk 18 Wrz 2005 14:55 44374 60
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Computer ControlsComputer Controls
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    a czy nie widzisz tam diody prostowniczej po drodze?
    telewizory
    Poziom 17  
    Elektrit mówi o wzmacniaczu, a nie o magicznym oku.
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    hmm no faktycznie na to wychodzi. Nie o tym schemacie myślałem.
    Ale i tak ten rezystor równolegle z potencjometrem jest o tyle potrzebny, że zawsze na siatce będzie ujemne napięcie względem katody nawet gdy ślizgacz potka na moment oderwie się od powierzchni masy rezystancyjnej. Byłoby wtedy słychac trzeszczenie, bo siatka nie jest spolaryzowana, a tak ten rezystor zmniejszy ten efekt.
    OMMMM
    Poziom 19  
    a jakiej mocy jest ten wzmacniacz i ile ma OM
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    no nie mierzylem dokładnie, ale trafa głośnikowe mają po 2,5W i na 4 Ohmy. Ale po wymanie traf pewnie i po 4W na kanał by było.
    Trabi
    Poziom 36  
    Słuchaj, powiedz jak z napięciami zasilającymi? Dokładnie zrobiłeś wg. schematu który pokazałeś i uzyłeś tego trafa jak na fotkach? Nie masz za dużych spadków? Ja na tym trafie mam spadki z 311V po nagrzaniu lamp do 198V i 172V. Nie wiem, za słaby czy jak? Ale w radio szedł bez kłopotu i ciągnął 4 lampy. No i z przydźwiekiem mam jajca (~0,4Vpp), ale to nie od żarzenia.
    Jak z tymi napięciami? Możesz je tu podać? Te na elektrolitach w zasilaczu.
  • Computer ControlsComputer Controls
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    no też mam coś koło tego, poniżej 200V z tego co pamiętam...
    rubin714
    Poziom 15  
    Cześć. Od czasu do czasu powracam do tematu, w swoim zestawie audio, którego nie uważam za zakończony, zastosowałem wzm. mocy od krajowego gramofonu stereo na ECL86, jednak moc okazała się niewystarczająca (ok. 1,5W) wobec niskiej efektywności kolumn-satelitów i rozbudowałem układ do przeciwsobnego, jeśli trafo jest z odczepem (2x1400 zw.) można taki numer wywinąć, moc wzrasta do ok. 6W. U mnie dało całkiem przyjemny efekt. Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Przydało by się drugie trafo TS40... lub mocniejsze, bo jedna sztuka trochę nie wyrabia
    przemek.opalski
    Poziom 11  
    A ja mam dwa pytania, chciałem zrobić taki wzmacniacz jak na samym początku postu i zastosować go do gramofonu. W internecie znalazłem schemat przedwzmacniacza na lampie ECC83 o charekterystyce RIAA?(tu jest schemat: http://users.otenet.gr/~athsam/Circuits/Tube_Phono_preamp.gif) Czy da się to podpiąc do tego wzmacniacza na PLC86?? czy jest sens?
    Trabi
    Poziom 36  
    rubin714 napisał:
    ...którego nie uważam za zakończony...

To tak zawsze jest, zawsze się znajdzie "coś" co można poprawić :) . Sam już myślę nad kolejnym egzemplarzem, tym razem bardziej rozbudowanym.
    przemek.opalski napisał:
    ...da się to podpiąc do tego wzmacniacza na PLC86?? czy jest sens?...

A czemu miało by nie być sensu? Podpiąć się da, powinno chodzić.
    przemek.opalski
    Poziom 11  
    Tzn. chodzi mi oto, że może ten wzmacniacz jest przeznaczony do gramofonu i nie trzeba stosować wzmacniacza RIAA, ale nieważne zrobię przedwzmacniacz i wzmacniacz. Mam jeszcze jedno pytanie, czy ten wzmacniacz jest klasy A? SE? podobny jest trochę do tego:http://www.republika.pl/audioton/wzm-se.html ale nie identyczne :-) Mam jeszcze jedno pytanie nie ma ktoś do sprzedania, tanio transformatora głośnikowego??
    widmo1984
    Poziom 10  
    Cze zmonatowałem, ten wzmacniacz i pojawiły sie u mnie nastepujace problemy, przegłosu sieci nie słychac ale gdy odłacze ten wzmacniacz od zródła sygnału to słychać bardzo głośne buczenie, a gdy krece potencjometrm gdy wzmacnacz pracuje i jest podłaczony, przy końcu, przy podkreceniu największej głośności slysze pierdzenie i buczenie,czym to może byc spowodowane ?. Pozatym wzmacniacz pracuje ok:), jeszcze jedno na jakim max napieciu anodowym może pracować pcl86, przy tym wzmacnaczy mam trafo które ma na wyjsciu 245V po podbiciu na zasialaczu jest około 340V nie jeste to przypadkiem za dużo? czasami przewila sie u ws takie pojecie jak dobrac punkt pracy lampyo co w tym chodzi ?
    Prosze o jakis sugestie
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    widmo1984 napisał:
    Cze zmonatowałem, ten wzmacniacz i pojawiły sie u mnie nastepujace problemy, przegłosu sieci nie słychac ale gdy odłacze ten wzmacniacz od zródła sygnału to słychać bardzo głośne buczenie, a gdy krece potencjometrm gdy wzmacnacz pracuje i jest podłaczony, przy końcu, przy podkreceniu największej głośności slysze pierdzenie i buczenie,czym to może byc spowodowane ?. Pozatym wzmacniacz pracuje ok:), jeszcze jedno na jakim max napieciu anodowym może pracować pcl86, przy tym wzmacnaczy mam trafo które ma na wyjsciu 245V po podbiciu na zasialaczu jest około 340V nie jeste to przypadkiem za dużo? czasami przewila sie u ws takie pojecie jak dobrac punkt pracy lampyo co w tym chodzi ?

Ale to 340V to masz z podłaczonymi lampami czy nie? Jak bez obciążenia to tyle może być. Zmierz napięcie podczas pracy wzmacniaca z lampami, jeżeli mierzyłeś samo napięcie zasilacza bez lamp. Bo ono sporo siądzie pod obciążeniem i wtedy powinno byc ok. A co do dziwnego zachowania przy większej głośności tez mam podobnie... Daje wtedy silniejszy sygnał przed wzmacniaczem (z karty dziękowej) i wtedy jest głośno i bez pierdzenia i buczenia.
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    Co to ma wspolnego? Prostując 245V powinien uzystkać 346,48V Więc jest ok.Spadek i tak powinien być. Podejrzewam, że napiecia były mierzone na biegu jałowym;) a wtedy powinno być te 340V...
    przemek.opalski
    Poziom 11  
    mam pytanie do szacownego grona odnośnie transformatorów głośnikowych. Ponieważ nigdzie nie mogę tego dostać w rozsądnej cenie (ceny producentów rzędu 150 zł odpadają) postanowiłem spróbować zbudować taki transformator sam. Jestem na etapie zbierania informacji, posćiągałem programy do liczenia potrzebnych wartości, posiadam również stronę na której są materiały ze starych RE o obliczaniu i wykonywaniu transformatorów głośnikowych, jednak pojawił się problem, piszę w jednym z artykułów, że żeby polepszyć właściwości takiego transformatora to stosuje sie uzwojenie sekcyjne, nawet znalazłem wzór jak powinno nawijać się uzwojenia pierowtne, wtórne itd tylko nie ma w tych opisach zaznaczonych kierunków nawijania może zna ktoś jakiś wzór w którym kierunku powinno się nawijać tramsformator dla wzmacniacza SE? No i jeszcze jedno pytanie jak kierunek nawijania oznaczony jest literką P to znaczy, że nawijam uzwojenie od lewej do prawej, a jak jest oznaczone literką L to od prawej do lewej? czy może to jest tak, że jak jest literka P to nawijam od prawej a jak jest literka L to od lewej?
    A co do nawijania sekcyjnego czy popularne transformatory głośnikowe TG5-xx-xxx itp. są nawijane sekcyjnie? Aha może ktoś ma jakiś gotowy schemat spsobu nawijania tr. głośnikowego z zaznaczonymi sekcjami i kierunkami nawijania dla wzmacniacza SE??
    Co do blach rdzenia można wykorzystać blachy z transformatora siecowego ??
    Trabi
    Poziom 36  
    elektronik_tk napisał:
    ...Prostując 245V powinien uzystkać 346,48V...

Jak Ci to wychodzi? Mnie za każdym razem daje 345,45V (245x1,41). Niby 1V różnicy, ale już w kilku miejscach widzę, że ludziom wychodzi więcej... Chyba coś źle liczę :D
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    245V*1,414213562...=346,4823228... proste :>?
    Trabi
    Poziom 36  
    Hehehe, pewnie że proste :D . Tylko ja do tylu po przecinku nie liczę ;)
    MotoMan
    Poziom 13  
    Witam.
    Mam pytanko czy dla tego wzmak robi jakąś różnice impedancja obciązenia??. Czy moze on pracowac z kolumnami 8 i 4 ohm'owymi??
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    mam kolumny 4 ohmowe więc i z 8 powinein działałac :)
    Coval_TK
    Poziom 11  
    elektronik_tk napisał:
    Wszystko fajnie, tylko że na potencjometrze jest napięcie stałe a nie zmienne, tak więc gdyby za nim był kondensator to by nie działało ;)

Mam wzmacniaczyk stereofoniczny na PCL86 (projekt kumpla , wykonanie moje też na laminacie) i tego kondensatora na wejściu już nie mam i sygnał wchodzi prosto w lampę. Można go spokojnie wywalić. Generalnie im mniej elementów w torze audio tym lepiej.
    MMłynek
    Poziom 16  
    Gratuluje! Chce zbudować dokładnie coś takiego! Czy EM odciąda trochę mocy?
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    no to trafko które zastosowalem to jeszcze uciągnie EM ale sie trafko troche grzeje, no ale gra do dziś ;)
    MMłynek
    Poziom 16  
    Chodzi mi czy osłabi dźwięk
    Angel07
    Poziom 9  
    Witam!

Schemat na początku tego tematu bardzo mi się spodobał i chce go wykorzystać do swojego wzmacniacza też na lampie PCL 86. czytając pozostałe odpowiedzi wpadło mi do głowy kilka pytań:
    1. W tym wzmacniaczu jest tylko jeden potencjometr, ja znowu chciałbym zastosowac jeszcze dwa które zmieniac będą bass i sopran mam schemat na którym sprzężenie zwrotne posiada owe dwa potencjometry (zaznaczone przerywaną linią ) i tu się rodzi pytanie czy mogę zastosować sprzężenie zwrotne z tego schematu
    Mój wzmacniacz lampowy

bez zadnych obaw (chodzi mi tu o wartości elementów czy były by odpowiednie [ 275V na tym układzie jest])?
    2. Czytając ten temat dużo było zazdrzerzeń co do układu który był na początku więc chciałbym się ostatecznie dowiedzieć co należałoby w nim zmienić albo zostawić go taki jaki jest?
    3. Jest jeszcze jeden ból- jestem początkujący w sprawach elektroniki, większość rzeczy rozumiem w tym schemacie ale chciałbym się spytać czy ten kondensator obok rezystorków na zdjęciu niżej

Mój wzmacniacz lampowy

będzie odpowiedni do tego który jest na schemacie, Farady niby się zgadzają ale chodzi mi o to czy akurat ten będzie właściwy a będąc już przy kondensatorach chciałbym się dowiedzieć ile Faradów ma ten
    Mój wzmacniacz lampowy

nie wiem po prostu jak się odczytuje taki "kod"

Dzięki wielkie i sorki że pytam o tak dla niektórych oczywiste rzeczy ale jak pisałem jestem dopiero początkujący w sprawach elektroniki.
    mahariasz
    Poziom 10  
    witam
    Angel07 czy mógłbyś podac cały schemat z regulacją tonów bo właśnie taki układ szukam ? a jeśłi już go zmontowałeś to czy mógłbyś opisać jak sie słucha na takim wzmacniaczu ? -jestem w trakcie budowy wzmaka na tej lampie wiec z góry dzieki za wszelkie info
    pozdrawiam
    Angel07
    Poziom 9  
    W ostateczności zrobiłem wzmaka opartego na tym schemacie

Mój wzmacniacz lampowy

lecz coś mi poszło nie tak i odrazu spaliłem dwa rezystory :|

Dodano po 11 [minuty]:

Tu jest pokazany w całosci schemat z trzema potencjometrami (ten sam co trochę wyżej tuż przed twoim postem) może ci się do czegoś przyda :)
    marfco248
    Poziom 11  
    Mam takie pytania , co do tego wzmacniacza :
    1. Ile wat ma na wyjściu ?
    2. Nie dało by się tam jeszcze wstawić jakichś potencjometrów do regulacji ?