Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

serwer do małej firmy - PC, czy dedykowany

Avarhis 20 Dec 2013 11:43 2745 9
 • #1
  Avarhis
  Level 8  
  Cześć
  Mam w pracy mam do założenia serwer. Będzie potrzebny do poczty, strony www, bazy danych programu księgowego i intranetu.

  Czy do tego wystarczy zwykły komputer (dobry proc i dużo ramu)
  Z Windows server, czy lepiej kupić profesjonalny serwer. Jaka jest różnica w zarządzaniu, bezpieczeństwie danych?
 • #2
  mbo
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jeśli będą dobrej jakości to oba spełnią swoje zadanie.
 • #3
  tzok
  Moderator of Cars
  Na stronę i pocztę to bym wykupił zewnętrzny hosting (chyba, że macie do dyspozycji jakieś porządne, symetryczne łącze). Na serwer plików dla sieci lokalnej i serwer bazodanowy wystarczy zwykły PC, nawet nie musi mieć serwerowego systemu.
  Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie to nie oszczędzaj na zasilaczu i kup 4 dyski, które będą pracowały w RAID-5 (i ew. 5 dysk na system).
  Profesjonalne serwery mają rozbudowane systemy chłodzenia i monitorowania, zdublowane zasilanie, pamięci ze sprzętową korekcją błędów... ale są bardzo drogie i wszystko do nich (pamięci, dyski, zasilacze) jest bardzo drogie. Zazwyczaj też wszystko jest hot-swap (od wentylatorów, przez zasilacze do dysków). Potrafią mieć nawet zapasowe moduły RAM (jeden bank jest na zapas, przełącza się na niego w razie stwierdzenia występowania błędów w którymś z banków roboczych).
 • #4
  Avarhis
  Level 8  
  A intranet? Czy zwykły pc wystarczy?
 • #5
  tzok
  Moderator of Cars
  A co chcesz mieć w tym intranecie poza serwerem plików? Z resztą co byś nie chciał to wystarczy.

  System serwerowy to jakbyś potrzebował robić domenę albo serwer terminali ale na kilka-kilkanaście komputerów to moim zdaniem nie ma sensu (popatrz na ceny licencji CAL, bo zakup licencji na system to nie wszystko).
 • #6
  Avarhis
  Level 8  
  Ok, czyli serwer systemowy tylko do poczty i strony i wtedy musze mieć licencje cal?
 • #7
  tzok
  Moderator of Cars
  Jak chcesz Windows Server to potrzebujesz licencję na każdego użytkownika, który będzie miał konto na tym serwerze... dlatego proponowałem pocztę i stronę na zewnątrz, a do LANu serwer na PC, najlepiej działający pod kontrolą jakiegoś Linuksa, ale i zwykły Windows 7 Pro też może być.
 • #8
  mbat
  Level 15  
  Kiedyś w firmie prawie nie miałem sprzętu serwerowego (poza AD i serwerem plików) kilkanaście różnych usług było serwowanych przez PC z linuxem na pokładzie, kluczem do sukcesu były dobrej klasy desktopy zapewniające stabilną pracę, obrazy systemu do szybkiego przywrócenia w razie wpadki, regularne codzienne backupy danych oraz zapasowy sprzęt który stał w magazynku i czekał na ew. awarię. Systemy które maiały dynamicznie zmieniające się dane na sobie miały dyski w RAID5 lub RAID10 na dołożonych kontrolerach. Obsługiwałem w ten sposób przez wiele lat ponad 150 osób pracujących w firmie. Tak więc można, byle z głową.

  Typowo serwerowy sprzęt w przypadku małej firmy bym ominął ze względu na koszta.

  Natomiast jeśli jesteś zdecydowany na windows SRV to polecam jakiś tani pseudoserwer (tanie serwery nie różnią się prawie niczym od przeciętnego PC poza płyta główną zaliczana do klasy serwerowej ) ze względu na zgodność systemu ze sprzętem (zainstalowanie na zwykłym PC może potem powodować problemy z pomocą techniczną ze strony producenta systemu). Jednak jak już było wspomniane należy policzyć koszt licencji CAL dla każdego użytkownika który będzie się łączył do serwowanych wewnętrznie usług.

  a jaki rodzaj bazy danych posiada system księgowy?
 • #9
  wampirek
  Level 18  
  Jesli to ma być serwer plików, strona www, baza danych mysql oraz ew. moze pełnić role rotera to polecam jakis pc z zainstalowanym ubuntu server w wersji 13.10 wraz z panelem webmin i po krzyku. Dla małej firmy to w zupełności wystarczające rozwiązanie
 • #10
  User removed account
  Level 1