Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej

acc007 20 Gru 2013 22:37 11541 11
  • #1 20 Gru 2013 22:37
    acc007
    Poziom 9  

Witajcie,

od 3 dni męczę się wieczorami ze zmywarką. Zaczęło się od błędów E:01 i E:24. Potem było tak że zmywarka nie chciała w ogóle pobierać wody. Trzydniowa lektura wyników szukajki dała mi wiele podpowiedzi i wiele się nauczyłem, lecz nie wszystko wyczytałem...

Wiem że błędy te są związane z poborem wody i z jej wypuszczaniem. Wertowałem mnóstwo tematów gdzie była mowa o hydrostatach (którego nie mam), przepływomierzach, kontraktonach skończywszy na konieczności wymiany pompy.

OK by nie przynudzać, oto co zrobiłem:

1) demontaż płaszcza i trochę czyszczenia kretem w żelu - u mnie jest taki (na fotce sam spód):

2) sprawdzenie przepływomierza na płaszczu - kontrakton (ten gdzie dochodzi szary przewód na fotce powyżej) działa dobrze, sprawdzone multimetrem + magnes, a ponadto przy dmuchaniu sprężonym powietrzem fajnie słychać jak cyka. Kółeczko więc kręci się dosyć dobrze.

3) po położeniu zmywarki na plecach demontaż spodu i wyjęcie silnika celem obserwacji. Pompa ma silnik BLDC i wygląda tak jak poniżej. Z tyłu na plastikowej obudowie oznaczenia "9000 407937-P0006 021" i poniżej "ISOL. KL. F C 09" - cokolwiek to znaczy :)

4) czyszczenie wszystkich sitek - na AquaStop oraz odpływowe wewnątrz zmywarki

Po złożeniu wszystkiego puściłem program płukania 15-minutowy. Ładnie pobrał wodę, pryskał po ściankach i ładnie ją spuścił. Wszystko jak należy. Po skończonym programie w płaszczu było prawie full wody. Następnie puściłem program normalnego prania - kilka razy coś tam kręcił pompą, coś tam buczył, aż wyskoczyło koniec programu i błąd E:24 z kranikiem :/ Czyli powrót do punktu wyjścia... Ale następnie puściłem znowu ten sam program - z tym że na początku jak tak kręcił pompą to otworzyłem drzwi zmywarki, po czym je zamknąłem - no i program ruszył, już ponad 90 min zmywa, w środku słychać jak woda ładnie pluska, a zmywarka jest cieplutka - znaczy grzałka działa :)

Niemniej... niepokoi mnie ten błąd, a jeszcze bardziej sama pompa. Zdemontowałem ją, zdjąłem zatrzaski i dostałem się do wirnika. I teraz tak - jak trzymam pompę wirnikiem w dół, to dosyć ładnie kręci. Jak odwrócę wirnikiem do góry, to coś stawia opór. Wiele postów na forum opisywało przypadek by właśnie to sprawdzić i że będzie wiadomo czy coś nie tak z silnikiem. Ale cóż - przyznaję że na silnikach się praktycznie w ogóle nie znam i dlatego zwracam się do Was z prośbą - czy taki objaw jest OK czy wskazuje to na uszkodzenie pompy?

Oto filmik pokazujący o co mi chodzi - są odgłosy pompy więc słychać jaki stawia opór po obróceniu.

Link

Niepokoi mnie jeszcze jedna rzecz - w pompie jest też duża uszczelka. Zapobiega ona zapewne wylewaniu się wody na zewnątrz. Ale czy jej funkcją jest także blokowanie przez dostaniem się wody do wirnika? Jak się przyglądam to u mnie w wirniku jest woda - czy to normalny objaw czy świadczy o przecieku na pompie?

Oto filmik na którym widać bąbelek powietrza i przelewającą się wodę w wirniku:

Link

Zmywarka chwilowo wydaje się działać - ale nie chcę tak tego zostawiać, proszę mądrzejszysz ode mnie o diagnostykę tej pompy. Czytałem na forum że są zestawy naprawcze, więc może jest szansa że nie trzeba całej pompy wymieniać...

0 11
  • Pomocny post
    #2 20 Gru 2013 23:48
    ROBSON33
    Moderator AGD

Pompa do wymiany.

0
  • #3 20 Gru 2013 23:52
    acc007
    Poziom 9  

Ja wiem że to jest najprostsza odpowiedź, gdybym chciał wymienić pompę to pewnie bym się nie pytał tutaj :) Niemniej nadal czekam na odpowiedzi na moje pytania...

0
  • Pomocny post
    #4 21 Gru 2013 08:10
    euro2L
    Poziom 41  

Powiem krótko - nie ma innej opcji - te pompy nie podlegają regeneracji nie ma takiej możliwości -Jeśli są już luzy wirnika na boki

-1
  • #5 21 Gru 2013 20:57
    acc007
    Poziom 9  

Możliwe że właśnie to mnie czeka... chociaż nadal nie wiem - czy ten opór przy kręceniu łopatek jak na filmiku to jest właśnie objaw uszkodzenia? Czy ta woda może być w wirniku?

Wczoraj zmywarka przeszła 2 programy - woda pluskała normalnie. Dziś puściłem jeden program - woda pluskała normalnie (zmywarkę mam nadal częściowo zdemontowaną, więc słyszę kiedy woda pluska w środku po ściankach). Program przeszedł do końca i wyskoczył błąd E:09 - błąd grzania. No i faktycznie - w środku zimne i niedomyte naczynia :(

Wczoraj jeszcze grzałka działa - dziś woda pluska po naczyniach, za to przestało grzać... Taki prezent od niej na święta :/

0
  • #6 31 Gru 2013 20:38
    acc007
    Poziom 9  

Po świętach wróciłem do zmywarki - wodę pobierała, ładnie pluskała, ale grzałka nie działała. Grzałka na pompie w porządku - ma 3 piny, rezystancja między zewnętrznymi 20 Ohm, a między wewnęrznymi 10 Ohm. Sprawdzałem elektronikę, poprawiałem luty na przekaźniku, sprawdzałem przekaźniki przez symulowanie sterowania z procesora (dawałem 3.3v na bazę tranzystora która była bezpośrednio połączona z nóżką procesora) no i ładnie cykały - a podczas zmywania się po prostu nie włączało i wyskakiwał E:09 (awaria grzałki). Byłem już pewien że coś stało się także z elektroniką...

Ale postanowiłem potem jednak jeszcze raz przyjrzeć się pompie - udało mi się ją rozebrać, ale o tym napiszę już w Nowym Roku :) Ale dalej stałem w miejscu i postanowiłem jednak kupić nową pompę - ok 480zł z wysyłką...

Dziś rano przyszła mi nowa pompa prosto z centrali boscha. Zamontowana i zmywarka odżyła :) Wpierw program szybki, potem program intensywny - zmywarka ładnie pluska wodą i grzeje! Przynajmniej wiem że nie popsułem elektroniki.

Niedługo wkleję opis jak rozebrać wirnik tej pompy wraz z fotkami.

0
  • #7 01 Sty 2014 19:13
    euro2L
    Poziom 41  

Jak byś zastosował się do naszych porad to dawno już byś zmywał ale zdobyłeś chociaż jakieś doświadczenie

1
  • #8 02 Sty 2014 21:18
    acc007
    Poziom 9  

Tak, myłbym, ale ja z takich co lubią wiedzieć dlaczego się popsuło a nie tylko wymienić i zapomnieć :D

Tak jak obiecywałem - opiszę jak zdemontować wirnik. Mam nadzieję że komuś przyda się ten opis, bo podczas szukania po elektrodzie nie mogłem takiego znaleźć :) Mój wirnik było widać na filmiku w pierwszym poście, od środka jest o taki:

Tak więc - okazuje się że on jest po prostu wciśnięty :) Należy go więc czymś złapać i wyciągnąć. Można próbować łapać za ten sześciokątny element na środku, albo za łopatki (te jasne białe). Ja próbowałem podważać - wpierw łopatki (i w efekcie je uszkodziłem bo się wyłamały, na kolejnych fotkach będzie to widać). Ostatecznie podważyłem element do którego są przyczepione białe łopatki i całość mi wyszła :) Po wyjęciu wygląda tak jak poniżej - widok na wirnik i na obudowę (na jej dnie - uszczelka)
    BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej

Demontujemy dalej. Wpierw zewnętrzna tulejka - fotka od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Widać że na zewnątrz wirnik miał spore luzy, bo tulejka jest bardzo wyrobiona.
    BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej

Demontaż łopatek - są one skręcone. Trzymamy ręką metalową obudowę wirnika i odkręcamy łopatki. Te jasne białe "punkciki" to dolna część łopatek - to jest właśnie uszkodzenie, bo w tych dołkach były takie jakby "nity" plastikowe, pewnie sprasowany plastik. Chociaż obecnie łopatki i tak wchodzą na wcisk w te otwory. Ostatnia fotka natomiast pokazuje jak próbowałem potem skręcić łopatki z powrotem na wirnik - dokręciłem za mocno i śruba się przebiła od góry...

BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej

Kolejny element układanki - następna tulejka z uszczelką w plastikowym elemencie.
    BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącejBOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej

I na koniec właściwy wirnik.
    BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej BOSCH SMI69T05E - Prośba o diagnostykę pompy myjącej

4
  • #9 03 Sty 2014 07:26
    euro2L
    Poziom 41  

Narobiłeś się chłopie ale co to zmienia

-1
  • Pomocny post
    #10 03 Sty 2014 12:11
    egon42
    Poziom 37  

Kolego widać na zdjęciach że osie wirnika tak tarły że aż się fioletowe zrobiły. Jak już gdzieś pisałem pompa ta po opróżnieniu wody przez pompę odpływową sprawdza czy w zmywarce woda została czy nie pewnie robi to poprzez analizę pobieranego prądu przez silnik pompy mały pobór wody nie ma bo pompa działa lekko większy pobór znaczy że w zmywarce jest nie odpompowana woda i wyświetla błąd 24 ale tak większy pobór jest jak siada silnik pompy i dlatego wywala błąd 24.

acc007 napisał:
    Ostatnia fotka natomiast pokazuje jak próbowałem potem skręcić łopatki z powrotem na wirnik - dokręciłem za mocno i śruba się przebiła od góry...
    Teraz to już na bank masz pompę do wymiany. Teoretycznie jak by dorobić nowe tulejki na oś wirnika i przeszlifować sam wirnik to pompa powinna podziałać jakiś czas tylko z czego dorobić tulejki.

0
  • #11 16 Sty 2014 16:48
    JacaP30
    Poziom 15  

Ja dorabiałem z ebonitu. Inny typ pompy ale o to samo chodzi. Chodziła ponad rok aż pękł magnes.

0
  • #12 24 Sty 2014 09:02
    Janusz Jelecki
    Poziom 10  

Nie wiem, czy jeszcze aktualne, ale jakiś rok temu robiłem taką pompę. Największą ich bolączką są tuleje osi - wykonane z jakiegoś twardego materiału przypominającego grafit. Te tuleje wyrabiają się na skutek być może niewyrównoważenia wirnika, być może ze wzgledu na zawartość piasku kwarcowego w proszkach do mycia - nie wiem. Na jednej z fotek poniżej widać dokładnie wykorbienie na tulejce. Regeneracja tulejek jest bez sensu. Ja dotoczyłem tulejki z czystego teflonu. Chodzą już grubo ponad rok i śladu zużycia nie ma. Wewnętrzna średnica to, o ile pamiętam - 5,2mm i nie ma sensu robić zbyt ściśle pasowanej, bo miejsca na wirnik jest sporo. To ma chodzić bez żadnych oporów. A rozszczepione turbiny łatwo jest pozgrzewać lub polutować np. polipropylenem - trzyma wystarczająco silnie.

1
  Szukaj w 5mln produktów