Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar nixie - Pierwsza lampa nie świeci się w całości.

20 Gru 2013 23:38 2523 13
 • Poziom 18  
  Hej,
  zbudowałem zegar nixie na podstawie schematów ze strony http://mirley.firlej.org/zegar_nixie .
  Mam z nim problem, pierwsza lampa nie zaświeca cyfry w całości tak jak pozostałe lampy, jednie się żarzy. Próbowałem podmieniać lampy, sprawdziłem czy lampa ma kontakt ze ścieżkami, podmieniłem na nowe następujące elementy: R13, T1,T2, R1, R2, R3. Zorientowałem się też, że w przypadku pozostałych lamp zastosowałem niewłaściwe rezystory, jednak już to poprawiłem. Niestety efekt jest wciąż taki sam, przedstawia to poniższe zdjęcie.

  Zegar nixie - Pierwsza lampa nie świeci się w całości.

  Cały układ zasilam zasilaczem 12V, 1,25A. Zastosowałem przetwornicę z projektu Mirleya: http://mirley.firlej.org/przetwornica_9v_150v

  Czy ktoś mógłby mi pomóc rozwiązać mój problem?

  Dodano po 26 [minuty]:

  Chciałbym wspomnieć jeszcze o jednym szczególe. Kiedy wyłączam układ z prądu, to po wyjęciu wtyczki całość pracuje jeszcze 1 - 2 sekundy. Kiedy lampy gasną, wykonują błyśnięcie, wtedy ta pierwsza lampa świeci tak jak pozostałe, jest to jednak ułamek sekundy.
 • Poziom 42  
  Pin 19 mikrokontrolera do sprawdzenia
 • Poziom 39  
  Tak jak napisał kolega wcześniej, można sprawdzić układ np. przez wylutowanie R1 bazę T2 przez rezystor ok. 1kΩ połączyć z bazą T4, wówczas na obu lampach powinno być wyświetlane to samo. Ewentualnie wylutować od strony łącza R1, R4 i zamienić połączenie na krzyż w tym przypadku będziesz miał już pewność gdzie dokładnie szukać uszkodzenia.
  maciek1221 napisał:
  Zorientowałem się też, że w przypadku pozostałych lamp zastosowałem niewłaściwe kondensatory

  Gdzie Ty w układzie sterowania mulipleksowego masz kondensatory? są tylko przy zasilaniu i zegarze. Myślę że testy dokonujesz z odłączonym programatorem od złącza, przy okazji sprawdź czy możesz połączyć się z mikrokontrolerem, jeżeli nie to oznacza że masz uszkodzone PB5 (SCK).
 • Poziom 18  
  Oczywiście chodziło mi rezystory a nie kondensatory ;) Ok, dzięki za te rady, sprawdzę to o czym mówicie.
  Obawiam się, że może to być SCK, ponieważ nie mogłem zaprogramować mikrokontrolera na płytce, musiałem go zaprogramować przez usbasp. Co w takim przypadku? Ścieżka jest w całości i nie ma na niej zwarcia..
  Zegar nixie - Pierwsza lampa nie świeci się w całości.
 • Poziom 39  
  Chyba kolego nie za dokładnie zapoznałeś z dokumentacją i z pcb projektu.
  maciek1221 napisał:
  Obawiam się, że może to być SCK, ponieważ nie mogłem zaprogramować mikrokontrolera na płytce, musiałem go zaprogramować przez usbasp.

  Aby zaprogramować na płytce projektu należy zasilić mikrokontroler, tylko że pin1 wisi w powietrzu tak więc płytka musi mieć swoje zasilanie programator swoje lub pin 1 połączyć z +5V Ucc wówczas można korzystać z napięcia programatora.
  Gdyby był uszkodzony wcześniej nie miałbyś szans na żadne zaprogramowanie.
  O tym czy złącze ISP jest sprawne trzeba przekonać się teraz czyli sprawdzić czy masz możliwość komunikacji z nim bez znaczenia czy na płytce projektu czy w inny sposób.
  Podejrzewam że mając nie właściwe wartości rezystorów w układzie zasilania anod puściłeś +200V na nóżkę PB5, może się mylę sposoby sprawdzenia masz już podane, wystarczy z nich skorzystać.
 • Poziom 18  
  Dzisiaj niestety nie miałem za dużo czasu na siedzenie przy elektronice. Zmieniłem mikrokontroler aby na szybko sprawdzić czy to wina SCK (czy to w ogóle jakieś sprawdzenie?), niestety nic się nie zmieniło. Sprawdzałem też przejścia, wszędzie są(chodzi mi o STK). Wcześniej rezystory, które pomyliłem to R4, R5,R8,R7,R10,R11. 3 lampy działają, pierwsza nie ( próbowałem nawet podstawić takie pomylone rezystory). Dzisiaj przy tej wymianie mikrokontrolera przypadkiem zauważyłem dwie rzeczy. Lampa nr 1 (nieświecąca), reaguje na dotyk ( zaczyna się 'świecić'), oraz wyświetla to samo co lampa ostatnia.

  Nie wiem czy pisałem, ale podmieniałem już lampy i jest to wina samej pozycji numer 1. Jutro spróbuję połączyć się z mikrokontrolerem.

  P.S.
  Jeżeli uC nie będzie się komunikował z komputerem, to co wtedy? Cała płytka od nowa, co sprawdzać? Chciałbym jak najszybciej zakończyć ten problem, dlatego chciałbym jutro mieć duży zakres możliwości idąc do warsztatu :)
 • Poziom 39  
  Piszesz strasznie chaotycznie i tak samo robisz. Podałem jak najprościej sprawdzić układ Ty zamieniasz mikrokontrolery w ten sposób do niczego nie dojdziesz. Sprawdzenie układu sterowania anod lamp to raptem 5minut, ciekawe ile poświęciłeś czasu na ;
  maciek1221 napisał:
  próbowałem nawet podstawić takie pomylone rezystory

  Nie wiem jak można pomylić 33kΩ z 470kΩ przy Twoich pomyłkach z rezystorami sprawdzenie zacznij od tranzystorów MPSA 42/92 oraz rezystorów bo mogły również ulec uszkodzeniu.
 • Poziom 18  
  bogdan_p napisał:
  przez wylutowanie R1 bazę T2 przez rezystor ok. 1kΩ połączyć z bazą T4, wówczas na obu lampach powinno być wyświetlane to samo.


  Zrobiłem tak, na obu lampach pokazało rzeczywiście to samo, co to oznacza?

  bogdan_p napisał:
  przy okazji sprawdź czy możesz połączyć się z mikrokontrolerem, jeżeli nie to oznacza że masz uszkodzone PB5 (SCK)


  Próbowałem się połączyć z mikrokontrolerem. Połączyłem pin od programatora, który wisiał w powietrzu - z 7 pinem Atmegi (VCC).Efekty są następujące: Bascom nie może zidentyfikować chipa (ffffff), natomiast Burn o Mat odczytuje Fuse Bity, ale nie może zweryfikować/wgrać pliku hex.
 • Admin Grupy Retro
  maciek1221 napisał:
  Połączyłem pin od programatora, który wisiał w powietrzu - z 7 pinem Atmegi (VCC).

  Co to za programator i po co to zrobiłeś?

  maciek1221 napisał:
  Zrobiłem tak, na obu lampach pokazało rzeczywiście to samo, co to oznacza?

  Że układ sterowania jest sprawny, za to masz uszkodzony pin w mikrokontrolerze.
 • Poziom 18  
  bogdan_p napisał:
  przy okazji sprawdź czy możesz połączyć się z mikrokontrolerem, jeżeli nie to oznacza że masz uszkodzone PB5 (SCK).


  Właśnie dlatego podłączyłem programator - sample electronics programmer http://mirley.firlej.org/files/Art_PierwszeProg_01.gif

  W jakim sensie jest uszkodzony pin? Skoro uszkodzony jest mikrokontroler, to dlaczego jego zmiana nic nie daje?
 • Poziom 39  
  Widzę że Twoja wiedza na temat elektroniki i mikrokontrolerów nie jest zbyt duża. Połączyłeś sterowanie dla 2 lamp, w porządku lakonicznie stwierdziłeś że jest to samo, tylko czy obie świecą jednakowo ?
  Wcześniejszy opis dotyczy programatora który wymaga zasilania takim jest np. STK200/300 lub kiedy korzystasz z innego na USB gdzie możesz zasilać programowany układ z programatora. Sample electronics programmer to najprostszy z programatorów na LPT tylko nie zawsze chce działać z systemami NT i nowszymi, ponieważ programator wymaga pełnego dostępu do portu LPT oczywiście są odpowiednie programy do odblokowania portu LPT.
  Teraz to już nie wiem jakiego używasz programatora Sample electronics programmer czy Usbasp jeżeli w obu przypadkach nie jesteś w stanie się połączyć ani zaprogramować to masz uszkodzone oba mikrokontrolery na własne życzenie.
  maciek1221 napisał:
  W jakim sensie jest uszkodzony pin? Skoro uszkodzony jest mikrokontroler, to dlaczego jego zmiana nic nie daje?

  Nic nie daje bo najprawdopodobniej oba uszkodziłeś, uszkodzony pin oznacza że PB5 jest uszkodzony tylko bez niego nie zaprogramujesz procesora. Ostatnia rada rozłącz płytki , wyjmij Atmegę i dokładnie sprawdź ścieżkę od pinu 19 nie tylko przejście ale czy nie ma zwarcia z GND bo w obu złączach GpA i Prog jest to sąsiedni pin. Jeżeli używając programatora Usbasp nie jesteś w stanie nic zrobić z obydwoma mikrokontrolerami to niestety są już do wyrzucenia tylko przed włożeniem kolejnego radzę bardzo dokładnie sprawdzić pcb pod względem zwarć bo kolejny odeślesz w krainę wiecznego spoczynku.
 • Poziom 18  
  To prawda, moja wiedza nie jest zbyt duża. Miałem nadzieję, że projekt zegara nixie, będzie prosty z racji przystępnego opisu, niestety okazał się dla mnie równią pochyłą w dół, ale nie chcę rzucać tego w środku prac.

  Obie lampy świecą jednakowo, jednak słabiej niż lampa ostatnia. Niestety teraz lampa ostatnia pokazuje 2 lub 3 cyfry jednocześnie, nie wiem co zrobiłem przy okazji łączenia dwóch pierwszych lamp, bo po ich rozłączeniu ostatnia lampa dalej wyświetla 3 cyfry jednocześnie (świecą się 3 poziomy).

  Cóż, najwyraźniej strasznie zawile pisze, skoro dalej nie wyjaśniłem jaki mam problem z samymi programatorami. Za pomocą sample electronics programmer nie mogłem zaprogramować układu, nieważne czy wpinałem programator do płytki, czy do kontrolera wyjętego z podstawki (przez oporniki oczywiście).

  Ostatecznie mikrokontroler został zaprogramowany w programatorze USBasp, procesor został wyjęty i włożony do podstawki programującej,która była podpięta do tego właśnie usbasp. Zaprogramował i ustawił fuse bity mój kolega z uczelni, całość przebiegła pomyślnie, na zapas zaprogramował mi 3 procesory.

  Jeżeli chodzi o mój programator na lpt, kiedyś działał, bo zaprogramowałem za jego pomocą Attiny 2313, dodatkowo z gniazda lpt ciągle korzystam, bo mam drukarkę na takie właśnie złącze. Korzystam z systemu windows XP.

  Sprawdziłem płytkę, nie ma na niej zwarć.

  Pozdrawiam i przepraszam za mój niski poziom wiedzy. Podstawy elektroniki będę miał dopiero na następnym roku studiów, teraz pozostaje mi jedynie(aż) pomoc doświadczonych kolegów z forum ;).
 • Poziom 39  
  Teraz sam widzisz że porwałeś się z motyką....... niestety ale wszystko wymaga wiedzy i doświadczenia oraz przy najmniej podstawowej wiedzy. Dobra rada to zostaw na razie ten zegar bo swoimi testami za chwilę wszystko będzie do wyrzucenia, to co teraz opisałeś świadczy o kolejnych uszkodzeniach w bloku sterowania tylko trudno jednoznacznie stwierdzić co teraz uszkodziłeś. Jeżeli myślisz na poważnie o elektronice i mikrokontrolerach to zacznij od pogłębienia swojej wiedzy, podstawą jest własny programator oraz płytka testowa. Na początku trzeba poznać zasadę działania mikrokontrolera sposób jego sterowania oraz programowania, środowisko na początek może być dowolne osobiście uważam że dla prostych amatorskich konstrukcji Bascom w zupełności wystarczy chodź możesz zacząć od C przykładów jest cała masa. Nie licz na to że każdy ładnie opisany projekt ruszy zawsze za pierwszym razem, w większość przypadków błąd leży po stronie wykonawcy tylko trzeba wiedzieć jak zlokalizować usterkę aby nie dokonywać kolejnych uszkodzeń.
  maciek1221 napisał:
  jeżeli chodzi o mój programator na lpt, kiedyś działał

  Przy takim podejściu to Ty wiele nie osiągniesz, co było widać w temacie na forum mikrokontrolery ........ dwie strony pomocy kolegów po to aby w końcu znajomy z uczelni zaprogramował Atmegi ! Takie rzeczy jak multimetr, zasilacz, programator musisz mieć pewne i swoje. Nie widzę sensu opisywania jak sprawdzić statycznie sterowanie lampami Nixie bo powstała by z tego książka przy Twoim poziomie wiedzy. Są święta może podjąłbym się naprawy tylko tym sposobem Ty nic się nie nauczysz, jak by co to wiadomość tylko na PW lub e-mailem.
 • Poziom 18  
  Zegar działa, problemem okazały się tranzystory koło lamp.