Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother DCP-J315W - Skanowanie zdjęć - praktyczne rady i pytania

21 Gru 2013 09:29 4617 5
  • Poziom 18  
    Niedawno skanowałem zdjęcia komunijne "od fotografa" (nie dal w postaci elektronicznej :D ). Dzieci były w białych strojach i namęczyłem sie aby uzyskac na skanach szczegóły w bieli, zamiast rozlanych białych plam. W sterownikach TWAIN tego kombajnu jest co prawda opcja regulacji jasności i kontrastu skanowania, jednak przy skanowaniu kolorowym jest ona nieaktywna (działa tylko przy skanowaniu czarno-białym - nie wiem czemu). No i niestety skany wychodziły z przepalonymi światłami. Ale zauważyłem, że zamiast TWAIN można tez wybrać WIA. I wtedy pojawia sie inne okno skanowania i mozna w opcjach zaawansowanych ustawić jasnośc i kontrast. Niestety nie ma podglądu na żywo zmian na wstępnie zeskanowanym zdjęciu, tylko na jakims obrazku wzorcowym. Metoda prób i błedów doszedłem do tego, że na tego typu zdjęciach trzeba ustawic kontrast na -10...-12 i wtedy będą szczegóły w jasnych miejscach. A plik mozna potem poprawić w PS czy Gimp.
    Ale dlaczego ktoś to tak wymyślił? A może są programy do skanowania, które od razu pozwalają na regulację jasności/kontrastu skanu i podgląd?
    I jeszcze przy okazji cos takiego. Gdy skanowalem stare czarno-białe zdjęcia to zdecydowanie lepiej (wieksza rozpiętośc tonalna - wiecej szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentach) wychodziły gdy skanowałem w kolorze (wagę pliku mozna potem zmniejszyć ustawiając w programie graficznym nasycenie kolorów na zero) niz w czerni i bieli. Dlaczego tak jest?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 18  
    Cytat:

Owszem, np Corel posiada specjalny program zastepujacy oryginalny program do skanera swoim wlasnym. Ale skanowanie to jedna rzecz, inna to dopasowanie charakterystyki dokumentu aby po wydruku wygladal jak oryginal.

W międzyczasie znalazłem VueScan :D

Cytat:

Pytanie jak byl ustawiony skaner. Zaczac nalezy od samej jakosci skanera (a ten jest zwyklym urzadzeniem biurowym - to nie jest zaden skaner nawet klasy sredniej) wiec i sterowniki a szczegolnosci lampa i urzadzenie odbiorcze nie naleza do zadnych rewelacji technicznych. Dodatkowo nalezy wziac pod uwage ustawienia podczas skanowania, jesli skan jest ustawiony na czarno-bialy nie bedzie zadnych dodatkowych ustawien. Dlatego zdjecia nawet czarno-biale nalezy w najgorszym wypadku skanowac jako szarosci, ale do dalszej obrobki jak najbardziej ustawic skan kolorowy.
    Zrob dobrym aparatem zdjecie i dalsza obrobka.

No trochę bym polemizował. Moze i teoretycznie niska klasa, ale skany nie wychodzą niskiej jakości, powiedziałbym nawet ze tylko fachowcy od fotografii czy grafiki wychwycę róznicę. Dla przecietnego oglądacza zupełnie wystarcza. Szczególnie na zwykłym monitorze LCD :D
    Skaner był ustawiany na 3 rózne parametry czerni i bieli; czarno-biały, szary, odcienie szarości i zawsze wychodziło gorzej niz przy ustawieniu na kolor 24-bitowy
    Aparat - dobry pomysł, ale z kolei pojawia sie problem z równomiernym podświetleniem. trzeba by zorganizowac sobie jakis statyw i lampy podświetlające

PS czy ktoś wie może czemu nie otrzymuję ostatnio powiadomień mailowych o odpowiedziach na moje tematy?
  • Poziom 1  
  • Poziom 18  
    Cytat:
    No to w takim razie nie rozumie skad u kolegi problem ;)

No ja jednak widzę takie błędy jak brak szczegółów w światłach i cieniach. I odpowiednie ustawienie parametrów skanu poprawia wyraźnie jakość obrazu. Nawet w tym taniutkim i kiepskim skanerze jak mój :D
    Lustrzanka...chętnie bym kupil, ale nie wiem czy jest sens brac coś z tych najtańszych jak np. Nikon D3000 + 18-55mm...
  • Poziom 1