Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usterka przegrzewajacego się procesora w laptopach IBM

remzibi 25 Mar 2005 16:31 3258 8
  • #1 25 Mar 2005 16:31
    remzibi
    Poziom 24  

Witam.
    Chcialbym się dowiedziec czy ktos juz zwalczyl i usunal dosc popularna usterke w laptopach IBM .
    Objaw - w ciagu od 5min do 1 godziny (zalezy od plyty) nagrzewa się dosc mocno procesor, wiatrak na poczatku prubuje go chlodzic, ale potem zazwyczaj zaprzestaje w momecie kiedy radiator doslownie juz parzy.

Efekt - komputer się zawiesza, z czasem się wylacza, po kilku probach przytrzymania go w takim stanie, pojawiaja się bledy w komunikacji i CRC error po ostudzeniu i kolejnym wlaczeniu.
    Po korekcji CRC sytuacja się powtarza.
    Napiecia na procesor jak i inne sa caly czas poprawne, nie zmieniaja się w czasie podgrzewania proca, wysterowanie fetow zasilajacych rowniez nie ulega zmianie (monitorowane oscykloskopem).
    Wszystko na plycie wydaje się byc wporzadku - ale tak nie jest.
    Po wymianie procesora to samo . Meczylem juz trzy lub cztery takie plyty - ale nie moge znalezc punktu zaczepienia.
    Z moich doswiadczen wynika, ze czujnik temperatury raczej jest ok, dopoki procek się nie nagrzeje nadmiernie - chlodzenie dziala , najgorsze jest to ze po jakims czasie porostu chlodzenie na maxa nie potrafi wychodzic dostatecznie radiatora i wtedy wszystko zaczyna wariowac -wentyl spowalnia i przyspiesza , zatrzymuje się i rusza, a jak juz radiator jest bardzo goracy to komputer wisi lub się wylacza.

Czy ktos ma jakiec sugestie ?

Chodzi mi o odpowiedzi merytoryczne tylko na temat tej usterki (przegrzewanie) .
    Prosze o zabieranie glosu tylko tych ktorzy mieli na warsztacie przynajmniej jedna plyte z taka usterka i podejmowali probe naprawy.
    Jezeli nie spotkales się z taka usterka - prosze NIE zabieraj glosu , nie chce aby tu "gdybac" o niczym .

0 8
  • #2 23 Paź 2005 10:54
    johny_
    Poziom 10  

Posiadam taki model laptopa jak IBM T21.
    Wystapila w nim wyzej opisana usterka przy zabawie ACPI, testowalem funkcje ACPI pod linuxem, zahibernowalem komputer do pamieci, wszystko przebieglo normalnie.
    Wentylator sie wylaczyl i reszta podzespolow, hibernowanie trwalo doslownie kilka sekund zaraz go budzilem, w czasie budzenie sprzet sie zawiesil i wystapil blad "bad CRC1", w czasie budzenie uklad chlodzenia pompowal bardzo gorace powietrze jeszcze nigdy nie grzal sie tak bardzo.

Przypuszczam ze w stanie zahibernowania procesor nie wiem dlaczego dzialal na pelnych obrotach, na to mi przynajmniej wyglada, mysle ze jest cos nie tak z ACPI ibma.
    Jak go naprawie bede dalej probowal co w nim nie gra i czy wystapienie bad crc1 jest zwiazane z przegrzaniem lub czy to moze przypadek i rzeczywiscie wytapil jak opisywano na innym temacie "chwilowy brak pradu" w co watpie.
    Jesli mozesz podziel sie swoimi informacjami na temat naprawy "bad CRC1", widzialem ze jest kilka watkow na ten temat, ale kazda informacja jest na wage zlota. z gory dzieki;)

0
  • #3 23 Paź 2005 11:21
    Telex
    Poziom 25  

Tu jest winne tylko oprogramowanie i ono wszystkim steruje (mowa tu o firmowych sterownikakach - wszystkich zaintalowanych ACPI i systemach Windows). Zainstaluj wszystko od nowa (najlepiej na goły system) i powinno być ok.

0
  • #4 23 Paź 2005 15:21
    johny_
    Poziom 10  

Przypuszczam raczej ze wina stoi po stronie sprzetu ibm'a poniewaz funkcji ACPI uzywa bardzo wielu uzytkownikow linuxa, a nikt nie zglasza bledu skasowania biosu;)

0
  • #5 23 Paź 2005 16:46
    remzibi
    Poziom 24  

johny_ napisał:
    przypuszczam raczej ze wina stoi po stronie sprzetu ibm'a poniewaz funkcji ACPI uzywa bardzo wielu uzytkownikow linuxa a nikt nie zglasza bledu skasowania biosu;)

Wina napewno lezy po stronie sprzetu i to posutego sprzetu - dopoki plyta jest ok takie rzeczy sie nie zdazaja , niestety odpuscilem sobie z braku czasu proby znalezienia przyczyny tej usterki , jak do tej pory 100% solucja to wymiana plyty glownej , korekcja CRC1 nie pomaga wiec nie jest to kwestia softu .

0
  • #6 23 Paź 2005 17:08
    johny_
    Poziom 10  

Jednak bede staral sie ratowac moj sprzet poniewaz 190 zl. na nowa plyte nie chodza ulica i czy moglbym was prosic o porady jak to dokladnie zrobic krok po kroku.
    Jeszcze jedno czy ta usterka powtarza sie rowniez w IBM T23?

0
  • #7 23 Paź 2005 22:16
    remzibi
    Poziom 24  

johny_ napisał:
    jednak bede staral sie ratowac moj sprzet poniewaz 190 zl na nowa plyte nie chodza ulica;) i czy moglbym was prosic o porady jak to dokladnie zrobic krok po kroku;) a i jeszcze jedno czy ta usterka powtarza sie rowniez w IBM T23?

Zapewniam cie , ze 190 zl to b.dobra cena , a co ciekawe nie spotkalem sie nigdy (moze raz- niepamietam) z ta usterka przy T23 .

0
  • #9 29 Maj 2008 07:19
    piter_wasil
    Poziom 10  

Miałem podobny problem z T21. Podczas instalacji Windows XP komputer w końcu się zawieszał na jakieś 5-10 minut przed zakończeniem instalacji. Przy ponownej próbie znów i tak w kółko. Wkurzyło mnie to i następnym razem laptop postawiłem na desce żeby miał lepszy dopływ powietrza: zainstalował. Wgrałem sterowniki i różne inne pierdoły: w czasie instalacji Winampa laptop zawisł: najpierw raz włączył się wentylator, dmuchnął gorącym powietrzem, następnie drugi raz, i później zawisł. Doszedłem do wniosku, że grzeje się za mocno procesor i oryginalne sterowanie od wentylatora nie wychładza procesora, bo włącza sie za późno. Zrobiłem układ na jakimś LM... i termistorze włożonym w kawałek blachy aluminiowej. Blacha miała 1mm grubości, MUSI być IDEALNIE równa (ja swoją wyklepałem na kawałku stalowej, szlifowanej płyty klepiąc młotkiem przez płytkę wykonaną z teflonu żeby nie było śladów młotka). Oryginalny radiator ma brzeg dookoła procesora, który należy zeszlifować. Blaszkę posmarowaną pastą silikonową z zagiętym z boku termistorem wstawiłem między procesorem, a radiatorem. Zanim podłączyłem ...elektronikę zainstalowałem Winampa i komputer już się nie zawiesił. Myślę, że gumka, która jest włożona między procesor i radiator chroni procesor przed ukruszeniem, ale użycie pasty i 1 mm aluminium pozwala lepiej odprowadzać ciepło.

0