Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UC3846 MC34262 - Full bridge i PFC kilka pytań.

marosik 21 Gru 2013 12:25 2880 4
  • #1 21 Gru 2013 12:25
    marosik
    Poziom 15  

Witam!!!
    Na elektrodzie śledzę wątki o spawarkach i wszystko wskazuje na to, że to będzie o podobnej tematyce. Większość traktujacych o full bridge niestety nie można już rozszerzac.

('tematy archiwalne-3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.
    Załóż nowy temat.
    Dar.El ' Dzieki za uświadomienie)

Mam pytania na które nie znalazłem odpowiedzi (choć nadal szukam). Pewnie kilka osób zbudowało takie cacko więc mam nadzieję na pomoc.
    Dodam ze jestem laikiem w kwestiach transformatorów impulsowych a elektroniką zajmuę się z zamiłowania.

Założenia:
    -spawarka inwerterowa
    -200A przy zasilaniu jednofazowym
    -rdzenie E71/33/32 i E80/38/20 3C90
    -opcja pulse regulowana
    -opcja TIG
    -opcja AC jak uda się calość uruchomić

-PFC na mc34262 360V na wyjsciu.

Projektuję płytkę pod PFC według noty katalogowej. Nie jestem zbyt mocny w obliczeniach transformatorow (ale się uczę).

Znalazlem bardzo ciekawy program obliczajacy przetwornice na stronie TI
    Power stage designer.

Przy zalozeniach Boost
    Vin min. 260V
    Vin max 380V
    Vout 380V
    I out 20A
    50kHz
    i spadek na diodach prostowniczych 1,6V (co daje okolo 30W strat - przy podziale np na 3 diody mamy juz tylko 10W na obudowe TO220)
    program wylicza minimalna cewke 3,37uH
    W zaleznosci od wybranej wartosci liczy jakie plyna prady przez cewke.

Uzywajac opcji full bridge mozna policzyc wartosc transformatora oraz cewki na wyjsciu z przetwornicy.
    Ze wzgledu na to ze nie znalazlem na elektrodzie tego programu to zalaczam plik.

W nocie katalogowej MC34262 jest podany rezystor pomiarowy PIN 4.
    Z obliczeń zawartych w nocie katalogowej wyszlo mi:
    R7= 0,5V / 15A= 0,033R
    moc strat na tym rezystorze to 0,5x15 = 2,5W

W jednym z wątków o spawarce na UC3846 -RoMan- poleca regulację na Vref i CS+ .
    Czy te wyprowadzenia mogły by posluzyc do wytworzenia pulse?

do budowy spawarki chce uzyc
    tranzystory to GT60M303
    diody mur880 (zwrotne)
    BYV42 e200
    mur'y 880
    tasma nawojowa 0,4mm

jako że nikt na razie nie chce sie wypowiadać w temacie to moze przytoczę pare istotnych informacji ktore juz padly w innych watkach a dotycza uc3846

arch_x napisał:
    Kalasz 20 napisał :
    Cytat:
    nie masz problemów ze stabilnością spawarki?

UC3846 chodzi pewnie i bez wypadania impulsów, ale wcześniej było strasznie. Najpierw było wzbudzanie sie układu, pomógł RoMan i zalecił dodanie małego dławika osiowego i inne wartości elementów w części Current Limit Adjust -> nóżka nr 1 UC3846 + mocne oblanie całości masą. To był jeden z problemów, ale pomogło jak ręką odjął :-)

Następne problemy : Prąd magnesowania przy sporej indukcyjności rozproszenia transformatora miał spore szpilki przy włączaniu i wyłączaniu, co powodowało też mocne szpilki na początku i końcu piły na wejściu 4 UC3846. Następnie dodałem Slope Compensation -> od napięcia z ładowania Timing Cap odejmuje się napiecie z Isense (4). Pozostaje nam na przebiegu na Isense(4) ładna piła i moment włączenia widać na niej jako znacznik przesuwający się po obwiedni piły. Przebiegi są na którejś wcześniejszej stronie tego wątku.
    W Slope Comp - dodajesz sam rezystor i tranzystor - jak w nocie, ale musisz tak dobrać rezystor bramkowy aby całość pracowała bez dołączonego przekładnika prądowego. Rezystor bramkowy będzie w zakresie od 4,1K do 10K. Można dodać rezystor od kolektora tranzystora do masy.
    Po dołączeniu przekładnika, sterownik chodzi bez niestabilności :D

Cytat:
    wzmacniacz błędu jak wyłączyłeś? Bo trochę z nim kombinowałem w róznych wariantach i sie troche zmienia , ale jak sie poprawi w jednym miejscu ( obciążenia spirala) , to w drugim się psuje.

Wzmacniacz błedu wykorzystałem do sterownaia z automatyki spawarki : na wejściu odwracającym ustawiam 1V z dzielnika Vref - masa. Wejście nieodwracające podciągnąłem do Vref i obciążyłem 2 transoptorami PC817 do masy. Pierwszy PC817 blokuje sterownik na czas 5 sekund potrzebny do ładowania kondensatorów i startu zasilaczy przy właczeniu spawarki do sieci, drugi transoptor blokuje sterownik po podaniu sygnału z czujników temperatury. Trzeci transoptor zmienia nastawy układu do I minimum w Current Limit Adjust po zadziałaniu układu Anti-stick.

Zmieniłem też wartość rezystora w układzie szeregowym na nóżce 7 - COMP. Początkowo były 47K + 2,2nF. Też pomógł RoMan w któryms z wątków i rezystor 47K wyrzuciłem i zmiana z 2,2nF na 470nF bardzo uspokoiła sterownik. Zmniejszyło sie wzmocnienie dla dużych częstotliwości i jednocześnie niestabilna praca sterownika :D

No i ostatnie : ilość zwoi w przekładniku i rdzeń. Poprzednio miałem jakiś z EMI z ATXa i zauważyłem że przy zwiększaniu ilości zwoi zmniejsza się zakres tej niestabilności o której piszesz. Im więcej zwoi tym mniejsza szerokość niestabilności. Doszedłem do 150 zwoi i niestabilność znikła zupełnie :-) Było to przy przypadkowym rdzeniu o Al coś około 1200-2000. Dostałem niedawno rdzenie o wysokim Al i tak na próbe nawinąłem 2 x 25 zwojów bifilarnie. Chciałem zobaczyć jak będzie pracowało. Najpierw środek uzwojenia 2 x 25 jako wyjście przekładnika i dwie połówki przez dwie 1N5819 do masy. Od razu pojawiło się zrywanie synchronizacj o jakim piszesz. Zmieniłem połączenie uzwojeń na 1 x 50 + mostek graetza z 4 x 1N5819 i zrywanie jest w minimalnym wąskim zakresie. Wniosek stąd taki ,że w przekładniku powinno byc powyżej 50 zwoi np. 75 lub 100 i trzeba tylko dobrać rezystor obciążający przekładnik do 1V przy maksymalnym prądzie magnesowania.
    Zauważyłem też, że jak przekładnik leży daleko od transformatora i dławika to przebiegi nawet bez SC są czyste. Jak wezmę przekładnik w palce to przebieg na Isense robi się zaszumiony i niestabilność się poszerza. Sam rdzeń przekładnika trzeba koniecznie zaekranować.
    Trochę długi post ale mam nadzieję, że trochę pomogłem.
    Jak dopracuję jeszcze sterownik to wrzucę całość na forum, na razie czekam na rdzeń do dławika, ponieważ zrobię wersję minispawarki do 150A i przetestuję całość przez jakiś czas przy intensywnym używaniu. Na razie nawinąłem w inny sposób transformator tej minispawarki.
    Pozdrawiam :-)

biorac pod uwage mozliwosci ingerencji w prad wyjscia za pomoca potencjometrow na pinie 1 to opracowanie ukladu pulse wydaje sie byc dosc prostym. na razie to tylko teoria ale wkrotce sprawdze czy dziala.

prosty generator o zmiennym wypelnieniu na 555. dalej dwa potencjometry ustalajace prad pulse i baza oraz klucz analogowy na 4066.

czy istnieje jakis inny sposob wytworzenia 'pulse' <>?

w zalaczeniu takze fotka mowiaca o rozkladzie sil elektromotorycznych ktore tlumacza zjawisko zblizenia oraz pradu wirowego.

0 4
  • #2 29 Gru 2013 17:07
    marosik
    Poziom 15  

Drazac dalej temat przetwornic natknalem sie na interesujace informacje.
    Cos takiego jak Q opisujace przydatnosc danej cewki/transformatora (wzor w zalaczniku)

jesli chodzi o eliminacje efektu naskorkowego przeplywu pradu wysokiej czestotliwosci to oczywistym jest srednica przewodu (glebokosc wnikania pradu)

jesli zas chodzi o eliminacje efektu zblizenia to nalezy uzyc przewodow ktore nie beda rownolegle przebiegaly obok siebie. (lub beda na jak najmniejszej dlugosci blisko siebie). Czyli najgorszym rozwiazaniem jest nawiniecie transformatora z 2 plaskich przewodow/blach.
    efekt zblizenia bedzie znacznie dawal znac o sobie szczegolnie przy olbrzymich pradach jakie plyna w transformatorze.
    Pewnie wszyscy o tym wiedza (ja sie dopiero ucze) ze nalezy uzywac przewodow ktorych odeglosci sie zmieniaja wzgledem siebie
    w praktyce mowi to ze do nawijania transformatorow wysokiej czestotliwosci pozostaje lica. samodzielnie wykonana lica jednak nie jest tak dobra jak produkowana przez maszyne. w 'maszynowej' licy wszystkie przewody z taka sama czestotliwoscia zblizaja sie do siebie co wyrownuje efekt zblizenia miedzy wszystkimi drobnymi przewodami licy.

Czy wie ktos jak mozna obejsc kwestie niestosowania 2 uzwojen z blachy miedzianej?? Do glowy przychodzi mi tylko karbowanie blachy ale to znacznie bedzie zwiekszalo wysokosc uzwojenia.

z ciekawosci nawinalem na podwojny rdzen z e71 (4 ksztaltki E) 12 zwoi przewodu w izolacji. mam 2,8mH indukcyjnosci.
    Bmax obliczona wyjdzie okolo 220mT czyli pokojnie powinno wystarczyc.
    Vin 360V

srednica przewodu pierwotnego przy pradzie wejsciowym 16A powinna starczyc okolo 3mm kwadratowych. Sprytny program potrafi policzyc takze wypelnienie ktore powinno wynosic ok 50%.
    Czy wie ktos moze gdzie mozna kupic lice poza ferysterem? Czy oni sa jedyna firma w PL >?

Pożyczone od olinek2. Mam nadzieje ze sie nie pogniewa
    prąd magnesujący:
    Im = (U*t)/L
    U - napięcie zasilające doprowadzone do trafa
    t - czas trwania impulsu
    L - indukcyjność

indukcyjność:
    L = AL * z^2
    z - liczba zwoi, AL - podane w katalogu rdzeni

indukcja:
    B = (ue * u0 * Im * z) / le
    ue - przenikalność względna rdzenia (z katalogu)
    u0 - przenikalność magnetyczna próżni (~1,25 * 10^-6 V*s/A*m)
    Im - policzyliśmy wcześniej
    z - wiadomo, liczba zwoi
    le - długość drogi strumienia w rdzeniu - z katalogu

Obliczajac cewke do PFC zgodnie ze strona http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/wickeldaten.html wyszlo mi
    3xE71 ze szczelina 1.5mm 12 zwoi oraz Bmax 218
    przekroj licy 12mm kwadratowych.
    napiecie wejsciowe 184-260 Vac
    wyjsciowe 380V prad 18A

Mam prosbe o ewentualne sprawdzenie obliczen.
    Z gory dzieki.

0
  • #4 08 Sty 2014 14:22
    komatssu
    Poziom 29  

Moim skromnym zdaniem te tranzystory GT60M303 nie zdadzą egzaminu w spawarce, są za wolne.

0
  • #5 08 Sty 2014 15:05
    marosik
    Poziom 15  

Też tak myślę przeglądając noty katalogowe. Jeśli jednak użyłbym je jako klucze do części AC załączające raz masę raz plus zasilania to już mogło by się to udać...
    Tam częstotliwość będzie do maks 1kHz.
    Tak się zastanawiam ze w sumie to mogę zrobić podwójne uzwojenie wtórne dla głównego trafa i otrzymać + i - zasilania. Kluczując miedzy jednym a drugim otrzymałbym AC. Do tego chyba dało by się zrobić coś takiego jak prąd bazowy... Może np zmieniając wypełnienie sygnału.
    (muszę jeszcze nad tym pomyśleć)
    Na tranzystory mocy do pfc i samego mostka pójdą HGTG40N60A4.
    Niestety bez D na końcu. W tej funkcji będą mur 880. mam nadzieje ze wystarcza.

Płytka pfc wytrawiona i polutowana. Nie mam tylko podkładek. Jak znajdę to będę uruchamiał. Na początek z rezystorze ustalającym prąd max. może później z przekładnikiem prądowym.

0
  Szukaj w 5mln produktów