Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne odgłosy z grzałki 1,5kW w bojlerze 300 litr

tig66 21 Gru 2013 13:39 3813 10
  • #1 21 Gru 2013 13:39
    tig66
    Poziom 9  

Witam,

Niepokoi mnie dziwne zjawisko, które dzieje się w zainstalowanym nowym bojlerze 300 litrów do wody cwu. Otóż zainstalowana grzałka elektryczna o mocy 1,5 kW wydaje dziwne dźwięki podczas pracy - jak się załączy termostat, który jest w nią wbudowany. (dostrzega to więcej osób niż jedna :))

Tymbardziej jest to dziwne, że nastawiona temperatura zadana to ok.36-40 st.Celcjusza a nie np. maksimum.

Jakie informacje powinienem podać, aby możliwe było udzielenie porady i rozwiązanie problemu?

p.s. odgłos, który wydaje zbiornik/grzałka podobny jest do gotowania wody w czajniku. Ciśnienie na zbiorniku 2-2,5 Bar w części płaszcza a zbiornik to tzw. zbiornik kombinowany, czyli zbiornik w zbiorniku. Część c.o. 300 litrów, część c.w.u. 80 litrów. Nie podaję nazwy producenta, żeby nie robić reklamy lub anty-reklamy.

0 10
  • #2 21 Gru 2013 13:57
    stanislaw1954
    Poziom 40  

Prawdopodobnie na grzałce jest osad kamienny,stąd te odgłosy.

0
  • #3 21 Gru 2013 14:27
    tig66
    Poziom 9  

na nowej grzałce? komponenty były tydzień temu "wyjęte z kartonika"...

0
  • #4 21 Gru 2013 15:13
    stanislaw1954
    Poziom 40  

tig66 napisał:
    na nowej grzałce?

No tego,akurat wcześniej nie zauważyłem, więc się poddaję.

0
  • #5 29 Gru 2013 21:39
    apa66
    Poziom 12  

Sprawdź czy grzałka nie ma przebicia do masy i czy jest dobrze podłączona (sprawne uziemienie)

0
  • #6 01 Sty 2014 22:18
    tig66
    Poziom 9  

sprawdzę to najszybciej jak to będzie możliwe.

0
  • #7 03 Sty 2014 10:20
    tig66
    Poziom 9  

grzałka przebicia nie ma.

zauważyłem natomiast, że owe dziwne odgłosy (przypominające czasem pracę prostego ekspresu ciśnieniowego) pojawiają się tym częściej, im niżej ustawiona jest temperatura na termostacie grzałki.

Np. Ustawiona na ok.40 stopni, jak grzeje od ok. 35, to słychać ciche piszczenie.

Np. Ustawiona na ok 45 stopni, jak grzeje od ok. 40, to prawie nic nie słychać.

ALE ustawiona na ok. 35 stopni, wydaje dziwne dźwięki cyklicznie powtarzające się. Odgłos przypomina pracę taniego ekspresu ciśnieniowego.

Czy ktoś wie o co tutaj chodzi? Czy to może woda ma takie właściwości?

0
  • #8 03 Sty 2014 10:39
    petro_m
    Poziom 11  

Te odgłosy w moim odczuciu wydaje podgrzewana woda.
    Co do grzałki czy została ona wymieniona na taką samą jak była zamontowana fabrycznie?
    Czy 1.5kW to nie za mało jak na zbiornik 300L ?

0
  • Pomocny post
    #9 03 Sty 2014 12:17
    jack63
    Poziom 41  

tig66 napisał:

Na jakiej podstawie tak sądzisz? Jakieś pomiary? Czym, jak?
    Potrzebne więcej informacji:
    1. Jaki jest rodzaj termostatu? Elektroniczny? Czy jest możliwe zasilenie grzałki bezposrednio z gniazda (najlepiej w innym pomieszczeniu) z pominięciem regulatora.
    2. Jakie masz napięcie na obudowie podgrzewacza/bolcu "zerującym" gniazda do którego jest podłączony względem ziemi. Chodzi o pomiar napięcia AC bezpośrednio do mokrej ziemi! Rozumiem że taki pomiar w bloku na 10-tym piętrze nie jest możliwy :D ale w domku jednorodzinnym to już nie problem. Chodzi mi o jakość "twoich" połączeń wyrównawczych i ew. osłabienia połączenia przewodu N.
    3. Czy odgłos dochodzi na 100% od grzałki? Można przyłożyć do metalowej części zbiornika stetoskop (pewnie go nie masz) lub zwykły drewniany trzonek od młotka itp. i próbować dokładniej lokalizować odgłos.
    Odgłosy "nie-elektryczne" mogą wynikać z miejscowego podniesienia się temperatury grzałki wywołanego trudnością przekazania ciepła wodzie. Po prostu wokół grzałki robi się taki balon gorącej wody. Ponieważ ciepło nie jest odbierane rośnie temperatura grzałki i następuje wrzenie wody przy jej powierzchni. Po przekroczeniu pewnej temperatury rusza konwekcja (balon się rozpływa) i napływ chłodniejszej wody wywołujący lepsze oddawanie ciepła i spadek temperatury przy samej grzałce. Woda przy grzałce przestaje wrzeć i odgłos znika.
    W czajniku można podobny efekt zaobserwować.

0
  • #10 03 Sty 2014 12:29
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

A czy zasobnik jest odpowietrzony? I dlaczego tak wysokie ciśnienie- 2/2,5 bara?

0
  • #11 18 Sty 2014 23:31
    tig66
    Poziom 9  

już odpowiadam ... wróciłem z urlopu ;)

jack63 napisał:
    tig66 napisał:

Na jakiej podstawie tak sądzisz? Jakieś pomiary? Czym, jak?
    Potrzebne więcej informacji:
    1. Jaki jest rodzaj termostatu? Elektroniczny? Czy jest możliwe zasilenie grzałki bezposrednio z gniazda (najlepiej w innym pomieszczeniu) z pominięciem regulatora.
    2. Jakie masz napięcie na obudowie podgrzewacza/bolcu "zerującym" gniazda do którego jest podłączony względem ziemi. Chodzi o pomiar napięcia AC bezpośrednio do mokrej ziemi! Rozumiem że taki pomiar w bloku na 10-tym piętrze nie jest możliwy :D ale w domku jednorodzinnym to już nie problem. Chodzi mi o jakość "twoich" połączeń wyrównawczych i ew. osłabienia połączenia przewodu N.
    3. Czy odgłos dochodzi na 100% od grzałki? Można przyłożyć do metalowej części zbiornika stetoskop (pewnie go nie masz) lub zwykły drewniany trzonek od młotka itp. i próbować dokładniej lokalizować odgłos.
    Odgłosy "nie-elektryczne" mogą wynikać z miejscowego podniesienia się temperatury grzałki wywołanego trudnością przekazania ciepła wodzie. Po prostu wokół grzałki robi się taki balon gorącej wody. Ponieważ ciepło nie jest odbierane rośnie temperatura grzałki i następuje wrzenie wody przy jej powierzchni. Po przekroczeniu pewnej temperatury rusza konwekcja (balon się rozpływa) i napływ chłodniejszej wody wywołujący lepsze oddawanie ciepła i spadek temperatury przy samej grzałce. Woda przy grzałce przestaje wrzeć i odgłos znika.
    W czajniku można podobny efekt zaobserwować.

apropos pomiarów: wystarcza mi, że sprawna różnicówka 30mA nie wywala.

ad.1 termostat wbudowany w grzałkę, termobimetalowy
    ad.2 napięcie 0V
    ad.3 również wydaje mi się, że pojawiający się odgłos jest natury nieelektrycznej, więc nie będzie mi przeszkadzać na co dzień - podstawowym źródłem ciepła dla zbiornika jest teraz pompa ciepła a grzałka będzie uruchamiana sporadycznie :)

ogólne dzięki za wspólne "drążenie" tematu :)
    sprawa zamknięta

Dodano po 2 [minuty]:

serwisant73 napisał:
    A czy zasobnik jest odpowietrzony? I dlaczego tak wysokie ciśnienie- 2/2,5 bara?

zasobnik odpowietrzony i reszta instalacji też.

"Wysokie" ciśnienie minimalizuje efekt wrzenia wody wokół grzałki. Wyższego nie daję na instalację.

Jak już pisałem powyżej - temat zamykam.

0