Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compal JFL92 - Matryca nie wyświetla obrazu, grafika chyba sprawna

B-U-C 21 Gru 2013 14:13 1476 12
  • #1 21 Gru 2013 14:13
    B-U-C
    Poziom 12  

Witam,

dzisiaj miała miejsce taka oto usterka:

podczas pracy na laptopie zgasła mi matryca, zrobiłem reset komputera i moim oczom ukazały się dwa szare kwadraty po obu połowach matrycy. Generalnie, nic się nie wyświetla na monitorze laptopa. Po podłączeniu monitora zewnętrznego, na komputerze można normalnie pracować, ale nie wyświetla obrazu na matrycy. Jest podświetlona, więc chyba inwerter jest sprawny. Na monitorze zewnętrznym jest obraz, więc grafika jest sprawna. Sprawdzałem wtyczkę łączącą płytę główną i matrycę i nic się nie wysunęło.

Wyświetlacz w laptopie wygląda dokładnie tak: http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=27205

Może to znak, że karta grafiki siada? Ale na zewnętrznym monitorze jest wszystko w porządku...

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam!

• Pomocny post
    #2 21 Gru 2013 14:20
    conan02

Poziom 29  

Grafika do przelutowania, LCD i zewnętrzny monitor mają odrębne podsystemy w procesorze grafiki. Dla pewności dobrze by było podmienić matrycę, ale jeśli na matrycy po resecie były artefakty to wskazywałoby na układ grafiki.

• #3 21 Gru 2013 14:59
    B-U-C
    Poziom 12  

dodam, że kupiłem laptopa z podobną usterką. Mój poprzedni komputer miał uszkodzoną matrycę i płytę główną, kupiłem drugi taki sam z popsutą kartą graficzną. Oddałem ten drugi do serwisu, coś przy nim zrobiono co opisano ,,naprawa bloku cyfrowego". Obecna usterka wygląda podobnie do tej sprzed tej naprawy. W razie czego, mam ze starego laptopa drugą sprawną kartę graficzną.

• Pomocny post
    #4 21 Gru 2013 15:11
    conan02

Poziom 29  

Jeśli grafika jest na MXM to najprościej podmienić grafikę w tym co teraz nawalił i powinien działać. Trzeba tylko ostrożnie poskładać chłodzenie i postarać się o nowe termopady i dobrą pastę na układy. O ile dobrze myślę, to chłodzenie będzie razem z tym od procesora, więc gruntowne odkurzanie i wymiana komponentów chłodzących. Laptopy zabija ciepło, najważniejsze to jest zadbać o jego sprawne usuwanie.

• #5 21 Gru 2013 15:18
    B-U-C
    Poziom 12  

Nie raz rozbierałem tego laptopa i wiem, jak jest skonstruowany. Grafika jest na MXM II, więc jego wymiana nie będzie problemem. Po świętach kupię termopad i będę wymieniać grafikę. Zdziwiły mnie objawy - wszystkie przypadki znane mi uszkodzenia grafiki dotyczyły także braku wyświetlania obrazu na zewnętrznym monitorze. Skoro jednak to układ graficzny, to przystąpię do jego wymiany w wolnej chwili. Pastę mam IC Diamond cośtam, używałem tego na procesorze, na grafikę też chyba będzie dobra.

Dziękuję za pomoc

• Pomocny post
    #6 21 Gru 2013 16:27
    boro1234567
    Spec od komputerów

B-U-C napisał:
    Oddałem ten drugi do serwisu, coś przy nim zrobiono co opisano ,,naprawa bloku cyfrowego".

Bardzo ciekawa naprawa.

• #7 21 Gru 2013 16:46
    B-U-C
    Poziom 12  

tak, bardzo ciekawa naprawa, bowiem oddałem oba laptopy z prośbą by wymieniono uszkodzoną kartę na sprawną. Po miesiącu zadzwoniono do mnie, że usługa ta będzie kosztować 160zł. Gdy odmówiłem, to zeszli do 80zł. Okazało się, że karty nie zamieniono, ale komputer ruszył i działał do dzisiaj. Nie wymieniłem wtedy sam karty, gdyż miałem rękę w gipsie...

• Pomocny post
    #8 21 Gru 2013 16:54
    boro1234567
    Spec od komputerów

Pewnie grzańsko chipu było.

• #9 21 Gru 2013 16:57
    B-U-C
    Poziom 12  

wydaje mi się, że przełożenie karty jest łatwiejsze, jak klient prosił

• Pomocny post
    #10 21 Gru 2013 17:00
    boro1234567
    Spec od komputerów

B-U-C napisał:
    wydaje mi się, że przełożenie karty jest łatwiejsze, jak klient prosił

Widać nie dla wszystkich.
    Po tym tekście z serwisu to ich kompetencje są na poziomie przedszkola.

• Pomocny post
    #11 22 Gru 2013 13:33
    conan02

Poziom 29  

Następny serwis piekarski, nie ma możliwości, żeby za 80 zeta zrobili uczciwy reballing. Ciekawe, czy dali gwarancję. Najwyżej jak padnie za miesiąc to sobie przełożysz sam karty. Oby tylko nie "pożyczyli" sobie tej drugiej, miesiąc to sporo czasu, żeby coś uszkodzonego dopasować i zamienić. Zresztą serwis, który potrzebuje miesiąca na diagnozę i ustalenie kosztów naprawy z klientem woła o pomstę... albo bankructwo.

• Pomocny post
    #12 22 Gru 2013 13:41
    Świr
    Poziom 34  

Moim zdaniem rebailing co najwyżej chipsetu intela jest uczciwy. Albo układu w laptopie po upadku. Cała reszta to wymiana chip-ów na nowe.

• #13 03 Gru 2014 19:41
    B-U-C
    Poziom 12  

conan02 napisał:
    Następny serwis piekarski, nie ma możliwości, żeby za 80 zeta zrobili uczciwy reballing. Ciekawe, czy dali gwarancję. Najwyżej jak padnie za miesiąc to sobie przełożysz sam karty. Oby tylko nie "pożyczyli" sobie tej drugiej, miesiąc to sporo czasu, żeby coś uszkodzonego dopasować i zamienić. Zresztą serwis, który potrzebuje miesiąca na diagnozę i ustalenie kosztów naprawy z klientem woła o pomstę... albo bankructwo.

Nie, nie starego komputera nawet nie dotknięto, oddano mi go tak samo zakurzonego jak był.

Przełożyłem kartę i wszystko gra. Długo nie byłem na tym forum i dla porządku muszę napisać ostatni post i zamknąć temat (wymaga tego regulamin).

Dziękuję za rady i pozdrawiam

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson