Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak sygnału w nowym radiu Midland alan 109

21 Dec 2013 16:55 3477 15
  • Level 11  
    Witam Kupiłem nowe radio cb midland alan 109 po podłączeniu bardzo słabo słychać nawet jak rozkręce na maxa to szum słychać bardzo słabiutko.Czy winna może być antena czy muszę ją zestroić z radiem bo nie robiłem tego tylko podłączyłem?
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    koziolek1212 wrote:
    Witam Kupiłem nowe radio cb midland alan 109 po podłączeniu bardzo słabo słychać nawet jak rozkręce na maxa to szum słychać bardzo słabiutko.

Oddać radio jako niesprawne i poprosić o następne ale działające - prawo reklamacji i gwarancji.

Quote:
    Czy winna może być antena czy muszę ją zestroić z radiem bo nie robiłem tego tylko podłączyłem?

Podjechać tam gdzie kupiłeś i za jakieś 5 do 10zł. zestroić antenkę i pokazać, że radio NIE działa lub zaczęło działać.
    Każdy szanujący się sprzedawca/hurtownia ma taką możliwość sprawdzenia refektometrem taką antenkę. :!:

Pozdrawiam.
  • User removed account  
  • Moderator
    janekmazur92 wrote:
    Część winy wywodzi się z oszczędności na filtrach helikalnych na elemencie L102 i jest to wada fabryczna.

Możesz trochę jaśniej? Co to znaczy "oszczędności na filtrach helikalnych na elemencie L102"? Czy cewka L102 jest tym "filtrem helikalnym"?
  • User removed account  
  • Moderator
    janekmazur92 wrote:
    ...polega to na tym że w miejscu L102 powinien znajdować się filtr helikalny albo przynajmniej ekran który utrzymałby rezonans tam gdzie jego miejsce ponieważ indukcyjnośc ta będąc odsłonięta od reszty przyjmuje losowe wartości gwałcąc w ten sposób podstawowe zasady radiotechniki.

Ciekawe... Jak według Ciebie taki filtr powinien wyglądać (może jakiś szkic?).
    Na mój gust L102 ma zupełnie inną rolę w tym układzie.
  • User removed account  
  • Moderator
    janekmazur92 wrote:
    ...to klasyczny LC z cewką na zasilaniu i dzielnikiem pojemnościowym. Stopień dalej jest sytuacja podobna ale nie piszę o tym bo częstotliwość jest dwa razy mniejsza i dużo większe pojemności przez co L104 na upartego nie musi być ale L102 koniecznie musi być dostrojony.

Nie mam pojęcia w jakim dzielniku pojemnościowym ma pracować L102 ale coraz ciekawsze rzeczy piszesz.
    Ja uważam, że L102 wcale nie musi być w żadnym rezonansie a co więcej uważam, że na upartego w miejsce L102 można by wstawić dławik. Powiedzmy, tak ze 40µH. Co Ty na to?
  • User removed account  
  • Moderator
    O.K. Więc jaki filtr helikalny proponujesz zastosować zamiast L102? Jakiś typ, model, może wymiary, może jakieś zdjęcie?
  • User removed account  
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Panowie ten model radia jest skandalicznie zaprojektowany (jak większość radyjek CB) i szkoda Waszego Wigilijnego czasu na wyjaśnianie - gdzie wyraźnie widać, że obwody rezonansowe wykonane na podstawie indukcyjności miniaturowej o dobroci około Q15 to niewypał na całej linii konstruktorskiej.
    Doskonale wiemy, że CE (Chiński Exporter) to jak i co jeszcze wyjąć z radia aby jeszcze działało w nie zmienionej cenie sprzedażnej, czyż nie. :!:

Fakt faktem, że nie widziałem jeszcze konstrukcji filtru w pasmie 27MHz jako obwód rezonansowy Helical w komorze "wymiarowej" dla takiego helicala. :?:

Pozdrawiam.
  • Moderator
    :arrow: janekmazur92 O moją "pracę domową" się nie martw :).
    Skoro stwierdziłeś, że:
    janekmazur92 wrote:
    Część winy wywodzi się z oszczędności na filtrach helikalnych na elemencie L102 i jest to wada fabryczna.

to wiesz jaki filtr helikalny powinien być wstawiony w miejsce L102. Jak do tej pory nie mogę się doprosić od Ciebie choćby koncepcji jak należy wstawić tam ten filtr helikalny.
    W załączniku masz fragment schematu. Namaluj (nawet w pait-cie) jak zamienić L102 na filtr helikalny który proponujesz wstawić.
    Twoja modyfikacja z pewnością przyda się wszystkim posiadaczom takiego radia.
    Brak sygnału w nowym radiu Midland alan 109
  • User removed account  
  • Moderator
    :arrow: janekmazur92 Widzę, że zaproponowana przez Ciebie zmiana L102 na filtr helikalny okazała się być mało trafionym pomysłem więc nie będę się dalej dopominał o szczegóły takiej konstrukcji. Dla mnie jest już wszystko jasne. Dziękuję za "wyjaśnienia" których udzieliłeś.
  • Level 11  
    Koledzy temat zamknięty wina była po stronie anteny