Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie telewizora, a brak uziemienia

minik971 21 Dec 2013 19:40 8856 22
    minik971
    Level 9  
    Witam,
    W związku z tym, że zamierzam zakupić telewizor LCD LED, który jak czytałem, wymaga podłączenia do uziemienia, mam pytanie, które mi się nasunęło...
    W domu mam dwużyłową instalację. Gniazdka z bolcem są podłączone na zasadzie zerowania. Wszystko działa... Wiem, jakie są zagrożenia. Teraz, jak to wygląda w kwestii telewizora?
    1) Czy podłączyć go do gniazdka bez bolca (obecne), czy też wymienić gniazdko na z bolcem i podłączyć do niego neutralny? Jaką listwę zastosować (z bolcem/bez) w zależności od wybranego sposobu?
    Zaznaczam, że jestem tylko zorientowany o co chodzi, nie znam się na wszystkim.
    Proszę o rady i wyrozumiałość...
    Pozdrawiam
    0ceanborn
    Level 25  
    Telewizor z uziemieniem, nigdy o czymś podobnym nie słyszałem.
    Czy możesz podać model ?
    Jeśli uziemienie to już chyba raczej do anteny ale to też dziwne, bo uziemia się tylko radiowe anteny.
    Zerowanie robi się poprzez połączenie PEN do kołka ochronnego, a następnie połączenie kołka do zacisku zerowego w gniazdku.
    Jeśli nie ma w instalacji uziemienia to nie uziemisz telewizora, chyba że wykonasz uziemienie.
    User removed account
    User removed account  
    minik971
    Level 9  
    Dziś teoretycznie sprawdzałem zastosowane zerowanie. Do laptopa podłączałem mikrofon i przystawiałem go do zasilacza podłączonego do gniazdka bez bolca. W głośnikach było słychać wtedy dziwne dźwięki, trzeszczenie itp. Ten sam test w gniazdku z bolcem (zerowanym). Cisza, bez zakłóceń... Czyli wykonane dobrze, ale jakby neutralny uległ uszkodzeniu to nie byłoby ciekawie :/
    W każdym razie, jeżeli telewizor będzie posiadał wtyczkę z bolcem, to przerabiać to gniazdko, czy pozostawić bez bolca?
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Pisałem wielokrotnie- urządzenie posiadające wtyczkę przystosowaną do gniazdka z kołkiem ochronnym, należy przyłączyć do gniazdka z czynnym- podłączonym kołkiem ochronnym. Szkoda, że tego w szkole nie uczą...
    Aby wykonać zerowanie, należy mieć pewność co do układu sieciowego w jakim pracuje instalacja, oraz należy wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia aby mieć pewność, że mostek spełni swoje zadanie.
    bartekfigura
    Level 29  
    I pamiętać też należy, że jeśli wymieniasz jedno gniazdo w pomieszczeniu na gniazdo z bolcem musisz wymienić wszystkie w tym pomieszczeniu. W jednym pokoju nie powinno być gniazdek z bolcem i bez bolca.
    yokoon
    Level 29  
    bartekfigura wrote:
    I pamiętać też należy, że jeśli wymieniasz jedno gniazdo w pomieszczeniu na gniazdo z bolcem musisz wymienić wszystkie w tym pomieszczeniu. W jednym pokoju nie powinno być gniazdek z bolcem i bez bolca.

Witam.
    Wszyscy to powtarzają, ale nikt nie powiedział dlaczego.

Proszę o wyjaśnienie.
    minik971
    Level 9  
    Akrzy74 wrote:
    Szkoda, że tego w szkole nie uczą...

Masz rację, aczkolwiek może i uczą, ale nie na profilu biologiczno-chemicznym ;)

bartekfigura wrote:
    jeśli wymieniasz jedno gniazdo w pomieszczeniu na gniazdo z bolcem musisz wymienić wszystkie w tym pomieszczeniu. W jednym pokoju nie powinno być gniazdek z bolcem i bez bolca.

Czemu nie powinno?
    Akrzy74
    minik971 wrote:
    Akrzy74 wrote:
    Szkoda, że tego w szkole nie uczą...

Masz rację, aczkolwiek może i uczą, ale nie na profilu biologiczno-chemicznym ;)

Na profilu biologiczno-chemicznym może i nie, ale w gimnazjum z pewnością jest o tym wspomniane.
    bartekfigura wrote:
    jeśli wymieniasz jedno gniazdo w pomieszczeniu na gniazdo z bolcem musisz wymienić wszystkie w tym pomieszczeniu. W jednym pokoju nie powinno być gniazdek z bolcem i bez bolca.
    Quote:
    Czemu nie powinno?

Nie ma sensu koledze tłumaczyć, gdyż na profilu biologiczno-chemicznym tego nie uczą i trudno koledze będzie to zrozumieć. Proponuję zwyczajnie przyjąć to do wiadomości.

yokoon wrote:
    Wszyscy to powtarzają, ale nikt nie powiedział dlaczego.

Proszę o wyjaśnienie.

Proszę bardzo- Link
    minik971
    Level 9  
    Akrzy74 wrote:
    Nie ma sensu koledze tłumaczyć, gdyż na profilu biologiczno-chemicznym tego nie uczą i trudno koledze będzie to zrozumieć. Proponuję zwyczajnie przyjąć to do wiadomości.

Może uczą w ten sposób? Gratuluję :)

Tymczasem, wracając do głównego pytania... Może podłączyć jednak telewizor pod gniazdko bez bolca? Metalowej obudowy nie ma...
    Akrzy74
    minik971 wrote:
    Może podłączyć jednak telewizor pod gniazdko bez bolca? Metalowej obudowy nie ma...

Potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy nie? - post #6.
    bartekfigura
    Level 29  
    A jest wykonany w drugiej klasie ochronności? Symbol kwadratu w kwadracie na tabliczce znamionowej. Wtyczka w takich urządzeniach nie ma możliwości przyłączenia bolca.
    minik971
    Level 9  
    W takim razie rozumiem, że lepsze zerowanie niż nic.
    Remont całej instalacji nie jest możliwy...
    Nemonek
    Level 27  
    Metalowej obudowy nie ma, ale ... konstrukcja większości zasilaczy urządzeń elektronicznych, powoduje, że na masie pojawia się połowę napięcia sieci (było poruszane wielokrotnie na Elektrodzie, choćby TO ) i wydawać by się mogło, że masa jest ukryta, ale np. wtyczka od kabla EURO, chinch, lub każda inna zazwyczaj ma masę podłączoną do ekranu kabla, przez co jest na wierzchu. Dotknięcie metalowej części wtyczki, może spowodować porażenie. Przeczytaj uważnie instrukcję od odbiornika, jest tam wyraźnie napisane, jak powinno być podłączone urządzenie.
    minik971
    Level 9  
    Czyli, podsumowując... Wykonać zerowanie gniazdka, do tego listwa(?) i TV. Tak?
    bartekfigura
    Level 29  
    Tak ale kup sobie taką z wyłącznikiem. Będziesz mógł jednym przyciskiem wyłączyć cały sprzęt do niej podłączony. TV, dekoder, kino domowe itp. Chodzi o to aby te sprzęty nie działały niepotrzebnie w stanie czuwania.
    Nemonek
    Level 27  
    Albo np.
    Moderated By kkas12:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym)

Możesz indywidualnie włączać potrzebne urządzenia
    minik971
    Level 9  
    Nemonek wrote:
    Możesz indywidualnie włączać potrzebne urządzenia

Tzn.? Listwa musi być, gniazdko za daleko.
    Nemonek
    Level 27  
    Mod usunął część mojego posta (miał rację, niestety), przez co stał się niezrozumiały. Chciałem Ci zaproponować listwę taką:
    Możesz indywidualnie załączać urządzenia, lub wyłączyć wszystkie razem
    minik971
    Level 9  
    Posiadam dokładnie taką listwę. Clarus... Ostatnie gniazdo padło od obciążenia ~400 W.
    Dzięki za rady ;)
    Sniezynka
    Level 32  
    Witam,
    W TV ważna jest również uziemiona instalacja antenowa to ona zbiera ładunki po wtórnej stronie przetwornicy pomimo sprawnych kondensatorów sprzęgających .
    minik971
    Level 9  
    Telewizja satelitarna, talerz do dekodera, koncentryk w czasie burzy odkręcam. Jeżeli o to chodzi...