Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wieża Sony MHC-2600 - problem z odczytem w odtwarzaczu CDP-H3600

James596 21 Dec 2013 20:08 2256 4
    James596
    Level 21  
    Witam.

Problem to klasyka gatunku, dlatego mam nadzieję na pomoc osób które spotkały się z tym zestawem. Pacjent to wieżyczka MHC-2600, a niej odtwarzacz CDP-H3600 oparty na laserze KSS-240A.

Po włożeniu płyty widzi ją od razu i zakręca silnikiem, jednak próbie odczytu towarzyszy głośne stukanie soczewki. Przy oryginalnych płytach po dłuuugim czasie odczyta czas utworów i odtworzy, ale muzyka trzeszczy, przeskakuje i tak dalej.

Gdy odtwarzacz trochę pochodzi i się nagrzeje, zaczyna czytać oryginały bez problemów (z wyjątkiem bardzo długiego oczekiwania na odczytanie TOC), natomiast na nagrywanych soczewka jedynie stuka i w końcu wywala NO DISC.

Nie jest to wina lasera, bo czasami ma takie humory, że potrafi odczytać każdą płytę, nawet nagrywaną, bardzo porysowaną i bez jęknięcia odtworzyć całą.

Wymieniłem wszystkie cztery kondensatory na płytce pod laserem, były zamontowane zwykłe elektrolity ELNA 47uF 6,3V które nie wykazywały żadnych wycieków, płytka była czysta.

Wymieniłem również elektrolit filtrujący który wyciekł i trochę podtrawił ścieżki pod nim. Wstawiłem 4700µF, ale problem z płytami wciąż występuje.

Pomierzyłem przelotki w najbliższej okolicy kondensatorów na płytce pod laserem, jednak mają normalne przejścia. Jak skutecznie 'zregenerować' takie przelotki?

Drugi problem wynikł z mojej nieuwagi. Na włączonej wieży podłączyłem taśmę do odtwarzacza, co spowodowało mały efekt dymny z okolic złącza w odtwarzaczu. Po tym wypadku działa wszystko, jednak odtwarzacz nie przechodzi do STANDBY wraz z wieżą - jest cały czas włączony. Patrząc na schemat, elementem odpowiedzialnym za "CD OFF" jest Q102 - 2SA1341. Czym zamienić ten tranzystor?

Pozdrawiam!
  • Helpful post
    gerdowski
    Level 23  
    Wylutuj go i sprawdź, jeżeli będzie zwarty to ci pokaże nawet bez wylutowywania z płytki.
    James596
    Level 21  
    Pomierzyłem Q102 i Q103, jednak nie mają one zwarcia. Na daną chwilę problem nie wyłączania się jest mało istotny, bardziej zależy mi na problemie z odczytem.

Aktualnie:

1. odtwarzacz czyta zazwyczaj oryginały
    2. na starych tłoczonych płytach natychmiastowo odczytuje indeks i gra idealnie
    3. odczyt indeksu w nowszych tłoczonych płytach zajmuje mu ponad 20 sekund
    4. część tłoczonych płyt gra charcząco przy pierwszych utworach
    5. obecność KAŻDEJ płyty widzi od razu i zaczyna kręcić
    6. przy próbie odczytu CDR soczewka głośno stuka gdy odtwarzacz jest zimny
    7. po czasie i nagrzaniu zaczyna czytać CDR, ale ciężko mu to przychodzi, dźwięk delikatnie trzeszczy

Ogólnie jaka by to płyta nie była - występuje trzeszczenie dźwięku i skłonności do przeskakiwania przy pierwszych utworach. Im dalej na płycie, tym lepiej.

Co począć w takim wypadku, regulacja wysokości talerzyka, czy może jakaś korekta ogniskowania? Laser raczej jest OK, bo kilka razy udało mu się odczytać każdą płytę, nawet maksymalnie porysowaną CDR bez jakiegokolwiek charczenia, trzaskania itp.

Rozumiem że są święta, ale...pomocy! :D

EDYCJA - wszystko jasne, podniesienie prądu lasera i czyta zauważalnie lepiej, czyli...emisja. Jak bezinwazyjne w KSS240 wyczyścić soczewkę od wewnątrz?
    James596
    Level 21  
    Poradziłem sobie z problemem odczytu, czyta wszystkie płyty bez zająknięcia - wystarczyła porządna regulacja focus'a i któreś z kolei czyszczenie optyki.

Pozostał jeden problem. Sprzęt zimny, włączam płytę. Gra pierwsze 5 utworów, na szóstym nagle laser zaczyna się gubić i przeskakiwać. Po chwili soczewka zaczyna stukać próbując zogniskować, i w rezultacie płyta zatrzymuje się z komunikatem NO DISC. Jeśli zatrzymam odtwarzanie na kilka minut i uruchomię ponownie - potrafi odtworzyć góra dwa-trzy utwory i sytuacja się powtarza. Nie ma znaczenia od którego momentu włączę odtwarzanie - potrafi się 'zawiesić' w dowolnym momencie płyty, bardziej istotny jest czas od uruchomienia odtwarzania. Coś się ewidentnie przegrzewa. Jakieś rady?
    James596
    Level 21  
    Chęć pomocy widzę jest tak wielka, że musiałem poradzić sobie sam. Napiszę dla potomnych, może komuś się to przyda, by później nie musiał szukać usterki, bądź się prosić o pomoc.

Temat rozwiązany - co trzeba było zrobić?
    1. wymiana BD BOARD
    2. wymiana profilaktycznie lasera
    3. wymiana kondensatora filtrującego (stary wylał, wytrawiając ścieżki dookoła)

Zarówno BD-BOARD jak i laser wyjąłem z pełni sprawnego CDP-295 (poniekąd trochę szkoda). Oryginalny laser był zapewne dobry, ale wolałem mieć stuprocentową pewność i podmieniłem wszystko. Cała przyczyna tkwiła w płytce pod laserem, na której uszkodzony był sterownik silników. BD-BOARD w tych wieżyczkach pewnie były składane z gorszej jakości elektrolitów, stąd problemy po latach. Odtwarzacz czyta teraz wszystko bez zająknięcia.