Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki + kondensator/cewka/zwrotnica = kolumny?

25 Mar 2005 18:07 1802 5
  • Poziom 18  
    Witam!
    Mam 2 głośniki niskotonowe 50W (8Ω) i 2 głośniki wysokotonowe 12W (8Ω). Chcialbym z nich zrobic kolumny i mam problem jak podłączyć źrodlo sygnalu do nich. Czy miedzy wysoko a niskotonowymi glosnikami mam wpiąć jakis kondensator, cewke, czy zwrotnice, jezeli tak to o jakich parametrach. Z gory dziekuje za pomoc.

------
    pozdrawiam BoooZer
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    za malo inforamcji podałes:

- co to za glosniki dokladnie (firma, model, srednica)?
    - jakiej konstrukcji jest glosnik wysokotonowy?

wtedy cos mozna poradzic.
    ps. potrzebna bedzie zwrotnica, najprostrza - czyli kondior w szeregu z wysokotonowym. Jezeli jakies lepsze glosniki mozna policzyc cos wyzszego rzedu.
  • Poziom 18  
    Głośniki sa firmy FOSTER :)

sn: c050n06g54 - 12W - śr. 50 mm

sn: c160l23-52 - 50W - śr.155 mm

mam na mysli jakis najtansze rozwazanie bo glosniki nie sa zbyt dobrej marki:)
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    najprostrze: daj kondzior w szeregu z tweeterem - wartosc 4,7uF.

pozdrawiam
  • Poziom 18  
    ok dzieki, chyba ze ma ktos jakies inne sugestie???
  • Poziom 43  
    CIęcie 4,5...5kHz kHz 4...4,7...5,6 uF pierwszy rząd.

4uF jako cztery kondensatory 1 uF - oczywiście dielektryk stały na 150 V gdzieś
    możesz dołożyć 250 uH Cewke na basowce w szereg...

Mozesz tez zrobić zwrotnice II-ego rzedu na wysokotonowce 440 uH + kondensator 2,2 uF.. cewka równolegle i do tego w szereg kondensator.. Basowa jesli chciałbyś 2-ego rzędu to te same elementy zamienione miejscami.

Najlepiej kup zwrotnice gotową na czestotliwosć około 500Hz mniej niż czestotliwosć odcięcia basowców. Jaka ona jest sprawdź na sluch przy użyciu generatora, albo danych czy tez parametrów głosnika.

Do tego dołóż tłumik jesli to bedzie konieczne na wysokotonowce na ucho z rezystorów około 5-10Watów.