Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T+SAT - Weryfikacja poprawności zestawu.

21 Gru 2013 21:51 12180 50
  • Poziom 27  
    Witam

Mam zamiar zmodernizować moją instalację satelitarną bo aktualna jest zrobiona byle jak, przy okazji chcę dorzucić DVB-T.
    Co mam:
    - Dyszel Triax TD 115cm
    - 3x Single MTI AP8-T2N RC(Astra, Sirius, Thor) 1x Quad MTI AK54-XT2BL(Hot Bird)
    - Spaun 4/1 DiSEqC Relais SAR 411 F
    - kabel CTF 113(PVC)
    - 3 dreamboxy
    - dvb-t tuner polski opticum(wpięty do starej anteny siatkowej ze wzmacniaczem)
    - drugi tuner dvb-t wbudowany w plazmę samsunga aktualnie nieużywany.

Trochę to wszystko źle jest zrobione już nie mówiąc o kablu PVC który idzie na zew. także i po 4 latach słońce(UV), deszcz i mróz już swoje zrobiły(przez przypadek walnąłem go młotkiem i izolacja rozsypała się<popękała>).
    Do jednego tunera idzie kabel od DiSEqC żebym w nim miał sygnał ze wszystkich 4 lnb a do reszty tunerów bezpośrednio z quada sam Hot Bird.
    Ok, tak mniej więcej to wygląda.

Co chcę zrobić:

Chcę wywalić Siriusa i Thora bo mi to już jest niepotrzebne. Zostanie sam Hot Bird i Astra. Oczywiście Quad z Hot Birda i z Astry Single zostaną też wywalone i w ich miejsce będzie 2x Quattro o zysku minimum 60dBm i szumach 0.2dB, więc przyzwoite Quattro. DiseqC też zostanie wywalony. Kabel wszędzie Triset 113 PE outdoor żelowany(dwie lokalizacje do tunerów będą iść na zew. domu, więc wszystko dam outdoorowym kablem nawet wewnątrz domu). Multiswitch 9/4. Fki kompresyjne. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na każdym gnieździe wejściowym w multiswitchu. Antena naziemna Fracarro Sigma 9HD o zysku 18,5dB ze symetryzatorem. Puszki abonenckie przy tunerach.

Od LNB do Multiswitcha kable będą miały mniej więcej ~7 metrów. Kabel od anteny naziemnej do multiswitcha ~5-6 metrów. Kable abonenckie: do tunera nr.1 ~5 metry, do tunera nr.2 ~10 metrów, do tunera nr.3 ~15metrów, do tunera nr.4 ~10 metrów.

- Multiswitch: MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy http://www.dipol.com.pl/multiswitch_ms-952_terra_9-wejsciowy_4-wyjsciowy_R70952.htm
    - Do multiswitcha zasilacz http://www.dipol.com.pl/zasilacz_impulsowy_18v_1_6a_do_multiswitchy_terra_ms-msv_R71465.htm
    - Triset-113 PE żel http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny...om_triset-113_pe_zelowany_100m__E1017_100.htm
    - Fracarro Sigma 9HD http://frsklep.pl/sigma-9hd-antena-naziemna-u...185-db-fb-32db-wstepnie-zmontowana-p-654.html
    - 9 sztuk Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_przeci...we_tv-sat_wtyk_f-_gniazdo_f_signal_R48602.htm
    - filtr GSM http://www.dipol.com.pl/filtr_gsm_tzu_198-62_5-862mhz_R49602.htm
    - filtr http://www.aval.com.pl/aval.A4-8711.html
    - 22 sztuki F’ek kompresyjnych http://www.dipol.com.pl/zlacze_f_pct-trs-9-nt_kompresyjne_do_kabli_triset-113_E80340.htm
    - 2 sztuki lnb Quattro http://www.dipol.com.pl/konwerter_satelitarny_quatro_inverto_black_ultra_0_2db_A98266.htm
    - 4 sztuki gniazd końcowych http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat_R694100.htm
    - rezystory obciążeniowe http://www.dipol.com.pl/rezystor_obciazeniowy_f_blokada_dc_75_om_R66205.htm

Według http://www.sat-charts.eu/lokalizator.php do nadajnika mam 32km i rzeczywiście mniej więcej tyle jest. mux-1 58kW, mux-2 67kW, mux-3 100kW. Na ten nadajnik mam skierowaną starą, siatkową antenę ze wzmacniaczem. Na wszystkich kanałach jakość jest 100%, a siła sygnału w zależności od kanału od 82% do 100%, ale na żadnym nie spada poniżej 80%. Antena jest dość nisko, sąsiada dom zasłania. Nowa lokalizacja będzie w szczycie domu bez przeszkód.

Nie mam zamiaru stosować żadnych wzmacniaczy. Antena naziemna z dość dobrym zyskiem będzie, 30km to nie jest tak mocno daleko. Kable abonenckie nie są chyba tak mocno długie, LNB będzie też o dość dużym zysku. Tylko nie wiem czy jak sygnał rozłoży się na 4 tunery czy nie trzeba będzie mimo wszystko wzmocnić sygnał wzmacniaczem?

Co do multiswitcha to on ma tor sygnału naziemnego pasywny. Nie wiem co ma być czy pasywny czy aktywny.

OK, to chyba na tyle. Czy gdzieś popełniłem błąd, czy coś brakuje a może źle dobrałem? Dzięki z góry za jakieś podpowiedzi/sugestie.
  • Moderator
    Generalnie wygląda dobrze.
    Brakuje filtru na wejściu naziemnym dla wszelkich częstotliwości poniżej 470 MHz.

Podawane parametry w tym multiswichu :
    maksymalny poziom wyjściowy: dla IMD3=30dB (EN50083-3) 93dBuV oznacza że jest to parametr dla sygnałów analogowych, czyli dla sygnału w COFDM w MPEG4 nie wolno dopuścić, by maksymalny poziom wyjściowy wynosił więcej jak 66 dB NA WSZYSTKICH CZĘSTOTLIWOŚCIACH poniżej 862 MHz. Szczególnie dotyczy to zakresu UKF. Często te sygnały są przyczyna przesterowań torów naziemnych.
    Wejście dla UHF niestety jest aktywne i dość kiepskiej jakości, bardzo łatwe do przesterowania.
    Na Astrę i HB są oczywiście dwie anteny..?
  • Poziom 27  
    Dyszel jeden Triax TD 115cm plus będzie zez taki: http://www.dipol.com.pl/uchwyt_drugiego_konwertera_flexiblock_td_triax_A98920.htm Mam na domie 60tkę od starej cyfry+, ona nie jest używana, ale docelowo mam zamiar ją zdemontować. Zez pewnie to amatorka, ale nie będę operatorem kablowym. To tylko do domu, ale rozumiem oczywiście, że lepiej jak byłyby dwa dyszle.

Co do multiswitcha i toru sygnału naziemnego to będzie tylko TV, nic więcej. Co sugerujesz, że ten multiswitch jest niedobry pod dvb-t?

ps. możesz rzucić linkiem do tego filtra?
  • Moderator
    Ten multiswich jest robiony na rynek niemiecki dla MPEG2. Można go używać dla MPEG4, ale poziomy wyjściowe MUSZĄ być niższe.
    Generalnie to nie jest najnowsze urządzenie i nie był projektowany pod DVB-T 8k. Wejścia satelitarne są nieporównywalnie lepiej zrobione niż naziemne.
    Podobnie uważaj na poziomy sygnałów satelitarnych, jak uruchomisz, to dokładnie porównaj stopę błędów przed i po multiswichu dla przekazów HD.
    Generalnie radziłbym jednak założyć dwie anteny, za rok lub dwa będziesz miał same przekazy w DVB-S2 na satelicie i zez może się okazać złym rozwiązaniem.

Praw fizyki i geometrii nie zmienisz, ognisko paraboli/offsetu jest tylko jedno, zez jest pozorną oszczędnością. W profesjonalnej technice antenowej - a Twoja instalacja już się o taki poziom ociera - nie stosuje się żadnych zez-ów.

Jeżeli masz cienki budżet to na HB postaw tego Triax-a - jest naprawdę dobry! - natomiast na Asterke możesz postawić starą antenę od Cyfry. Sygnały z Astry są bardzo silne. Niemcy stosują FEC 2/3, Francuzi i inni 3/4 lub 5/6. tylko TVP dusi 7/8, WSTYD...!
    Odnośnie filtrów - poszukaj na stronie Dipola.
    A jak już robić taką instalację to porządnie, biednego nie stać na pozorne oszczędności.
  • Poziom 27  
    OK, jak możesz zaproponuj jakiś multiswitch 9/4 , nie musi być od Terra chociaż ich produkty są na wysokim poziomie i to od nich powinno się kupować. Znajdzie się coś do 400pln? Tak w ogóle jeszcze się zastanawiam czy potrzebna mi jest Astra, to jest jeszcze do przemyślenia. Jak możesz to też podrzuć jakiś 5/4. Dzięki za góry.

No mam tę 60cm, ale z tego co mi wiadomo nie powinno się czepiać Quattro na mniejsze niż 80cm. Akurat dyszel to groszowe sprawy, zawsze można dorzucić kolejną 115tkę czy 80tkę.
  • Moderator
    Z multiswichów najlepsze to Hirshmann-y i Fuby, ale są drogie. Kathrein to za wysoka półka.
    Terra i Signal nie są takie złe a ceny umiarkowane. Reszta cyrkluje w podobnych pułapach jakościowych. Ale nie ma rewelacji. Pamiętaj jednak że taki multiswich może polec, jak "przywali", mocniej boli jak jest drogi....
  • Poziom 27  
    To jaki model Terra czy Signal mam wziąć? Możesz jakiś zaproponować żeby to była w miarę nowa konstrukcja 5/4 czy 9/4? Ten co ja zaproponowałem to już ustaliliśmy, że on się nie nadaje za bardzo, więc go odpuszczam. Nie mam wiedzy co można wziąć.

Może takie coś? http://allegro.pl/multiswitch-triax-tms-9x4p-i3794997232.html

Częstotliwość: naziemna aktywna: 40-862MHz
    Częstotliwość: naziemna pasywna: 5-862MHz
    Częstotliwość: sat: 950-2300MHz
    Poziom na wyjściu SAT (IMD3-35dB): 100dBμV
    Poziom na wyjściu TER (IMD3-60dB): 88dBμV

Multiswitch jest kompatybilny z konwerterami Quad (a nie tylko Quatro).

Triax chyba robi Hirshmann-owi multiswitche.
  • Poziom 27  
    Nie ma co szaleć, na domek jednorodzinny spokojnie zrób to na zezie.
    Masz 4 punkty więc nie tak dużo :)

Multiswitcha Signala nie kupuj, często padają tam zasilacze. Jest to naprawdę budżetowy sprzęt.

Konwertery polecam Inverto lub Televes.

Nie myślałeś o antenie radiowej?
  • Poziom 27  
    Konwerter idealny, najwyższa seria Inverto.

Triax może być.
    Popatrz też na Multiswitch'e Televes'a (nie pamiętam czy mają 9/4).
  • Poziom 27  
    Co z tym:
    Poziom na wyjściu SAT (IMD3-35dB): 100dBμV
    Poziom na wyjściu TER (IMD3-60dB): 88dBμV

Za bardzo nie rozumiem o co chodzi z tym, to co pisał @irekr w #2 poście. Nie wiem czy on się nadaje pod MPEG4 czy nie ten Triax.
  • Poziom 27  
    Inaczej, czy ten Triax nadaje się(był projektowany) pod DVB-T 8k MPEG4? Czyli, co żeby mieć te ~60 dBμV i żeby nie było przesterowania nawet ze względu na krótkie odcinki kabli trzeba zastosować jakieś tłumiki w razie czego? Czy coś pomieszałem?

edit:

ok ,widzę dałeś linka, akurat tego nie czytałem, zaraz sobie poczytam, thx
  • Poziom 27  
    emigrant napisał:
    Inaczej, czy ten Triax nadaje się(był projektowany) pod DVB-T 8k MPEG4?

Terra, Triax, Televes, nawet ten Signal wszystko się nadaje.

Są tłumiki, są wzmacniacze. Wszystko można wyprowadzić, ale potrzeba do tego miernik i wiedzę.
  • Poziom 27  
    Ten co ja zaproponowałem @irekr go odrzucił, stara konstrukcja multiswitch głównie pod niemieckie MPEG-2. Nie wiem czym się sugerował.

Televes nie mają 9/4, mają 5/4 jakbym się zdecydował tylko na Hot Birda, wygląda dość przyzwoicie http://www.antenyteleves.pl/multiswitche/multiswitch_5x4_koncowy

Lekturę przeczytałem. Wniosek jest taki, że bez mierników nic precyzyjnie się nie zrobi. Bez mierników jedynie po SNR/AGC/BER z tunerów można coś wywnioskować i to nic nie da w czym leży problem o ile jakiś będzie.
  • Moderator
    Ja wcale go nie odrzuciłem. Po prostu to urządzenie ma już swoja historie i to należy brać pod uwagę. Jeżeli zachowasz zasadę ze nie przesterujesz wejścia naziemnego to będzie działać. Często jest tak że nowsze urządzenia są o klasę gorsze od tych sprzed 10ciu lat, mimo ze nikt wówczas nie myślał o MPEG4 w TV naziemnej. Znajomy stosuje 30to letni lampowy wzmacniacz do DVB-T na Podkarpaciu bo nic innego u niego nie działało. Niemal błagał, bym mu ten wzmacniacz dał....
    Pamiętać należy że z zasady anteny naziemnej nie podłącza się bezpośrednio. Musi być jakiś tłumik, zespół filtrów lub cokolwiek czym możemy panować nad sygnałami.

Potwierdzam że Signale maja problemy z zasilaczami, ale identycznie jest z pozostałymi modelami, mającymi zasilacze impulsowe. Często jest to zależne od konkretnego egzemplarza. Mam w domu cztery multiswiche Signala i pracują juz ponad 4 lata bezawaryjnie. Ale w innych musiałem zasilacze naprawiać.
    Coś za coś.
    Ja stosuję głównie te multiswiche, które maja zewnętrzne zasilacze, marki wskazywać nie będę, by nie być posądzony o reklamowanie. Poszukaj, sam znajdziesz.
  • Poziom 27  
    Ten Terra ma właśnie zewnętrzny zasilacz. Też o tym myślałem, żeby szukać multiswitcha z zew. zasilaczem. Zawsze można mieć zapasowy jak stary padnie i szybko wręcz w locie podmienić na nowy, one są tanie. Multiswitche z wbudowanymi zasilaczami zawsze stwarzają problem wypięcia całego multiswitcha z instalacji i jeszcze większy problem co z nim zrobić czy naprawiać czy kupić nowy a czas mija. Przecież nie będę kupował multiswitcha zapasowego żeby sobie leżał i czekał.
    Wydaje mi się, że zewnętrzny zasilacz to bardzo mocny argument.

Co z tym torem sygnału naziemnego pasywnym i aktywnym? W moim przypadku muszę szukać multiswitcha z torem sygnału naziemnego pasywny czy aktywny? O co tu chodzi?

BTW ten Terra multiswitch dla toru naziemnego ma tłumienie aż 19dB, hmm.
  • Poziom 27  
    emigrant napisał:
    Co z tym torem sygnału naziemnego pasywnym i aktywnym?

Czytaj, czytaj, czytaj:
    http://www.dipol.com.pl/dobierajac_multiswitch__bib20.htm

Co do multistitch'a - kup obojętnie jaki z zewnętrznym zasilaczem i będzie dobrze.
    Nawet te mniej markowe się sprawdzą.

irekr napisał:
    Musi być jakiś tłumik, zespół filtrów lub cokolwiek czym możemy panować nad sygnałami.

Nie zawsze :)
    Wystarczy dobrać odpowiednią antenę pod dany region i można ją wpinać bezpośrednio w multiswitch'a :)
  • Poziom 27  
    OK, trochę to przemyślałem i rezygnuję z Astry. Po pierwsze ciężko dostać fajnego multiswitcha 9/4, głównie to są 9/8, Astry w ogóle nie oglądam, chciałem ją mieć aby była, czasami oglądało się jakieś walki Kliczki z RTL HD. Niemieckiego nie znam, Trwam nie oglądam(będzie niby w jakimś muxie dvb-t o zgrozo!). Sam HB na 115cm dyszlu powinien stabilnie działać niezależnie od warunków pogodowych. Poza tym HB+Astra to też spory wydatek. Nie mam doświadczenia z takimi instalacjami, więc początkowo będzie sam HB lub tylko HB.

Zdecyduję się chyba na Televes 5/4( http://www.antenyteleves.pl/multiswitche/multiswitch_5x4_koncowy ) On powinien być rozsądnym wyborem i ma zew. zasilacz(sporo kosztuje).
    Lub w ramach jeszcze desperacji ten Terra 9/4, ale pod jeden LNB plus rezystory na nieużywanych gniazdach. Przyszłościowo zawsze można wpiąć Astrę.
  • Moderator
    Podtrzymuje to co napisałem odnośnie "panowania nad sygnałem". Sygnał musi byc dokładnie odfiltrowany, wycięte to co niepotrzebne a całość nie może niczego przesterować. Już raz miałem taki przypadek, że znakomicie wykonana instalacja na znakomitych kablach, wtykach i innych zabawkach została "położona" przez lokalny BTS Orange Home w pasmie 466 MHz z mocą około 100W w odległości około kilometra. Założenie filtru było absolutnie konieczne. Standardowy dekoder/odbiornik działa poprawnie w zakresie 0,1 do 2 mV, jak będzie mało to będzie rwało, jak będzie za dużo, często nic nie zobaczysz. Nie każdy ma odbiornik TV klasy Panasonica. Ja zawsze zakładam "coś" czym można panować nad sygnałem.

Informacje jakie są w linku kolegi WOW to cenne wskazówki, niestety odnoszą się do sytuacji przed ASO, czyli jeszcze dla sygnałów analogowych. Sygnały cyfrowe to trochę inna bajka, podstawowa zasada unikanie jak ognia wszelkich elementów aktywnych o nieznanych parametrach. Wbrew pozorom zrobienie dobrego wzmacniacza do MPEG4 COFDM nie jest takie proste.
    Antena 115 cm to doba antena, ale przy grubych chmurach i opadach deszczu/śniegu to rwie nawet na mojej paraboli 180 cm, w HD znacznie szybciej niż w SD, ale SD niebawem wyłączą....
  • Moderator
    Ten filtr nie wycina poniżej 470 MHz...
  • Poziom 27  
    Hmm no to innych nie znam i nie widziałem.
  • Poziom 27  
    Zrobiłem symulację instalacji mojej sieci w oparciu o sprzęt Terra i ich symulator SatNet2.5 dostępny na stronie dipola.

Wszystko w programie ustawiłem pod moją sieć, czyli parametry okablownia, ich długość, parametry konwertera, parametry samej czaszy(115cm), położenie geograficzne(swoja lokalizacja). Poziomy min.(60dBμV) i max(66dBμV dla TV naziemnej. Nie da się ustawić zysku anteny naziemnej, nie wiem jaką wartość oni tam założyli, pewnie jakaś uśredniona.

Żebym kupił ten model MS-952( http://www.dipol.com.pl/multiswitch_ms-952_terra_9-wejsciowy_4-wyjsciowy_R70952.htm ) to bym miał na dzień dobry problemy. Tor sygnału satelitarnego mocno przesterowany a tor sygnału naziemnego słaby przy 4 gniazdach abonenckich. Poza kosztem samego multiswitcha trzeba byłoby kupić jeszcze tłumiki dla toru satelitarnego i wzmacniacz dla toru naziemnego.

Zrobiłem kilka screenshotów z tej symulacji instalacji dla dwóch końcówek skrajnych czyli 5 metrów i 15 metrów.
    Zielony kolor to jest wszystko poprawnie, kolor czerwony to przesterowanie, kolor niebieski to za słaby sygnał.

To jest multiswitch 9/4, ale jak nawet wstawię drugą satkę Astrę to dla toru sygnału naziemnego nic się nie zmienia, nadal jest za słaby sygnał a na torze sygnału sateliatarnego nadal przesterowanie.

5metrów:
    15metrów:

Jest model MSV-504( http://www.fhusk.pl/pl/p/Multiswitch-MSV-504-...wy-4-wyjsciowy-z-regulacja-wzmocnienia-IF/629 ) On ma regulację wzmocnienia poprzez potencjometry sygnału satelitarnego i naziemnego. Dzięki temu mogłem wszystko wyregulować i poprawnie zestawić sygnał satelitarny i naziemny.
    Jak widać wszystkie kropki zielone.

5metrów:

15metrów:

Jak widać z sygnałem satelitarnym musiałem zjechać na -20 a sygnałem naziemnym na -10. Nie wiem jak te -20 i -10 ma się do rzeczywistości. W symulatorze jest zakres od 0 do -20. Co oznacza zero a co -20 już w prawdziwym multiswitchu. Niby symulator mniej więcej odzwierciedla prawdziwą instalację.

To chyba wniosek taki jaki bym nie kupił multiswitch bez regulacji jakiejkolwiek będzie źle. Nie wiem jak ten model MSV-504, czy to jest godne uwagi czy nie.

Proszę poprawić zdjęcia na miniaturki - tego nie da się poprawnie oglądać.
    [SP5ANJ]
  • Moderator
    504-ka nie jest już sprzedawana, są nowsze modele, ale nie miałem ich w rękach więc się nie wypowiem.

I bardzo trafna jest Twoja uwaga, że nie wystarczy tylko wstawić skrzynkę, trzeba ją także odpowiednio wyregulować. Jak chcesz mieć dobrze działająca instalację to tak się postępuje standardowo.
    508-ka ma bardzo porównywalne parametry i dość rozsądna cenę..
    Odnośnie instalacji: trzeba pilnować zasad. I się nie poddawać... :)
  • Poziom 27  
    O ile uda się kupić 504 to go kupię. Nie wiem czy to jest istotne czy nowy model czy nie. Ważne aby dało się go regulować. 504 wydaje się atrakcyjnym multiswitchem i niedrogim. Do zastosowań domowych dobry na tylko 4 końcówki.
    Nie mogę rozgryźć jak się przekłada ten zakres od 0 do -20 z symulatora już w prawdziwym MSV-504.

Masz na myśli ten model?: http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mv-508_te...jsciowy_z_regulacja_wzmocnienia_if_R70708.htm Cena znacznie wyższa, ale w nim nie ma potencjometru tylko przełączniki. Chyba, że miałeś na myśli jak MSV-504 tylko 5/8, czyli MSV-508. Bo ten z przełącznikami to MV, nie ma "S". Co do ceny MSV-508 to jego cena rzeczywiście jest mało większa od MSV-504. Może inaczej, MSV-508 to jakieś ~300pln, to nie tak dużo jak na multiswitch z regulacją. Zawsze na nieużywane gniazda można zakręcić rezystory obciążeniowe.

@SP5ANJ
    Ja specjalnie wywaliłem miniaturki żeby ludzie nie musieli klikać. Sprawdziłem na iPhone5, na iPadzie i wszystko jest OK chociaż wszystko klikałem na 24-inch. Po kliknięciu na miniaturkę pełny screenshot byłby taki sam jak jest teraz wstawione. Nic się nie rozjeżdża. "Fulle" są na tyle małe i zarazem czytelne, że nie potrzebują miniaturek.
  • Poziom 27  
    OK, odpowiem sobie sam odnośnie skąd się wziął ten zakres od 0 do -20 w switchu w symulatorze. Multiswitche z regulacją mają tory sygnału naziemnego i satelitarnego aktywne i potencjometr czy przełącznik w pozycji zero(0) to maksymalne wzmocnienie sygnału 20dB. Teraz poprzez potencjometry czy przełączniki tłumimy sygnał żeby wyeliminiować przesterowania lub wzmacniamy aby wzmocnić sygnał. W moim przypadku w MAS-504 w obu torach sygnału należało sygnał stłumić w satelitarnym wręcz maksymalnie do -20 a w torze naziemnym do -10dB. W prawdziwym multswitchu są to cyfry lub liczby dodatnie, więc one nie oznaczają wzmocnienia tylko tłumienie.

Mała zmiana u mnie będzie. Skoro robię taką już sieć to kable będą pociągnięte do wszystkich pokoi i kuchni nawet jak tam nie ma TV i być może nigdy nie będzie, ale jak to się mówi nigdy nie mów nigdy ;). Końcówek będzie 8 a docelowo mam zamiar kupić 5/12 multswitcha. Musi być te 4 wyjścia w zapasie np. pod tunery 2-głowicowe.
    Koszt całościowy ~1400pln, więc nietanio, ale to będzie jednorazowy zakup.
  • Poziom 27  
    Cały dom mam osieciowany, każde pomieszczenie, korytarze, nawet łazienka ;). Przy każdym TV jest puszka keystone LSA(w niektórych podwójnie). Niedługo mój switch zarządzalny 24p stanie się za mały, 16 portów już zajęte. Jeszcze mam zamiar puścić skrętkę w różne, inne miejsca. Nienawidzę WiFi, mam i używam(UniFi Long Range i UniFi Outdoor), ale wolę kabel. Lubię mieć sprzęt osieciowany nawet lodówkę.
  • Moderator
    Multiroom najlepiej przepuść przez zwykłego małego HUBa, z zarządzalnymi bywają problemy. Najlepiej na wspólnym obwodzie zasilania z dekoderem "masterowym".