Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrochemiczne czyszczenie stali nierdzewnej po spawaniu - budowa urządzenia

merchel 21 Dec 2013 23:49 2673 3
 • #1
  merchel
  Level 11  
  Witam.
  Mam zamiar zbudować urządzenie do elektrochemicznego czyszczenia przebarwień po spawaniu stali nierdzewnej TIG-iem. http://www.youtube.com/watch?v=fedC6nSHDeo
  Fabryczne urządzenia tego typu, kosztują kilka tysięcy zł, a przecież urządzenie nie jest skomplikowane, bo w zasadzie jest to prostownik z regulacją napięcia 10-30V, prądu 0-15A, w trybie AC i DC. Jeden zacisk podłączany jest tak jak w spawarce "tzw masa" a drugi w formie uchwytu z końcówką, którą moczymy w roztworze kwasu fosforowego (są gotowe płyny) przykładamy do elementu w miejscu, którym chcemy usunąć przebarwienia po spawaniu TIG.
  Mam transformator 230v/36V 20A. Regulację napięcia planuję zrobić na jakimś prostym regulatorze np. stosowanym do regulacji mocy urządzeń grzewczych do 2kW podłączając go do uzwojenia pierwotnego transformatora, tryb AC/ DC zrealizuję na przekaźniku, który będzie załączał bezpośrednio napicie AC z trafo lub podawał dalej na mostek Greatza. Zastanawiam się jedynie nad rozwiązaniem regulacji prądu lub jego ograniczeniem z 20A do np. 10-15A. Jakie najprostsze i najbardziej niezawodne rozwiązanie proponujecie?
 • #3
  merchel
  Level 11  
  Chciałbym jednak wykorzystać transformator , który już posiadam , tym bardziej, że jest to porządny, niemieckiej produkcji.
  Taka dodatkowa pompka jest dla mnie niepotrzebna , ponieważ urządzenie nie będzie pracować w warunkach przemysłowych a poza tym dodatkowy montaż dodatkowo specjalnego uchwytu, pompki i jej sterowania w znacznym stopniu podnosi koszty urządzenia. Poza tym odporność pompki , wężyków na kwasy i potencjalne ryzyko zalania wnętrza urządzenia dyskwalifikują taką pompkę.
 • #4
  MarEwel
  Level 12  
  Witam,na podstawie tego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=F7yddL8MfoI chciałbym zrobić wytrawiarkę.Autor mówi że ze względu na mały amperaż prostownika proces przebiega dosyć wolno.Podpowiedzcie jaki prostownik kupić 15A czy może 20A?