Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zrobienie z 3 faz trzech gniazdek 1 fazowych

22 Gru 2013 10:19 20244 53
  • Poziom 9  
    Witam
    Jestem w trakcie remontu kuchni. Gniazdka w kuchni i łazience są na jednym obwodzie i bezpieczniku 16A. Ze względu na duży pobór prądu piekarnika, zmywarki, podgrzewacza pojemnościowego, chcę z istniejącej w kuchni puszki z kablem 5 żyłowym zrobić 3 gniazda 1 fazowe.

Mój pomysł na to wygląda tak:

Zrobienie z 3 faz trzech gniazdek 1 fazowych

W zamkniętym już temacie na forum ktoś pisał, że jeśli w którymś momencie rozłączy się przewód N - spalą się wszystkie urządzenia. Może mi ktoś to wyjaśnić?

Muszę z puszki z 3 fazami prowadzić do każdego gniazdka oddzielny przewód N?
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 42  
    Tu nie ma co wyjaśniać.
    Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne.

Kucie i tak Cię nie ominie więc zrób to jak Pan Bóg przykazał i doprowadź do rozdzielni tyle przewodów z trzema żyłami ile będzie obwodów.
  • Poziom 29  
    Witam,
    Nie z puszki tylko z tablicy pod licznikowej lub rozdzielni jak jest napisane w poście powyżej.
    Tak na marginesie suma prądów ze wszystkich faz i gniazdek będzie płynąć przewodem N .
    Jego uszkodzenie ( przepalenie) spowoduje że wszystkie urządzenia będą się znajdować pod napięciem!
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 9  
    Mogę dowiedzieć się czemu to jest niedopuszczalne co znaczy pewnie niebezpieczne?

Jeśli wykorzystam tylko jedną fazę, a resztę zaizoluję to będzie ok?
  • Poziom 27  
    Chcesz zaoszczędzić na elektryce aby więcej zostało na meble? Zatrudnij elektryka niech porządnie wykona całą instalację. Instalację 3-fazową trzeba równomiernie obciążyć na każdą fazę. Skoro i tak wykonujesz remont to nie bój się kucia i wiercenia.
  • Poziom 9  
    Jeśli zrobię jedno gniazdko z jednego przewodu fazowego to poszczególne obwody się zsumują? chyba nie?

Kucie i wiercenie w kuchni to nie problem, gorzej z resztą domu, bo już wszystko zostało wykończone, ale w ostateczności, jak nie będzie wyjścia...... to będzie trzeba kuć to co się niedawno zrobiło. Nie wiem też którędy idą przewody do bezpieczników, bo nie ma projektu, osoby która to wykonała i inwestora.
    Dlatego kombinuję, jak tego uniknąć.

A co do równomiernego obciążenia to dla mnie nie jest problemem sprawdzenie co do której fazy jest podłączone i z tym dam sobie radę, ale i tak mam pewne ograniczenia, bo mam dom 3 piętrowy i tylko na ostatnim piętrze, jak na razie jest nowa instalacja, a 2 pierwsze mają niestety wspólne bezpieczniki do światła i gniazdek.
  • Poziom 42  
    Cytat:
    ...będzie trzeba kuć to co się niedawno zrobiło.
    Brak słów.
    Klasyczny przykład braku wyobraźni.
    Cytat:
    Jeśli zrobię jedno gniazdko z jednego przewodu fazowego to poszczególne obwody się zsumują? chyba nie?
    A przewód N skąd?
    Z innego obwodu?
  • Poziom 9  
    Przewód N z tego samego obwodu?
    Jak działają przejściówki z 400V na 230V? to co sprzedają w sklepach to bubel? przecież też korzystają tylko z 3 przewodów, uziemienia N i jednej fazy?

"Brak wyobraźni" chyba nic nie wnosi do tematu? Mam pisać kartkę A4 czemu jest tak, a nie inaczej? chyba nie po to jest to forum.
  • Poziom 42  
    Kolego zrobisz jak podpowie Ci Twoja wyobraźnia i znajomość tematu.
    Musisz sobie jednak zdawać sprawę z tego iż nie oznacza to że będzie dobrze.

Temat zamykam gdyż oczekujesz tylko poklasku dla swego pomysłu.
    A tego się na tym forum nie doczekasz.
  • Poziom 9  
    Już wiem, że to co chciałem zrobić jest niezgodne z przepisami, każdy obwód musi mieć swój przewód N. Mogę z tej puszki 400V zrobić jeden obwód? usuwając bezpiecznik zespolony, w jego miejsce odpowiedni do 230V i podłączenie tylko 3 przewodów z istniejącego kabla 5-cio żyłowego? czy znów chcę coś zrobić wbrew zasad?
  • Poziom 10  
    Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, bo kolegi rysunek jest trochę niejasny.
  • Specjalista elektryk
    Nie. Nie popłynie. :D
  • Moderator - Elektryka
    qwerty112 napisał:
    Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, bo kolegi rysunek jest trochę niejasny. Jeśli na każdym z 3 gniazd podłączysz np po 2 kW obciążenia tj. po ok 10 A, to na przewodzie "zerowym" popłynie prąd ok 30A.

A w przewodzie zasilającym silnik 3-fazowy 6kW ile amperów popłynie przez żyłę N? Zwłaszcza nie przyłączoną. ;)
  • Poziom 10  
    Nic nie popłynie. Nie rozumiem kolegi pytania.
  • Poziom 24  
    qwerty112 napisał:
    Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, bo kolegi rysunek jest trochę niejasny. Jeśli na każdym z 3 gniazd podłączysz np po 2 kW obciążenia tj. po ok 10 A, to na przewodzie "zerowym" popłynie prąd ok 30A.
    Kolego "qwerty112 " prądy w poszczególnych fazach trzeba zsumować ale geometrycznie. Jeśli na trzech fazach na tym przewodzie podłączyłoby się załóżmy trzy odbiorniki rezystancyjne po 2kW to w N nie popłynie żaden prąd. Nie piszcie też o pojawianiu się napięcia na obudowach urządzeń przy upaleniu N w tym przewodzie, bo przecież autor napisał, że jest to przewód 5-żyłowy (3L+N+PE).
  • Poziom 16  
    Odnośnie silnika 3 fazowego to pytanie to nie do końca coś tutaj wnosi, chyba że koledze chodziło o sytuację awaryjną, w tym przypadku możliwą do zaistnienia po uszkodzeniu przewodu N. Odnośnie 3 faz obciążonych 10A i wspólnego przewodu N to nie popłynie w nim prąd 30A ze względu na przesunięcia między trzema fazami. Ale (na chłopski rozum) będzie on obciążony ~3x bardziej niż każda z faz (praktycznie brak przerw w przepływie prądu, co ma miejsce przy jednej fazie prądu zmiennego), i wydzieli się na nim ~3 razy więcej ciepła. A tego zabezpieczenie nadprądowe nie wykryje. Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.
  • Poziom 10  
    Nie chodziło mi o dokładne wyliczenie prądu w przewodzie neutralnym tylko o pokazanie dlaczego tak nie powinno się robić, bo o to chyba chodziło autorowi postu
  • Moderator - Elektryka
    qwerty112 napisał:
    Nic nie popłynie. Nie rozumiem kolegi pytania.

A jeśli żyła N będzie przyłączona do punktu gwiazdowego silnika? Popłyną ampery?
  • Poziom 16  
    Do Qwerty: Nie tłumacz się, sprawa nie jest prosta. Ja też tego nie jestem do końca pewien i dlatego czekam na opinię fachowców.

Zbich70: Skoro przewód ten nie jest potrzebny do pracy silnika w gwieździe to najprawdopodobniej nic nie popłynie, w tym miejscu (pomijając asymetrię nawinięcia silnika) otrzymujemy 0, czyli "fazy się znoszą". Między "punktem gwiazdowym" a każdą z faz mamy 230V. Tak to jest?
  • Poziom 24  
    zbich70 napisał:
    A jeśli żyła N będzie przyłączona do punktu gwiazdowego silnika? Popłyną ampery?
    tank_driver napisał:
    Zbich70: Skoro przewód ten nie jest potrzebny do pracy silnika w gwieździe to najprawdopodobniej nic nie popłynie, w tym miejscu (pomijając asymetrię nawinięcia silnika) otrzymujemy 0V względem faz, czyli "fazy się znoszą". Między "punktem gwiazdowym" a każdą z faz mamy 230V. Tak to jest?
    Dokładnie. Zależy kto przewija silnik:)
  • Specjalista elektryk
    No niestety - bez znajomości I prawa Kirchhoffa się nie obejdzie.
    Tak samo jak zrozumienie punktu węzłowego układu 3-fazowego 4-przewodowego w układzie gwiazdowym.
    Zapraszam do podstaw elektrotechniki.
  • Moderator - Elektryka
    @tank_driver
    Tak. Napisano wcześniej żeby dodawać geometrycznie czyli wynik będzie 0. Dlatego nie wiem skąd wzięło się koledze 30A.

Ale druga strona medalu - niektórym się wydaje, że skoro w obwodach trójfazowych symetrycznych żyłą N prąd nie płynie to trzy obwody jednofazowe mogą mieć wspólną żyłę N. O to chodzi, że nie mogą.
  • Poziom 16  
    Dziękuję za odpowiedź, na Fachowców zawsze można liczyć!

Nie byłem pewien odnośnie tego rozwiązania, ale teraz już na pewno wiem że nigdy nie podłączę tak gniazdek, co też odradzam autorowi postu.

Pozdrawiam,
    TD
  • Poziom 10  
    Kolego zbich70, jeśli nie wiesz czy popłynie czy nie, to sobie poczytaj. Zastanawiam się co wyjaśniają Twoje pytania autorowi tego posta?
  • Poziom 9  
    Trochę odbiegacie od tematu, bo żadnego silnika 3-fazowego w kuchni nie planuję...
    Spytałem o wykorzystanie tylko 3 żył do zrobienia jednej fazy i nie uzyskałem odpowiedzi.

3 faz na pewno nie wykorzystam, jak nie można.
  • Specjalista elektryk
    Idąc dalej tym tokiem rozumowania przy symetrycznym (równomiernym) obciążeniu faz przez przewód N prąd nie płynie, a więc można go pominąć i odbiorniki przyłączyć do zasilania za pomocą trzech przewodów.

Nic bardziej mylnego, pomimo stworzenia trójprzewodowego układu trójfazowego.
  • Moderator - Elektryka
    zdawal napisał:
    3 faz na pewno nie wykorzystam, jak nie można.

No i koniec. Kropka.
  • Poziom 16  
    @Elpapiotr: Oczywiście że tak, wszystko jest "w porządku" kiedy każda z trzech faz jest równomiernie obciążona - podobnie jak w trójfazowym silniku elektrycznym. W przypadku domowej instalacji jest to sytuacja niemal niemożliwa do zrealizowania, nie mówiąc już o trudnościach (czy raczej braku możliwości) poprawnego zabezpieczenia takiej instalacji. Czy dalej idę właściwym tropem?