Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlenie za telewizorem, skąd wziąć sygnał sterujący?

tyxu 22 Gru 2013 12:54 8490 53
  • #1 22 Gru 2013 12:54
    tyxu
    Poziom 12  

Witam!
    Chciałem zrobić podświetlenie za telewizorem i się zastanawiam skąd wziąć sygnał do włączania/wyłączania podświetlenia. Może to być zrobione za pomocą mikrokontrolera ale nie musi.
    TV to Sony EX500
    Generalnie próbowałem się dopatrywać spadku napięcia na usb - nic. Rozbieranie go nie wchodzi w grę bo jeszcze długą gwarancję ma. Jakieś inne wyjście/wejście?
    W ostateczności może być podpięte pod dekoder Ariva Ferguson 100E albo starą wieżę Sony.

Mam nadzieję, że dobry dział, jeśli nie to proszę o przeniesienie.

0 29
  • Deimic Smart Home
  • #2 22 Gru 2013 13:02
    technikabasenowa
    Poziom 33  

W trakcie czuwania jest 5V na USB? Jeżeli nie to najprostsze :-)

0
  • #3 22 Gru 2013 13:03
    tyxu
    Poziom 12  

No ciągle równe 5V. Nawet o 5mA nie spada (wtedy ADC i jazda :P ) 0V jest dopiero po godzinie chyba :(
    W dużej ostateczności z USB dekodera, ale wolałbym nie. Po pierwsze jest z przodu, po drugie wolałbym jakby się włączało z TV.

0
  • Deimic Smart Home
  • #4 22 Gru 2013 13:19
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Czyli nie jest stałe tylko dobre kondensatory :-)
    Obciąż lekko usb i zobacz jak się zachowuje U.

0
  • #6 22 Gru 2013 13:37
    tyxu
    Poziom 12  

Mierzyłem też po obciążeniu rezystorem - po wyłączeniu TV żadnej zmiany.
    GBW - raczej się nie sprawdzi - regulacja 10-100% Im. TV pobiera dużo mniej. Zresztą wolałbym inne rozwiązanie.

0
  • #7 22 Gru 2013 13:53
    tomaszdjt
    Poziom 18  

Witam
    Możesz zrobić tak:
    zastosować odbiornik IR reagujący na przycisk power z TV i do odbiornika podświetlenie podłączyć

0
  • #9 22 Gru 2013 14:27
    tyxu
    Poziom 12  

46, ale też za mało pobiera.
    Znalazłem 15V na RS232 po wyłączeniu dekodera, więc plan B jest.

0
  • #10 22 Gru 2013 17:49
    audioguy
    Poziom 10  

Sprawdzałeś +5V w HDMI ?
    Możesz też rozważyć wykorzystanie optycznego wyjścia audio.

0
  • #11 22 Gru 2013 18:50
    tyxu
    Poziom 12  

Optyk nie gaśnie.
    +5V w HDMI? Hmmm... musiałbym sprawdzić, tylko muszę pokombinować jak :P nie mam wtyczki HDMI akurat...

0
  • #12 22 Gru 2013 20:29
    audioguy
    Poziom 10  

Spróbuj jeszcze z tym SCART jak podsunął GBW, tylko sprawdź wyprowadzenie 8 (AV control), tam jest stałe napięcie, które informuje o tym, czy TV aktualnie wysyła czy odbiera sygnał. Nie pamiętam w jakim zakresie ono się zmienia, ale to może być najprostsza opcja.
    Aaaaa, źle, przepraszam. Coś mi się pomieszało z tym wyprowadzeniem 8, to chyba nie zadziała. Tak z ciekawości sprawdziłem i w moim TV po włączeniu na wyprowadzeniu 19 (video out) jest składowa stała ok 2,5V.

0
  • #13 22 Gru 2013 20:45
    tyxu
    Poziom 12  

Ok, po świątecznych porządkach posprawdzam i dam znać z czego skorzystałem. Jak wpadniecie na coś jeszcze to walcie śmiało :) Może się przydać.

1
  • #15 22 Gru 2013 22:35
    arturavs
    Poziom 38  

Zastosuj listwę komputerową Master/Slave. Kiedyś taką kupiłem w Lidlu i spisuje się dobrze. Podłączony jako Master jest netbook. Jako Slave reszta sprzętu.

0
  • #16 22 Gru 2013 23:00
    tyxu
    Poziom 12  

brofran napisał:
    Jeżeli obeznany jesteś z lutownicą to polecam Ci taki układ :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2525307&highlight=
    . Ja stosuję go z powodzeniem od kilku lat do załączania dekodera N-ki. Dowolnym przyciskiem pilota możesz włączać i wyłączać oświetlenie za TV.

To nie to czego potrzebuję.

arturavs napisał:
    Zastosuj listwę komputerową Master/Slave. Kiedyś taką kupiłem w Lidlu i spisuje się dobrze. Podłączony jako Master jest netbook. Jako Slave reszta sprzętu.

Dzięki za propozycję, jest interesująca ale raczej stanie na SCART/HDMI, ew. jak nic tam nie znajdę to rs232 z dekodera.

0
  • #17 23 Gru 2013 10:50
    tehaceole

Poziom 28  

audioguy napisał:
    Spróbuj jeszcze z tym SCART jak podsunął GBW, tylko sprawdź wyprowadzenie 8 (AV control), tam jest stałe napięcie, które informuje o tym, czy TV aktualnie wysyła czy odbiera sygnał. Nie pamiętam w jakim zakresie ono się zmienia, ale to może być najprostsza opcja.
    Aaaaa, źle, przepraszam. Coś mi się pomieszało z tym wyprowadzeniem 8, to chyba nie zadziała. Tak z ciekawości sprawdziłem i w moim TV po włączeniu na wyprowadzeniu 19 (video out) jest składowa stała ok 2,5V.

No właśnie to średnio działa. Jakieś 1,5 roku temu w EdW w szkole konstruktorów było parę ciekawych projektów. Któryś z nich chyba się nawet doczekał realizacji.

0
  • #18 23 Gru 2013 13:39
    tyxu
    Poziom 12  

Sprawdziłem SCART - nic :( Na jednym pinie jest 0,4V, ale jest zawsze.

0
  • #19 23 Gru 2013 20:21
    Marian B
    Poziom 35  

Żadne "spadki napięć", pojawiające się i znikające poziomy napięć na gniazdach. Nie będzie to dobrze działało. Na każdym gnieżdzie SCART i innych podobnych w czasie odbioru programu telewizyjnego lub odtwarzania innego nośnika, pojawia się (na określonych nóżkach) zespolony sygnał wizyjny. Trzeba poprostu zbudować detektor tego sygnału dający na wyjściu określony poziom napięcia, wysoki lub niski w zależności od potrzeb sterowania urządzeniem ktore chcemy załączać. Tu konkretny przykład, moduł monitorowy, którego fragment (jeden wzmacniacz wejściowy i jeden detektor) można przystosować do swoich celów:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...sid=161069b2c6f91bdaad705f32265e9997#12920429

0
  • #20 23 Gru 2013 21:04
    tyxu
    Poziom 12  

Detekcja detekcją, ale co się pojawia i gdzie? :) W tym sęk, żeby było zawsze gdy TV jest włączony (odtwarzanie po HDMI, LAN) i znikało gdy się go wyłączy.

0
  • #21 23 Gru 2013 22:01
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 23 Gru 2013 22:42
    Marian B
    Poziom 35  

Przecież wyrażnie napisałem, że na wyjściu SCART lub podobnym (HDMI) gdy jest odbiór programu TV, lub odtwarzany inny nośnik zawsze jest kompletny zespolony sygnał wizyjny, tzw. sygnał "małej częstotliwości". Jest to ciągły sygnał o zmiennej amplitudzie zależnej od treści obrazu, poprzedzielany impulsami synchronizacji które są o znacznej amplitudzie, (rzędu 1V), i dlatego łatwo można go nagrać na magnetowid lub dysk i póżniej odtworzyć, wzmocnić, wyprostować i użyć do innych celów, itd.
    Gdy niema stacji, lub odtwarzanej płyty, niema tego sygnalu. Można zrobić tak, że gdy brak sygnału wizyjnego, podświetlenie się wyłączy, a po pewnym czasie wyłączy się telewizor. Chyba Kolega podłączał kiedy kolwiek jakieś urządzenie przez CINCH lub SCART. Jest to ten sam sygnał wizyjny.

Co podłączać i gdzie, to trzeba sobie zajżeć do schematu, zajżeć do opisu złącza SCART, które jest znormalizowane, ma 21 nóżek, w każdym telewizorze są one tak samo podłączone, nawet nie potrzebny schemat telewizora, tylko opis tego typowego złącza, dostępny w literaturze.
    Podświetlenie za telewizorem, skąd wziąć sygnał sterujący?
    W tym konkretnym przypadku będą to nóżki 19 i 17, a gdy będzie "za mało miejsca" bo już coś jest podłączone do gniazda, sprawę rozwiąże najzwyklejszy rozgałężnik.

0
  • #24 24 Gru 2013 00:18
    tyxu
    Poziom 12  

No, nie ma, przecież o tym pisałem.

0
  • #26 24 Gru 2013 00:39
    tyxu
    Poziom 12  

Wiem :)
    Tylko czuły musi być, na jakieś 0,2-0,3A...
    Muszę się zastanowić co zrobić, w ostateczności jest jeszcze plan B, czyt. RS232 z dekodera, ale nie podoba mi się to z dwóch względów - po pierwsze, że to do dekodera, a nie TV, a po drugie, że napięcie pojawia się po wyłączeniu, więc w przypadku jakby... cokolwiek, np. wtyczka by została odłączona to będzie się świecić. Przydało by się jeszcze jakieś napięcie non-stop najlepiej na rs232 w dekoderze, ale nie znalazłem takiego :P

0
  • #27 24 Gru 2013 01:02
    Marian B
    Poziom 35  

Błędne wiadomości Koledzy mają. Każdą audycję z nowszego telewizora można nagrać, i niemam tu na myśli magnetowidu z własnym tunerem, tylko podłaczenie się przez wejście AV, a takim między innymi jest gniazdo SCART. Bardzo długi czas zajmuję się tym zawodowo, i co nieco wiem na ten temat.
    A jeżeli jest to bardzo stary telewizor, ktory nawet niema wyjścia CINCH czy SCART, tylko samo gniazdo antenowe, to jaki problem takie wyjście dorobić, w przypadku już istniejącego SCART, to tylko podłączenie wolnej nóżki przez rezystor 75Ω, bo taka jest typowa wartość na wejściu/wyjściu.

0
  • #28 24 Gru 2013 01:35
    tyxu
    Poziom 12  

Nie mam osyloskopu ale na to wygląda, że nic tam nie ma.
    Chyba, że... na macanego nie wyczułem drugiego gniazda SCART, zobaczę jutro na drugim.

0
  • #29 24 Gru 2013 02:01
    Marian B
    Poziom 35  

Jeżeli w telewizorze są dwa gniazda SCART, (lub więcej niż dwa), jedno może być rzeczywiście zubożone, przeznaczone tylko do odtwarzania zewnętrznego sygnału. Z reguły jest wtedy napis AV IN.
    Jeżeli niema oscyloskopu, to najprościej będzie spróbować nagrać, bo pomiary miernikem nic nie dadzą, chociaż można próbować jednocześnie obserwować wskazania i obraz. Z reguły da się wyczuć pewną zależność wskazań od treści obrazu.

W tym przypadku, gwarancja stoi na przeszkodzie najprostszemu rozwiązaniu: zamontować wewnątrz przekażnik włączany pod napięcie występujące tylko w czasie pracy telewizora, np. 12V i wyprowadzić styki na zewnątrz, albo to napięcie wyprowadzić przez rezystor zabezpieczający i sterować wyłącznik zewnętrzny.

1