Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlenie za telewizorem, skąd wziąć sygnał sterujący?

22 Gru 2013 12:54 8817 53
 • Poziom 12  
  Witam!
  Chciałem zrobić podświetlenie za telewizorem i się zastanawiam skąd wziąć sygnał do włączania/wyłączania podświetlenia. Może to być zrobione za pomocą mikrokontrolera ale nie musi.
  TV to Sony EX500
  Generalnie próbowałem się dopatrywać spadku napięcia na usb - nic. Rozbieranie go nie wchodzi w grę bo jeszcze długą gwarancję ma. Jakieś inne wyjście/wejście?
  W ostateczności może być podpięte pod dekoder Ariva Ferguson 100E albo starą wieżę Sony.

  Mam nadzieję, że dobry dział, jeśli nie to proszę o przeniesienie.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 33  
  W trakcie czuwania jest 5V na USB? Jeżeli nie to najprostsze :-)
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 12  
  No ciągle równe 5V. Nawet o 5mA nie spada (wtedy ADC i jazda :P ) 0V jest dopiero po godzinie chyba :(
  W dużej ostateczności z USB dekodera, ale wolałbym nie. Po pierwsze jest z przodu, po drugie wolałbym jakby się włączało z TV.
 • Poziom 33  
  Czyli nie jest stałe tylko dobre kondensatory :-)
  Obciąż lekko usb i zobacz jak się zachowuje U.
 • Poziom 12  
  Mierzyłem też po obciążeniu rezystorem - po wyłączeniu TV żadnej zmiany.
  GBW - raczej się nie sprawdzi - regulacja 10-100% Im. TV pobiera dużo mniej. Zresztą wolałbym inne rozwiązanie.
 • Poziom 18  
  Witam
  Możesz zrobić tak:
  zastosować odbiornik IR reagujący na przycisk power z TV i do odbiornika podświetlenie podłączyć
 • Poziom 12  
  46, ale też za mało pobiera.
  Znalazłem 15V na RS232 po wyłączeniu dekodera, więc plan B jest.
 • Poziom 11  
  Sprawdzałeś +5V w HDMI ?
  Możesz też rozważyć wykorzystanie optycznego wyjścia audio.
 • Poziom 12  
  Optyk nie gaśnie.
  +5V w HDMI? Hmmm... musiałbym sprawdzić, tylko muszę pokombinować jak :P nie mam wtyczki HDMI akurat...
 • Poziom 11  
  Spróbuj jeszcze z tym SCART jak podsunął GBW, tylko sprawdź wyprowadzenie 8 (AV control), tam jest stałe napięcie, które informuje o tym, czy TV aktualnie wysyła czy odbiera sygnał. Nie pamiętam w jakim zakresie ono się zmienia, ale to może być najprostsza opcja.
  Aaaaa, źle, przepraszam. Coś mi się pomieszało z tym wyprowadzeniem 8, to chyba nie zadziała. Tak z ciekawości sprawdziłem i w moim TV po włączeniu na wyprowadzeniu 19 (video out) jest składowa stała ok 2,5V.
 • Poziom 12  
  Ok, po świątecznych porządkach posprawdzam i dam znać z czego skorzystałem. Jak wpadniecie na coś jeszcze to walcie śmiało :) Może się przydać.
 • Poziom 12  
  brofran napisał:
  Jeżeli obeznany jesteś z lutownicą to polecam Ci taki układ :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2525307.html
  . Ja stosuję go z powodzeniem od kilku lat do załączania dekodera N-ki. Dowolnym przyciskiem pilota możesz włączać i wyłączać oświetlenie za TV.

  To nie to czego potrzebuję.

  arturavs napisał:
  Zastosuj listwę komputerową Master/Slave. Kiedyś taką kupiłem w Lidlu i spisuje się dobrze. Podłączony jako Master jest netbook. Jako Slave reszta sprzętu.

  Dzięki za propozycję, jest interesująca ale raczej stanie na SCART/HDMI, ew. jak nic tam nie znajdę to rs232 z dekodera.

 • Poziom 28  
  audioguy napisał:
  Spróbuj jeszcze z tym SCART jak podsunął GBW, tylko sprawdź wyprowadzenie 8 (AV control), tam jest stałe napięcie, które informuje o tym, czy TV aktualnie wysyła czy odbiera sygnał. Nie pamiętam w jakim zakresie ono się zmienia, ale to może być najprostsza opcja.
  Aaaaa, źle, przepraszam. Coś mi się pomieszało z tym wyprowadzeniem 8, to chyba nie zadziała. Tak z ciekawości sprawdziłem i w moim TV po włączeniu na wyprowadzeniu 19 (video out) jest składowa stała ok 2,5V.

  No właśnie to średnio działa. Jakieś 1,5 roku temu w EdW w szkole konstruktorów było parę ciekawych projektów. Któryś z nich chyba się nawet doczekał realizacji.
 • Poziom 12  
  Sprawdziłem SCART - nic :( Na jednym pinie jest 0,4V, ale jest zawsze.
 • Poziom 35  
  Żadne "spadki napięć", pojawiające się i znikające poziomy napięć na gniazdach. Nie będzie to dobrze działało. Na każdym gnieżdzie SCART i innych podobnych w czasie odbioru programu telewizyjnego lub odtwarzania innego nośnika, pojawia się (na określonych nóżkach) zespolony sygnał wizyjny. Trzeba poprostu zbudować detektor tego sygnału dający na wyjściu określony poziom napięcia, wysoki lub niski w zależności od potrzeb sterowania urządzeniem ktore chcemy załączać. Tu konkretny przykład, moduł monitorowy, którego fragment (jeden wzmacniacz wejściowy i jeden detektor) można przystosować do swoich celów:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...sid=161069b2c6f91bdaad705f32265e9997#12920429
 • Poziom 12  
  Detekcja detekcją, ale co się pojawia i gdzie? :) W tym sęk, żeby było zawsze gdy TV jest włączony (odtwarzanie po HDMI, LAN) i znikało gdy się go wyłączy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 35  
  Przecież wyrażnie napisałem, że na wyjściu SCART lub podobnym (HDMI) gdy jest odbiór programu TV, lub odtwarzany inny nośnik zawsze jest kompletny zespolony sygnał wizyjny, tzw. sygnał "małej częstotliwości". Jest to ciągły sygnał o zmiennej amplitudzie zależnej od treści obrazu, poprzedzielany impulsami synchronizacji które są o znacznej amplitudzie, (rzędu 1V), i dlatego łatwo można go nagrać na magnetowid lub dysk i póżniej odtworzyć, wzmocnić, wyprostować i użyć do innych celów, itd.
  Gdy niema stacji, lub odtwarzanej płyty, niema tego sygnalu. Można zrobić tak, że gdy brak sygnału wizyjnego, podświetlenie się wyłączy, a po pewnym czasie wyłączy się telewizor. Chyba Kolega podłączał kiedy kolwiek jakieś urządzenie przez CINCH lub SCART. Jest to ten sam sygnał wizyjny.

  Co podłączać i gdzie, to trzeba sobie zajżeć do schematu, zajżeć do opisu złącza SCART, które jest znormalizowane, ma 21 nóżek, w każdym telewizorze są one tak samo podłączone, nawet nie potrzebny schemat telewizora, tylko opis tego typowego złącza, dostępny w literaturze.
  Podświetlenie za telewizorem, skąd wziąć sygnał sterujący?
  W tym konkretnym przypadku będą to nóżki 19 i 17, a gdy będzie "za mało miejsca" bo już coś jest podłączone do gniazda, sprawę rozwiąże najzwyklejszy rozgałężnik.
 • Poziom 12  
  No, nie ma, przecież o tym pisałem.
 • Poziom 12  
  Wiem :)
  Tylko czuły musi być, na jakieś 0,2-0,3A...
  Muszę się zastanowić co zrobić, w ostateczności jest jeszcze plan B, czyt. RS232 z dekodera, ale nie podoba mi się to z dwóch względów - po pierwsze, że to do dekodera, a nie TV, a po drugie, że napięcie pojawia się po wyłączeniu, więc w przypadku jakby... cokolwiek, np. wtyczka by została odłączona to będzie się świecić. Przydało by się jeszcze jakieś napięcie non-stop najlepiej na rs232 w dekoderze, ale nie znalazłem takiego :P
 • Poziom 35  
  Błędne wiadomości Koledzy mają. Każdą audycję z nowszego telewizora można nagrać, i niemam tu na myśli magnetowidu z własnym tunerem, tylko podłaczenie się przez wejście AV, a takim między innymi jest gniazdo SCART. Bardzo długi czas zajmuję się tym zawodowo, i co nieco wiem na ten temat.
  A jeżeli jest to bardzo stary telewizor, ktory nawet niema wyjścia CINCH czy SCART, tylko samo gniazdo antenowe, to jaki problem takie wyjście dorobić, w przypadku już istniejącego SCART, to tylko podłączenie wolnej nóżki przez rezystor 75Ω, bo taka jest typowa wartość na wejściu/wyjściu.
 • Poziom 12  
  Nie mam osyloskopu ale na to wygląda, że nic tam nie ma.
  Chyba, że... na macanego nie wyczułem drugiego gniazda SCART, zobaczę jutro na drugim.
 • Poziom 35  
  Jeżeli w telewizorze są dwa gniazda SCART, (lub więcej niż dwa), jedno może być rzeczywiście zubożone, przeznaczone tylko do odtwarzania zewnętrznego sygnału. Z reguły jest wtedy napis AV IN.
  Jeżeli niema oscyloskopu, to najprościej będzie spróbować nagrać, bo pomiary miernikem nic nie dadzą, chociaż można próbować jednocześnie obserwować wskazania i obraz. Z reguły da się wyczuć pewną zależność wskazań od treści obrazu.

  W tym przypadku, gwarancja stoi na przeszkodzie najprostszemu rozwiązaniu: zamontować wewnątrz przekażnik włączany pod napięcie występujące tylko w czasie pracy telewizora, np. 12V i wyprowadzić styki na zewnątrz, albo to napięcie wyprowadzić przez rezystor zabezpieczający i sterować wyłącznik zewnętrzny.