Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung TV Projekcyjny SP43W6H - do wymiany układ czy lampa?

22 Gru 2013 17:05 2268 8
  • Poziom 9  
    Witam , posiadam telewizor projekcyjny samsung SP43W6HL i mam z nim problem , nie ukrywam dostałem go za darmo gdzie wcześniej stał około 4 miesięcy w jakiejś szopie , po podłączeniu go pierwszego dnia zapalała się niebieska lampa i obraz był słaby jakby lampa zielona i czerwona prawie w ogóle nie świeciła , więc postanowiłem go następnego dnia rano rozebrać po rozebraniu zobaczyłem ze wszystkie lampy się zapalają po delikatnym uderzeniu w bok tego sprzętu , stwierdziłem że zobaczę czy nie zruszyły się jakieś kable lub nie zrobiły zimne luty . Po wyciągnięciu płytki zauważyłem ze na układzie STK 392-010 tak jakby brakowało 3 lutów , więc szybko myśląc o uratowaniu tego tv lutownica w ręke i lutujemy. Poskładałem wszystko i TV nie chciał odpalić , zauważyłem że jeden kabel przypadkowo spadł z pod płytki sterującej lampą czerwona no ale nie wiedziałem dokładnie skąd , założyłem go ma wolny pin no i moim oczom ukazał się obraz z TV lecz teraz pierwsza odpala lampa czerwona a nie niebieska i tak jakby patrząc w tą lampę jest w niej głucho tak jakby nie ma w niej obrazu gdy w zielonej i niebieskiej ciągle coś się dzieje a czerwony jest kolorem dominującym . Dodam że układ STK jest gorący , teraz pytanie czy wymieniać układ STK czy szukać lampy. Dodam jeszcze że zauważyłem że są w tym TV 4 czerwone grube przewody domyślam się że z płynem projekcyjnym gdzieś na forum czytałem ze coś takiego w tych tv jest , i troszkę z tego kabla kapie może mieć to wpływ na działanie tego sprzętu ? Proszę o pomoc co robić ponieważ sprzęt wydaje się być porządny a chce sobie z niego po korzystać na działce :))
  • Poziom 33  
    Z kabla nic nie kapie - kapie z rozszczelnionego kapturka przy lampie i tylko leci po kablu. Zaloze sie, ze plyta glowna w miejscu kapania jest juz zgnita. Niebieska lampa jest do wymiany najczesciej ze wzgledu na ciezkie warunki jej pracy. STK moga sie grzac. Lampy mozna zamienic miedzy soba do sprawdzenia. Po kilku miesiacach stania "pod chmurka" ten telewizor jest do wyrzucenia.
  • Poziom 9  
    Własnie kolego płytka nie jest zgnita , wręcz aż sam się dziwie. Niebieska lampa? Dlaczego skoro świeci i daje światło z obrazem niebieskiego tak samo zielona , tylko mam wrażenie że z czerwoną jest coś nie tak ponieważ tak jakby nic w niej nie ma daje samo światło , a jak można je zmienić między sobą? Jakoś na kablach czy musze je całkiem przekładać ? Ale jak myślicie opłaca się kupować stk i próbować ratować?
  • Poziom 33  
    Jesli chlodziwo cieknie to lampa jest do wymiany. STK tez mozna miedzy soba zamienic. Lampy mozna zamienic, trzymaja sie na cztery sruby, przykrecone do metalowego chassis. Bedzie to potem wisialo w powietrzu ( lampy sa dedykowane do stanowiska ) ale sprawdzic mozna.
    Po zdjeciu panelu przedniego masz dostep do regulacji WN ( 6 regulacji ).
    Jesli trzeba pukac aby to ruszylo to szukaj zimnych lutow. STK sie psuly, ale wtedy traci sie zbieznosc i jej regulacja. Posprawdzaj wszelkie rezystory niskoomowe w ich okolicy. Jesli nawet sa przydymione to wymien. Sa to rezystory dokladne.
    Nie wierze, ze plyty sa OK, jesli kapal ten coolant na nie.
  • Poziom 9  
    Powiem tak nie mam aktualnie jak zrobić zdj. bo stoi w warsztacie u kolegi poza moim miejscem zamieszkania ale chłodziwo cieknie z kabla który nie idzie do lampy tylko tak jakby do jakiejś pompki która jest na płycie głownej nie znam się na tym więc nie wiem co to dokladnie jest są pierwsze trzy przewody które idą do lamp i czwarty ostatni idzie do jakiegoś tak jakby mechnizmu umontowanego na plycie glownej , po tym jak zdjałem przedni panel mam owszem jakąś regulacje ale wygląda to w sposób taki że mam 3 pokrętła tak jakby na otwór gwiazdkowy i 3 wyglądające jak zwykłe guziki/zaslepki i przy próbie wcisniecia przekrecenia to nie reaguje a kable niby są do tego więc nie wiem dokładnie jak to działa , zimne luty tak jak mówiłem poprawiłem i od tego momentu zamiast pierwszej niebieskiej jak to było przy pierwszym uruchomieniem uruchamia się pierwsza czerwona , ze zbieżnością tez jest problem poniewaz czasem obraz jest idealnie równo ale czasem zaczyna opadać , robią się fale itp. A powiedz mi kolego jeszcze czy ten płyn to jest jakiś specjalny i czy da się go wymienić i co z tym kablem ? Wymienic go czy próbowac izolować ? Moim zdaniem szczerze stawiał bym i tak na STK bo od początku ten układzik mi nie pasował , gorący gdy drugi obok chłodny a są dwa obok siebie i te 3 zimne luty na nim , a wręcz brak lutów . I jeszcze mam pytanie i czy się orientujesz czy te STK są ogólnodostępne czy jakieś specjalne sklepy? mam w swojej okolicy jeden sklep elektroniczny mimo wszystko jednak do niego kawałek, niby układy scalone jakieś tam szmery bajery i inna elektronika. Czy zamawiać to gdzieś przez internet i jakieś pewne źródło ?
  • Poziom 33  
    W kablu plynie prad ( o wysokim napieciu ), a nie chlodziwo!!! To nie jest chlodzenie wodne w komputerze!!! Tam nie ma zadnej pompki. Jesli lampa cieknie to jest do wymiany. Mozna dolac plynu i ja uszczelnic ale to jest partactwo. Zadna lampa nie uruchamia sie jako "pierwsza" - wszystkie maja zaswiecic na raz. Chociaz uszkodzenie lampy lub ukladow ja zasilajacych moze dac taki skutek. Zimnych lutow tez nie zrobiles, bo "ze zbieżnością tez jest problem poniewaz czasem obraz jest idealnie równo ale czasem zaczyna opadać".
    Zreszta smiem watpic czy wiesz co to zbieznosc.
    Wyrzuc ten telewizor.
  • Poziom 43  
    Nooo.... beatom!
    Wreszcie jedno mądre zdanie. :)
    Na ten przypadek oczywiście. A przecież to już w pierwszej wiadomości było widoczne. ;)

I jeszcze ewentualne przyszłe zastosowanie. ;)

Na działce, to zrób sobie kolego z niego szafkę na narzędzia. Ewentualnie barek.
  • Poziom 33  
    Tylko jedno..? Myslalem, ze taki stary moderator mnie lepiej ocenia... :)
    P.S.
    Nie moglem sie powstrzymac. Temat i tak do kosza...
  • Poziom 9  
    Po pierwsze jak zauważyłeś jest to forum i każdy może opisać tutaj swój problem w poszukiwaniu pomocy , po drugie pisałem od początku że na tym sprzęcie się nie znam bo pierwszy raz mam z nim styczność . wiem co to zbieżność i się nie wymądrzaj kolego bo ja nie potrzebuje Twoich zbędnych komentarzy , każdy ma prawo czegoś nie wiedzieć w końcu nie jesteśmy Wszechwiedzący tak ? Z Twoich wypowiedzi kolego wiele i tak sie nie dowiedziałem a temat zróbcie z nim co chcecie skoro nie potraficie normalnie pomóc tylko uważacie się za niewiadomo kogo bo ktoś ma mniejszą wiedzę od was... pozdrawiam i wesołych.