Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Parę pytań odnośnie instalacji C.O.

SebaD86 22 Dec 2013 17:44 2145 6
    SebaD86
    Level 14  
    Witam.

Mam kilka pytań odnośnie instalacji C.O.
    Instalacja z początków lat 90. w domu z lat 50., położona w przybudówce naprzeciwko domu mieszkalnego, ok. 2 m pod ziemią w piwnicy.
    Zamieściłem schemat instalacji (z fotki).

Ostatnio była wymieniona pompa, bo poprzednia padła... I teraz kilka pytań:
    - czy ta instalacja jest dobrze skonstruowana?
    - ostatnio (czyt. parę dni przed wymianą pompy i ostatnie kilkanaście dni PO wymianie pompy) zauważyłem, że układ bardzo się zapowietrza i ubywa wody... Najpierw myślałem, że to od niesprawnej pompy (nie pompuje i łapie powietrze), ale po wymianie problem uciekł częściowo -tzn. kaloryfery w domu W KOŃCU się odpowietrzyły i grzeją, ale wody ubywa ciągle... Jeśli doleje się na zimnym piecu ok. 0,15 MPa, to po ogrzaniu wody, ciśnienie spada (jak na fotce) i kolejnego dnia trzeba znów dolać wody, z odpowietrzaniem na zaworach... CO ROBIĆ? Czy to normalny objaw po wymianie pompy?
    -woda w bojlerze nie jest tak ciepła, jak kaloryfery (tzn. kaloryfery są gorące, bojler po dotknięciu oraz ciepła w domu letnia)

Parę pytań odnośnie instalacji C.O. Parę pytań odnośnie instalacji C.O.

LEGENDA DO INSTALACJI:
    1. piec 16kW
    2. pompa 25-40
    3. manometr
    4. bojler (widoczna rura z bojlera do zaworu 3-drogowego)
    5. naczynie ciśnieniowe (18 litrów)
    6. rura z naczynia ciśnieniowego
    7. rura od pompy do pieca (pompa jest zainstalowana na powrocie)
    8. rura powrotna z c.o. do pieca poprzez pompę
    9. rura do bojlera (na szczycie jest zawór odpowietrzający 110st/10 bar)
    10. rura z pieca do c.o. (w jej ciągu jest zawór odpowietrzający 110st/10 bar)
    SebaD86
    Level 14  
    Od ponad 15 lat działa bez zarzutu... a obecnie ciśnienie nie rośnie wraz ze wzrostem temperatury na piecu :(
    W0jtek92
    Level 37  
    Witam, a to naczynie przeponowe było kiedyś sprawdzane względem ciśnienia azotu w nim zawarty? Ile tam jest barów?
    SebaD86
    Level 14  
    W0jtek92 wrote:
    Witam, a to naczynie przeponowe było kiedyś sprawdzane względem ciśnienia azotu w nim zawarty? Ile tam jest barów?

No właśnie nie było... czy to może być przyczyną spadków ciśnienia w obiegu? Dodam, że ciśnienie prawie NIGDY nie spada poniżej 0,1 MPa... Ale jeśli nie doleję wody w zimnym, to w ogóle nie podniosę ciśnienia.
    User removed account
    User removed account  
    SebaD86
    Level 14  
    Problem rozwiązany.
    Faktycznie - to naczynie przeponowe miało mało ciśnienia, a dokładniej prawie brak ciśnienia. Po uzupełnieniu, wszystko wróciło do normy.

Został zamontowany także zawór bezpieczeństwa.

Dziękuję za porady - temat można zamknąć.