Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

XBOX 360 1439 - Uszkodzony napęd i naprawa wysuwu

silos 22 Dec 2013 17:55 3156 6
    silos
    Level 18  
    Witam

W konsol XBOX 360 1439 z 2010r. w wyniku dostania się do napędu ciała obcego (monety 1 groszowe) nie wysuwa się tacka w napędzie. Wpadły w elementy plastikowe unieruchamiając tackę. Wielokrotnie były próby otwarcia tacki. Po rozebraniu i wyjęciu płyty oraz elementów obcych po gruntownym obejrzeniu nic nie zostało z elementów urwane. Konsola odpala się normalnie, wchodzi dashboard (2.0.15574.0). Nie ma żadnych errorów z diodami czerwonymi, czy też że napęd jest uszkodzony. Po naciśnięciu przycisku wysywu/wsuwu lekko drgnie tylko silnik tacki.
    Napęd: LiteON DG-16D4S NO:14C, FW Ver.:0225, HW VEr.:A0A0
    Płyta główna napędu: Oznaczenie płyty głównej to Z1 DVD ROM REV:01 68S32G16D4SC01X z układem Mediatek MT1335WE 1027-CMSL
    Wymieniłem silnik na inny sprawny ale objaw jest identyczny. Podejrzenie jest więc w układzie scalonym sterowania silnikami o oznaczeniu:
    R2A3 0231 SP 031 115 ponieważ na jego wyjściu do którego podłączony jest silnik tacki po naciśnięciu przycisku otwarcia pojawia się napięcie poniżej 1V i silnik nie może ruszyć tacki. Czy rzeczywiście moje podejrzenia są prawidłowe i szukać w jakimś napędzie CD/DVD od PC takiego układu sterowania silnikami? Silnik zamiennie do tacki właśnie wziąłem z napędu z komputera PC z identyczną ośką. Czy może ma ktoś niepotrzebną elektronikę z uszkodzonym mikrokontrolerem z tego napędu konsoli ? Nigdzie także nie ma pliku .pdf z dokumentacją do tego układu aby odnaleźć czy ma on jakieś zabezpieczenia, które mogły zadziałać w wyniku wielu prób otwarcia gdy był napęd zablokowany.

Za wszelką odpowiedź serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
    M.K.
    silos
    Level 18  
    Witam

Dziękuję za informację. W konsoli mam już wiercenie zrobione i chodziło prawidłowo. Poszukam może jakieś inne napędy z PC (LiteOn) będą używały takich kości do sterowania silnikami.

Pozdrawiam
    M.K.
    koloboro
    Level 15  
    Widziałem jak chłopaki podstawiali elektronikę z napędu 16d2s z fata. Można dużo taniej kupić, tylko trochę rzeźby jest przy montażu bo nie pasuje idealnie.
    silos
    Level 18  
    Witam

Układ sterowania silników z wyglądu jest podobny. Wyprowadzenie tasiemki do lasera widzę jest w innym miejscu.
    Moje pytanie jest jeszcze takie może ktoś ma niepotrzebną elektronikę z tego napędu np. z uszkodzonym głównym układem scalonym?

Pozdrawiam
    M.K.

Pozwolę sobie jeszcze dopisać.
    Wziąłem pierwszy z brzegu dobry napęd DVD-ROM LG GDR-8164B. Na płycie elektroniki jest tam identyczny wizualnie układ o oznaczeniu:
    R2S3 0201 FP. U mnie jest R2A3. Nigdzie nie ma not aplikacyjnych i nie wiem czy one są zgodne.
    Znalazłem jeszcze napęd SATA LG GH40L (A2CH) i on posiada już układ R2A3 0236 SP i ten spróbuję wymienić. W tym napędzie przy otwieraniu tacki na silnik jest podawane 5V. W XBOX w jego napędzie właśnie tego napięcia nie ma i dlatego stawiam na ten układ.
    silos
    Level 18  
    Witam

Niestety wymiana układu sterującego silnikami nic nie dała. Po wypięciu wszystkich elementów czyli pozostałych silników oraz lasera przy próbie otwarcia tylko lekko ruszy się tacka. Napięcia wejściowe są prawidłowe. Nie wiem już co z tym napędem jest nie tak. Jedynie szukanie teraz całej elektroniki.
    Podłączyłem nawet oddzielnie ten napęd tylko do zasilacza ATX komputera z podaniem na pin 3 masy i tylko drgnie tacka - silnik nie ma pełnego napięcia i tyle.

Pozdrawiam
    M.K.
    silos
    Level 18  
    Witam.

Uszkodzeniu uległ rezystor 0 Ohm o oznaczeniu R2 (na początku linii zasilającej 12V). Wstawiłem zwykła zworę i napęd działa w porządku i w 100%.

Pozdrawiam
    M.K.