Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Turbokominek Makroterm - słabo grzeje kaloryfery i przegrzewa płaszcz wodny

vulpes_vulpes 22 Gru 2013 19:52 3408 0
  • #1 22 Gru 2013 19:52
    vulpes_vulpes
    Poziom 9  

Witam,
    od pewnego czasu posiadam w domku instalację CO zespoloną: kominek z płaszczem wodnym i piec Saunier Duval. Ponieważ jeszcze nie mieszkam tam, instalację CO odpalam czasami na weekendach, gdy dom jest wychłodzony, palę po kilka godzin.

Żeby przedstawić problem naszkicowałem poglądowy schemat instalacji:
    Turbokominek Makroterm - słabo grzeje kaloryfery i przegrzewa płaszcz wodny

I tak:
    - turbokominek Makroterm eLkla 16kW + sterownik T-Com
    - kocioł CO + CWO saunier duval ISOTWIN F-25-HMOD + exaControl E7
    na rysunku w kotle nie rysowałem układu CWU żeby nie zaciemniać obrazka, jest tylko pokazany wymiennik ciepła (takie coś na krótkim obiegu)
    Co do reszty układu to w kominku wymiana ciepła ukł otwarty/zamknięty następuje w płaszczu wodnym. Dalej wykonany został układ z podmieszaniem wykorzystujący zawór Herza Teplomix 1 7766 13. I tak krótki obieg miesza wodę i dodaje część z kaloryferów w miarę wzrostu temperatury zgodnie z funkcją działania Teplomix-a (55'C do 63'C miesza, przy 63'C całkowicie zamyka krótki a otwiera duży obieg). Został też zamontowany zawór zwrotny, pompa Makrotermu, zawory bezpieczeństwa, zawory spustowe. Oczywiście jest zbiornik wyrównawczy dla układu otwartego, ale nie jest narysowany.

Kocioł gazowy był zamontowany przed kominkiem.

Do kotła gazowego podłączone jest źródło wody, nim (zaworem na piecu) uzupełnia się ciśnienie w instalacji CO.

Kaloryfery w domku nie są podłączone rozdzielaczami, jest to magistrala z której odchodzą odgałęzienia na poszczególne kaloryfery. Z tym już nic nie zrobię.

Problemy:
    1. Kominek paląc się grzeje kocioł gazowy - czy wstawienie jednego zaworu zwrotnego na "ciepłej" rurze CO idącej od magistrali do kotła rozwiąże sprawę?
    2. Kocioł CO grzejąc kaloryfery grzeje też płaszcz wodny, mimo, że na instalacji są zawory zwrotne. Nie wiem dlaczego i co z tym zrobić? Wg schematu Teplomix i zawór zwrotny powinny blokować przepływ przez kominek, podczas, gdy pracuje kocioł gazowy. Być może to problem związany z tym, że na kotle CO gazowym pompa zasysa zimy obieg?
    3. Największy problem: wczoraj grzałem kominkiem domek. Temperatura na płaszczu wodnym 66'C zadana i do niej doszła rzeczywista. Temperatura załączenia pompy 50'C.
    Kaloryfery zaczęły grzać, t.j. każdy miał gorące wejście i od góry w 1/3 był gorący ale dół kaloryferów był lodowaty.
    Wrzuciłem do kominka 4 kawałki drewna i mimo braku nadmuchu (wyłączył się przy 66'C) temperatura zaczęła rosnąć. Poszedłem sprawdzić jak wygląda sprawa zasysania powietrza na wejściu czerpni powietrza na fasadzie domku (kominek mam obudowany). Powietrze okazało się, było bardzo mocno zasysane, wyraźnie czułem to na ręce, jak przyłożyłem ją do otworu w ścianie budynku.

Temperatura rosła i przy 95'C, wyjąłem część drzewa do wiadra z wodą, i dopiero opadła dość szybko do około 70'C.

Czy turbokominek nie powinien zamykaniem dostępu powietrza (przez wentylator) samemu regulować swojej temperatury, nawet zamykać kompletnie powietrze?
    Czy temperatura nie powinna mimo wszystko tak urosnąć? W końcu każdy z kaloryferów był w połowie zimny, czy woda z nich nie powinna lepiej studzić płaszcza? Być może to kwestia złej cyrkulacji wody po kaloryferach?

W domku wyraźnie nierównomiernie grzeją kaloryfery. Te bliżej instalacji kominkowej nagrzewają się szybko a te dalej później i szybciej się wychładzają. Nie zastanawiało by mnie to, gdyby nie fakt, że przy paleniu gazem takiej dysproporcji nie ma. Nie dziwiło by mnie też to, że temperatura rośnie, jak "nawali" się drzewa do kominka, ale w drugim domu mam kocioł węglowy z nadmuchem, w którym nie trzeba się takimi rzeczami martwić. zadane 50'C na CO i nawrzucane węgla i drzewa pod sufit. Być może to słabe porównanie, ale jednak. Być może kominki tak mają?

Zastanawiam się nad dwoma opcjami:
    1. wyeliminować "krótki obieg" w instalacji kominkowej, ustawić sterownik kominka T-Com na 55'C ruszenia pompy i to wszystko (czy nie będzie skroplin we wkładzie?).
    2. zamontować na układzie kominka mocniejszą pompę. Obecna ma 46/67/93W i pracuje na najwyższym biegu.

Co byście poradzili, żeby sprawdzić/zrobić?

0 0