Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłaczyć panel 200W do domowej sieci elektrycznej ?

23 Gru 2013 10:44 8106 38
  • Poziom 32  
    Być może na obecnym etapie jest to nieopłacalne. To zapewne kwestia skali.
    Ale od czegoś trzeba zacząć :)

Powiedzmy że kukuję sobie panel o mocy max 200W.
    Kupuję inwerter
    Kupuję kableki ?

I co dalej ? Jak spiąć to do gniazdka ? itd ...
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 22  
    wnoto napisał:
    Obecne inwertery są już gotowe - ale czy wystarczajace ?

Pierwsza sprawa, to czy chcesz być on-grid, czy off-grid i co chcesz osiągnąć. Panel 200W to trochę bez sensu, bo w pochmurny dzień da 10-20W, więc szkoda fatygi i kasy na inwerter typu on-grid. 5 takich paneli, to już można myśleć co dalej.
    Wszystko jest opisane a instalacje już pracują, poczytaj w innych wątkach, np:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2603993.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2646334-0.html
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 32  
    Ten mniejszy wątek przeczytałem. Drugi dopiero w trakcie.

A szukam informacji jakie elementy są niezbędne aby podłączyć panel do sieci elektrycznej w domu czyli jak rozumiem on-grid.

panel
    inwerter
    zabezpieczenie

???

Chciałbym aby w tym wątku spróbować określić minimalną możliwą do realizacji instalację. Ekonomika na drugim miejscu.
  • Poziom 16  
    wnoto napisał:
    Być może na obecnym etapie jest to nieopłacalne. To zapewne kwestia skali.
    Ale od czegoś trzeba zacząć :)

Powiedzmy że kukuję sobie panel o mocy max 200W.
    Kupuję inwerter
    Kupuję kableki ?

I co dalej ? Jak spiąć to do gniazdka ? itd ...

Trzymając się skali jaką podałeś to kupujesz mikroinwerter którego montujesz zaraz przy panelu i łączysz go dwoma kabelkami. Mikroinwerter posiada wyjście do którego podpinasz kabelek a konkretnie fazę (L) ,przewód neutralny (N) i jak jest to uziemienie (PE). Z drugiej stroni podpinasz wtyczkę sieciową i podpinasz do najbliższego gniazdka domowego. Dobrze by było ,żeby po drodze był jeszcze jakiś bezpiecznik ale na pewno określa to instrukcja inwerera. Natomiast względy formalne związane ze zgłoszeniem są opisane na tym forum (Linki podaje kolega rwxw) . Trzeba pamiętać też o ustawieniu panela pod odpowiednim kątem (35 stopni) i skierowaniu go na południe.
  • Poziom 22  
    wnoto napisał:
    A szukam informacji jakie elementy są niezbędne aby podłączyć panel do sieci elektrycznej w domu czyli jak rozumiem on-grid.

Jeśli będziesz planował rozbudowę tego jednego panela, i zdecydujesz się zamiast mikroinwertera na inwerter to będziesz potrzebował :
    - paneli
    - rozłącznika DC (niektóre inwertery już to mają) ważne, żeby był na większe napięcie i natężenie DC niż będzie w instalacji, żeby po rozłączeniu nie pozostawał łuk między stykami
    - zabezpieczenia przeciwprzepięciowego po stronie DC (niektóre inwertery już to mają)
    - inwertera
    - zabezpieczenia różnicowoprądowego po stronie AC (może być to jeden element wraz z zabezpieczeniem nadprądowym)
    - zabezpieczenia nadprądowego po stronie AC
    - rozłącznika AC

i poza kablami to chyba tyle.
  • Poziom 24  
    Można dać mikroinwerter np enecsys 250W albo DUO (na dwa moduły) 500 Wp.

Do tego dwa moduły 250 Wp, bez kabli bo mikroinwerter blisko modulów, z inmwertera zwykła wtyczka do jakiegokolwiek gniazdka w domu i voila ;-)

najprostszy układ (wiadomo, nie ma przeciwprzepięcówki itp ale przy dwóch modułach to niepotrzebne zawyżanie kosztów).

Taki układzik się zamyka 2500 pln brutto i śmiga ;-)
  • Poziom 32  
    Te 500 Wp. ile da średnio rocznie prądu ?

Dodano po 2 [godziny] 30 [minuty]:

Wysło mi że generując 500 kWh i gospodarując samodzielnie całą wyprodukowaną energię uzyskamy

2500 zł/ 0,59 zł = 4237 kWh - po tylu mamy zwrot inwestycji. Czyli po jakims 8,5 roku.
    + szpan na dachu
    + ekologia w cenie

Swoją drogą to dlaczego te mikroinvertery są takie drogie ?
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    W Polsce przyjmuje się średnio niespełna 1MWh rocznie z każdego 1kW paneli.
    Czyli taki układ teoretycznie w roku powinien dać ok. 500kWh + dużo satysfakcji z własnego prądu.

Dodano po 2 [minuty]:

wnoto napisał:
    Swoją drogą to dlaczego te mikroinvertery są takie drogie ?

Bo klient i tak zapłaci. A czy sądzisz, że nowy Merc czy BMW jest warte 500-800k?
  • Poziom 24  
    Mikroinwertery są drogie bo są małe - a funkcjonalność praktycznie ta sama co w dużym. Tam dają trochę większe tranzystory, dorzucają wyświetlacz i kawał blachy jako obudowę...

i stąd za cenę 2-2,5 raza większą mamy inwerter na 5 kWp ;-)
    Święte słowa. W dużym "mózg" układu musi być taki sam jak w mały. Różnice są w elementach wykonawczych i jak kolega napisał w obudowie. Reszta to praktycznie to samo.
    Proszę, pierwsze z brzegu Link
    300W - 1285
    500W - 1200
    1800W - 5400
    2000W - 4100
    3000W - 7200
    4300W - 7880
    Są to ceny z pierwszego z brzegu sklepu, czyli przypadkowe.
    Oczywiście można kupić o wiele taniej, ale trzeba dobrze poszukać.
    Często używki są za pół ceny, a też kilka lat pośmigają.
  • Poziom 17  
    Ostatnio też interesowałem się panelami. Można zakupić zestawy z mikroinwerterem. Montuje się panel na dach, podłącza do gniazdka i gotowe. Tylko licząc wydatki i późniejsze zyski, to bardzo kiepsko to wygląda. Okres zwrotu inwestycji, (jeśli będzie) jest strasznie długi i praktycznie skreśla taką inwestycję. Koszt około 3,5 tys zł za 500w. Koszt uzyskania 1kw to około 7 tys zł, gdzie w panelach wodnych uzyskuje się 1kw za 1000zł.
  • Poziom 32  
    Można zapewne kupić ciut taniej jak się poszuka np. 2,5 tys.
    Jednakże rzeczywiście nie wychodzi to rewelacyjnie. Chyba że jak pisąłem 100% zużyjesz na własne potrzeby. JEśli masz firmę to zysk bedzie większy.

Panele wodne są wydajniejsze tylko że nie każdy potrzebuje 500l ciepłej wody dziennie. a dla 200l to też już zabardzo opłacalne nie jest.
    Poza tym panele wodne dają tylko CWU.
    A PV prąd, z którego zrobisz co chcesz.
    No i solary bez słońca i w duże mrozy praktycznie nic nie dają.
  • Poziom 16  
    Muszę trochę stanąć w obronie solarów bo po pierwsze czy się opłaca nimi grzać wodę to zależy od wielu czynników. W moim przypadku alternatywą do grania był gaz. Ale "gazownicy" na etapie budowy domu na mój wniosek o podłączenie powiedzieli ,że mi gazu nie podłączą bo przez działkę idzie za cienka rura. Powiedzieli, że musieli by zmodernizować na mój koszt (w 2007 roku było to 14 tyś). Nie chciało mi się palić w lecie w centralnym i grzałem wodę prądem, nie trudno się domyśleć jakie były koszty. Wiec w 2010r. założyłem solary (w tamtych latach panele pv kosztowały kupę kasy) i wierzcie mi robią robotę całe lato woda cieplutka a nawet w miej słoneczne dni dogrzanie prądem to niewielki koszt. Chcę zaznaczyć ,że o opłacalności danej inwestycji decyduje szereg czynników zewnętrznych nie tylko sama cena instalacji. Jak bym chciał w 2010 r. założyć panele pv do grania wody to aby uzyskać taką moc jak mam solary to bym musiał cały dach nimi założyć a koszty to pewnie z trzy razy były by większe. A w duże mrozy nie jest tak źle jak w tym roku będą to wam pokaże jak wtedy pracuje instalacja. Ale jak by na to nie patrzyć jedno i drugie to OZE i tyle węgla mniej spalonego. :D
  • Poziom 22  
    wnoto napisał:
    PV dla grzania wody to jedna z najdroższych form pozyskiwania ciepłej wody.

Kwestia względna, zależy za ile kupisz. Instalacja solarów cieczowych też nie jest tania, a do tego dochodzi spadek wydajności podczas chłodów i problemy z ciągnięciem rur z dachu do zasobnika. Nie każdy ma jak te rury pociągnąć bez robienia demolki w domu, kable się ciągnie zdecydowanie łatwiej.
    No i przy solarach musi być np. zbiornik CWU z dodatkową wężownicą. Przy PV wstawiasz po prostu dodatkową grzałkę za 100PLN. A chyba prawie każdy zbiornik CWU ma minimum 2 gniazda na grzałki.
  • Poziom 32  
    rwxw napisał:
    wnoto napisał:
    PV dla grzania wody to jedna z najdroższych form pozyskiwania ciepłej wody.

Kwestia względna, zależy za ile kupisz. Instalacja solarów cieczowych też nie jest tania, a do tego dochodzi spadek wydajności podczas chłodów i problemy z ciągnięciem rur z dachu do zasobnika. Nie każdy ma jak te rury pociągnąć bez robienia demolki w domu, kable się ciągnie zdecydowanie łatwiej.

To prawie prawda :)
    Ale w takim przypadku lepiej grzać gazem, pradem w II taryfie. Trzeba przeliczyć koszty inwestycjne i eksploatacyjne. Nie patrzmy tylko na słońce.

I tak w zimie wodę należy dogrzewać inaczej.

Lubię PV ale ekonomika na razie pokazuje co innego (dla grzania wody)
  • Poziom 22  
    wnoto napisał:
    To prawie prawda :) Ale w takim przypadku lepiej grzać gazem, pradem w II taryfie. Trzeba przeliczyć koszty inwestycjne i eksploatacyjne. Nie patrzmy tylko na słońce.

A jak nie masz gazu ? Dwutaryfowy prąd może mieć każdy, ale dlaczego ludzie instalują wodne solary i to wcale nie tak tanio ? Nie wszyscy z powodu dotacji. Oczywiście masz rację, że wszystko warto policzyć.
  • Poziom 32  
    Ludzie instalują solary bo:
    - to szpan
    - słyszeli ze są tanie
    - "wiedzą" że prąd jest drogi
    - bo sąsiad założył
    itp.

Podejrzewam że większość decyzji o solarach nie wynika z chłodnych kalkulacji ekonomicznych ale "ogólnej" świadomości (ludowej) polaków.
    U mnie jeden z sąsiadów ma. Głupio mi go zapytać dlaczego :) Są tylko w 2 osoby w domu ... może mają długie "sesje" w wannie. To by tłumaczyło. Koszt podgrzania wody na rok dla 2 osób wychodzi na poziomie 620 zł rocznie (II taryfa - ok 160 litrów dziennie - podgrzanie wody o 32C)
  • Poziom 22  
    A jaki to szpan zainstalować pv, których żaden sąsiad nie ma ;-) Wracając do tematu, najbardziej ekonomiczne wykorzystanie pv to bieżące zasilanie urządzeń elektrycznych, a ogrzewanie cwu nadmiarem generowanego prądu. Do tego można dodać wykorzystanie 2 taryf, żeby dodatkowo obniżyć średnią cenę zużywanego prądu. Policz opłacalność dla takich założeń.
  • Poziom 32  
    :) - oczywiście że szpan ... dlatego sam o tym myślę :)

Ale ekonomicznie mi się nie składa :)
    "Problemem" jest brak stałych "w podstawie" odbiorników mocy w domu gdy nikogo nie ma aby zużywać go na własne potrzeby kiedy świeci słońce.
    Ogrzewanie wody mogę zrobić po 28 gr za kWh - i zamieniając to na PV nieprawdą byłoby liczenie go po wyższej cenie. A wtedy okres zwrotu istotnie rośnie :(

P.S. Od nowego roku ceny prądu spładły. Czy te wskazywane 16 gr za kWh "skupu" też spadnie ?
  • Poziom 22  
    wnoto napisał:
    "Problemem" jest brak stałych "w podstawie" odbiorników mocy w domu gdy nikogo nie ma

Jak widzisz zależy to od indywidualnego podejścia. Ja mam takie odbiorniki: lodówka, komp, routery, akwarium, obiegówki, klima, różne drobiazgi wpięte w gniazdka. W ciągu najbliższych tygodni założę sobie monitoring i będę miał wykresy jakie mam zużycie "w podstawie", na razie nie mam twardych danych, tylko szacunki.
  • Poziom 11  
    Witam,
    pytanie jak w temacie, ale bardzie j techniczne.
    Posiadam panel polikrystaliczny 240Wp na ramie alu,
    do tego mikroinverter wvc260W, mam pytanie o uziemienie zestawu. W instrukcji należy jeden przewód mikroinwertera połączyć z G sieci, niestety moja sieć starego typu posiada tylko 0 (N). Co zrobić w takiej sytuacji oraz czy uziemiać obudowę panelu osobnym kablem do uziomu ogromowego? Jak podłaczyć panel 200W do domowej sieci elektrycznej ?