Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

maska do lutowania + wyciąg

Wanderley9 23 Gru 2013 16:10 3450 9
  • #1 23 Gru 2013 16:10
    Wanderley9
    Poziom 12  

Z racji tego, ze planuje się uczyć lutować na moim nowym nabytku ZD-937 chce się zabezpieczyć przed szkodliwymi oparami i uwzględnić bardzo mocne BHP. Tak będę lutował sporadycznie, ale mimo tego chce się zabezpieczyć jak na grubego "zwierza" :)

Potrzebuje pomocy w doborze maski w okolicach 100PLN. Nie znam się na oznaczeniach i przeznaczeniu poszczególnych modeli. Na pierwszy rzut wziąłem pod uwagę:

Maska 3M 7500

Spoiler:
    Chroni przed oparami i gazami wymienionymi w klasach A1, B1, E1 i K1, występującymi pojedynczo lub w postaci mieszanin.
    Trapezowy kształt (zwężający się przy ustach) zapewnia bardzo dobre pole widzenia.
    Klasa pochłaniacza „1“ (np. ABEK1) oznacza, że dopuszcza się jego stosowanie do stężeń szkodliwych oparów i gazów nie przekraczających 0,1% objętościowego.
    Do półmasek serii 7500 lub półmasek i masek serii 6000 są potrzebne 2 pochłaniacze ABEK1 (nr 6059).
    Do tego pochłaniacza można dołączyć filtry P1 (nr 5911) i P2 (nr 5925).
    Kolor oznaczenia: brązowo-srebrno-żółto-zielony.
    Zgodność z normami: EN 141.

SECURA2000-CHEM

Spoiler:
    W skład zestawu wchodzą:
    1) silikonowa półmaska SECURA 2000,
    2) dwa filtropochłaniacze 2041 A1P2 RD,
    3) dwie osłony aerozolowe zamontowane na filtropochłaniaczach za pomocą pierścieni dociskowych, zapakowane hermetycznie,
    4) 20 szt. osłon aerozolowych w opakowaniu foliowym !
    - stanowi ochronę układu oddechowego przed pyłami, dymami i aerozolami ciekłymi, a także parami i gazami organicznymi, których temperatura wrzenia jest wyższa niż 65°C
    - lekka (105 g) i niewielka półmaska wykonana jest z tworzyw sztucznych niewchłaniających substancji chemicznych, ponadto jest trudnopalna oraz antystatyczna
    - półmaska posiada wszystkie elementy wymienne, jest łatwa w demontażu, nie utrudnia pracy; dostępna w rozmiarze M/L
    - przeznaczony m.in. do lakierowania, malowania, laminowania z towarzyszeniem obróbki mechanicznej czy opryskiwania roślin
    - spełnia wymagania norm: półmaska - EN140, filtropochłaniacze – EN14387

Potrzebny mi też wyciąg, który zrobię z rury spiro fi 100 oraz wentylatora łazienkowego ~100m3/h. Problem mam tylko z montażem wentylatora nad lutowanym obiektem. Macie na to jakieś patenty, które rozwiążą ten problem bez ingerencji w ściany pokoju ?

0 9
  • #2 23 Gru 2013 16:25
    zibo50
    Poziom 17  

Ty to rynny chyba chcesz lutować. Nigdy takiej głupoty nie widziałem w życiu. Ciekawe czy jak przez miasto chodzisz to tez w masce i czy przy osobie która pali też w masce siedzisz.

Moderowany przez radsat:

Każda chęć stosowania ochrony zdrowia jest dobra, wręcz nakazana.
    Za to naśmiewanie się z tego jest co najmniej niestosowne. BHP zawsze było i będzie na pierwszym miejscu.

0
  • #3 23 Gru 2013 16:33
    Wanderley9
    Poziom 12  

Temat jest inny, a ty robisz personalne wycieczki. W pierwszym poście zawarłem informacje, które miały na celu ukrócić tego typu wypowiedzi. Nie wnosisz nic do tematu poza hejtem.

0
  • #4 23 Gru 2013 16:48
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Znasz takie powiedzenie - strzelać z armaty do muchy? Oczywiście możesz stosować takie maski, przyłbice i bardziej zaawansowane środki ochronne. NAwet strój ochronny, jak np malarz w kabinie. Tylko jaki to ma mieć sens? Szczególnie, że jak piszesz

Wanderley9 napisał:
    będę lutował sporadycznie

Więc zwykły wiatraczek, czy tam pochłaniacz i uchylone okno już wystarczą, jeśli tak strasznie się obawiasz o swoje zdrowie. Oczywiście możesz sobie sprawić maskę, tylko przy takich założeniach po co?

0
  • #5 23 Gru 2013 17:00
    Wanderley9
    Poziom 12  

Czy to tak trudno zrozumieć/domyślić się, że pewnie mam jakieś powody takiej ostrożności ? Czy muszę o nich pisać na forum ?

0
  • #6 23 Gru 2013 17:07
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Wątpię, by którykolwiek z lutujących amatorsko i małoseryjnie używał aż takich zabezpieczeń. Wiec nie oczekuj tutaj orgii porad.
    2. Z dostępnych środków ochrony są dostępne pochłaniacze węglowe, kolby z odciągiem dymu, wyciągi (ale to już raczej do pieców i dużej produkcji). Sam możesz zadbać o właściwą cyrkulację powietrza lub zrobić wyciąg (najlepiej jedno i drugie).
    3. Kup sobie maskę pochłaniającą opary i dym. Nikt ci tu pewnie nie powie jaką konkretnie. Patrz pkt 1.

0
  • #7 23 Gru 2013 17:24
    tzok
    Moderator Samochody

W warunkach domowych czy nawet w małych serwisach nikt czegoś takiego nie używa, więc nie licz na porady, poza tą jedną: jeśli masz realne przeciwwskazania zdrowotne to znajdź sobie inne hobby albo pozostań przy płytkach stykowych.

Jeśli chodzi o wyciąg - to wentylator może być na drugim końcu rury - problem w tym, że zazwyczaj w blokach/kamienicach nie wolno stosować wymuszonego obiegu w kratkach wentylacyjnych, więc nie wiem gdzie zamierzasz wypuścić wylot tego wyciągu.

-1
  • #9 25 Gru 2013 23:18
    luklf01
    Poziom 8  

witam
    @Wanderley9 ten pochlaniacz http://www.tme.eu/pl/details/wel.wsa350eu/odciagi-oparow-lutowniczych/weller/wsa350eu/#

to niestety zabawka jest - fakt wciaga dym ale itak ty wciagasz go rowniez

no i oczywiscie robie to amatorsko tylko dosyc czesto ;)
    pozniej kupilem dokladnie taki pochlaniacz jak w linku niewiele to dawalo ;)
    nastepnie postanowilem kupic maske obdzwonilem rozne firmy i polecili mi maske z filtrami dokladnie taka jak zamawiaja firmy ktore specjalizuja sie w lutowaniu:
    -maska firmy 3M seria 6000 + filtr typ P3
    zamowilem sobie ww maske z 6 filtrami do maski potrzeba oczywiscie 2 sztuki a 1 filtr kosztuje 15zl
    wszystko super filtry pochlaniaja kompletnie opary nawet RMA ale... niestety siadaja po okolo 10 - 15 lutowaniach jak zalozysz maske to poprostu juz przepuszcza te chemikalia :( takze moim zdaniem nie oplaca sie lub moze do fluxow rma potrzeba jakis innych filtrow ktore beda dluzej wytrzymywaly ?

postanowilem ze po nowym roku zmontuje jakis duzy wiatrak z rura i odprowadze to do okna juz ze zminimalizowanym wyjsciem - gdzie jak bede lutowal to bedzie wydmuchiwalo opary za okno poniewaz mieszkam w bloku to mam problem z doprowadzeniem wyciagu do wentylacji z lazience z pokoju
    mozliwe ze jak bedzie mocno dmuchal to nie bedzie widac az tak tego dymu
    pozdrawiam

1