logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

BMW E34 525TDS 1995 manual - Brak rozrusznika, szyb, centralnego, wycieraczek

tommy 112 23 Gru 2013 17:07 4116 11
REKLAMA
  • #1 13092017
    tommy 112
    Poziom 23  
    Witam
    Po powrocie mojego E34 od blacharza, zginęło palenie na kluczyk, elektryka szyb i szyberdachu, centralny zamek w tym brak możliwosci otwierania tylnej klapy (kombi) i nie działają wycieraczki na innych biegach niż najszybszy. Nie działa też spryskiwacz i brzęczyk świateł. Znalazłem przecięte przewody w progu kierowcy, lecz po połączeniu ich nic się nie zmieniło. Wszystkie bezpieczniki sprawdziłem trzykrotnie z osobna omomierzem i nie był spalony ani jeden. Śledząc kabel Czarno-żółty od solenoidu rozrusznika natrafiłem po drodze na moduł EWS czyli immo i po włączeniu zapłonu przekaźnik wewnątrz EWS rozwiera ten przewód między stacyjka a solenoidem, po wyłaczeniu zapłonu obwód tegoż przewodu się zamyka. Gdy wstawiłem zworkę przy EWS na obwodzie rozrusznika, to samochód normalnie odpala i jeździ ze stacyjki(rzecz jasna reszta nadal nie działa). Sprawdziłem też jak zachowuje się EWS z kluczykiem bez transpondera i oczywiście także nie kręci rozrusznik, a po podaniu 12V na solenoid kręci ale nie odpala, co w sumie sugeruje, że EWS odblokowuje silnik. Trafiłem na podobne problemy do mojego gdzie sugerują, że to bezpiecznik nr 1 lub jego styki-bezpiecznik dla pewności jest nowy a styki sprawdzone 100 razy. Na tą chwilę skończyły mi się pomysły, a samochód juz kilka dni stoi. Proszę o pomoc w tym problemie, każda sugestia mile widziana :) Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #2 13092028
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Co robił blacharz? Jakie rozmiary zniszczeń... znaczy jego pracy? Dlaczego nie reklamujesz pracy u tego "speca"?

    Kolejny raz wychodzi na to, że blacharz samochodowy jest jak murarz tynkarz - on robi swoje, resztę zlewa - przewody, instalacje, tapicerki - co mu tam...
  • #3 13094043
    tommy 112
    Poziom 23  
    Dzięki za zainteresowanie :)
    Blacharz robił tylną i środkową część samochodu tj. progi oraz podłogę w przedniej części, przecięte przewody znalazłem w połowie progu, po czym zostały zaprasowane złączkami. Nie mam możliwości reklamowania zważając na pewne okoliczności i bardzo niską wręcz półdarmową usługę. Dowiedziałem się jedynie, że spawanie było wykonywane na podłączonym akumulatorze. Wymieniłem jeden z modułów pod tylną kanapą, ten z bolcowymi złączami prawdopodobnie elektryczne szyby itp, lecz nic to nie dało. Wygląda jakby moduł komfortu i EWS nie dostawał zasilania, lecz nie mam schematu i niebardzo wiem gdzie szukać.
  • REKLAMA
  • #5 13094480
    Pójdę boso
    Poziom 20  
    Rozumiem, że jak za pół darmo to można wszystko spiepszyc. Zapraszam do mnie, za darmo umyje Ci tapicerke, tylko weź wyjmaki do radia. Na podłączonym akumulatorze nie powinno się spawać. Przecięcie kabli mogło spowodować zwarcie i ew upalenie czegoś.
  • #6 13098803
    tommy 112
    Poziom 23  
    No niestety, też bym nie spawał ani nie pracował szlifierką na podłączonym akumulatorze teorie i zabobony w stylu "akumulator stabilizuje napięcie w instalacji podczas spawania" robią swoje. Co do stacyjki to pomiary multimetrem wykazują, że działa poprawnie, to znaczy każde położenie kluczyka odpowiada podawaniu napięcia na kolejne piny stacyjki
  • #8 13099335
    tommy 112
    Poziom 23  
    Też tak sądzę, pytanie tylko czy leci ona przez jakiś przekaźnik, moduł a może przez ukryty przekaźnik poza skrzynkami rozdzielczymi czy też osobny bezpiecznik, schemat mam niekompletny od 94r jednak skrzynki w 1995 maja inny uklad przekaźników. Podejrzewam, że gdyby podać plus na odpowiedni pin EWS lub moduł komfortu wszystko by ożyło, pytanie tylko na który :)
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #10 13101724
    żałosna udręka
    Poziom 34  
    W trójce TDS przekaźniki są przy sterowniku silnika. Potrafi się tam zebrać woda.
  • Pomocny post
    #11 13102240
    Piotr520
    Poziom 24  
    Sprawdz bezpiecznik przy akumulatorze.Jest na plusowej klemie w czarnej obudowie.
  • REKLAMA
  • #12 13104448
    tommy 112
    Poziom 23  
    Panowie, samochód ożył, skorodowany bezpiecznik 7,5A w tylnej skrzynce bezpiecznikowej, po wyjęciu miernik pokazywał przejście a po włożeniu w gniazdo drucik sie przekosił i rozwierał obwód, zasila on moduł komfortu i centralny zamek który blokował EWS. Bezpieczniki sprawdzałem 3 razy, postanowiłem zrobić to 4 raz po tym jak trzasnąłem drzwiami i i ruszyły wycieraczki. Dziękuje wszystkim za pomoc, temat zamknięty :)
    Pozdrawiam
REKLAMA