Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja głośników altus

23 Gru 2013 17:09 2013 8
 • Poziom 8  
  Znalazłam w domu stare głośniki Altus 300 w drewnianej obudowie. Drewno wygląda niezbyt dobrze, ale sprzęt działa nieźle. Tak sie zastanawiam nad dwoma opcjami. Albo wyszlifuję te drewniane obudowy i wylakieruję je, żeby wyglądały lepiej. W domu mam sprzęt hammera, więc nie muszę nic dokupywać. Drugą opcją byłoby dokupienie nowszej obudowy. Tyle tylko, że nie mam porównania. Jaka jest akustyka drewnianych głośników? Czy lepsza jest drewniana obudowa czy z innego materiału?
 • Poziom 35  
  igabob napisał:
  Jaka jest akustyka drewnianych głośników?
  A są w ogóle takie?

  igabob napisał:

  Czy lepsza jest drewniana obudowa czy z innego materiału?
  Czyli np. jakie marmur, granit, piaskowiec? Czy w grę wchodzi tylko drzewo?
 • Moderator Akustyka
  Nie masz obudowy drewnianej. Jest wykonana z płyty MDF. Co jest z nią nie tak? Przetworniki w jakim są stanie?
 • Poziom 8  
  Płyta MDF oznacza płytę z włókien drzewnych, którą można jakoś wyszlifować i polakierować. Głośniki są w pełni funkcjonalne, ale wyglądają staro. Podałam dwie alternatywy, ponieważ w jednym z wątków w naszym forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic239605.html pisano o budowie głośników. W sklepach także spotkałam się z innymi materiałami.
  Jeżeli chodzi o akustykę to przeczytałam w dyskusji https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2437690.html, że sklejka w odróżnieniu od mdf zbyt mocno rezonuje. Tam także padła propozycja użycia płyty stolarskiej, ale mowa była o głośnikach scherzo 350 a nie altus 300. Może w tym wypadku są inne możliwości. Jak już pisałam głośniki są w dobrym stanie. Chcę zmienić obudowę.
 • Moderator Akustyka
  Po co chcesz zmieniać obudowę? Jeżeli jest w złym stanie to zerwij fornir, przeszlifuj i oforniruj od nowa. Nie widzę sensu w wymianie obudowy. Raz że będzie wyglądać identycznie, dwa że nie przyniesie znaczącej to poprawy dźwięku.
  Jeżeli mówisz że obudowa jest w kiepskim stanie, to co z zawieszeniami głośników? Nie lepią się?
 • Poziom 8  
  To była właśnie jedna z moich opcji. Oforniruję od nowa bez wymiany obudowy. Zamówiłam już nawet. Teraz jeszcze kilka pytań. Czym klei się taki fornir i czym go się lakieruje? Dociska się to jakoś po przyklejeniu? Jeśli tak to czym?
  Zawieszenie głośników jest w dobrym stanie, więc nie będę w tym grzebać.
 • Moderator Akustyka
  igabob napisał:
  Czym klei się taki fornir
  Ja używałem kleju kostnego (bo miałem w piwnicy 2 kilogramy), Pawel S. mówił kiedyś o butaprenie. Niektórzy kleją wikolem "na żelazko".
  igabob napisał:
  czym go się lakieruje?
  Lakierem do drewna.
 • Poziom 13  
  Jeśli posiada się maszynę Hammera - to już jest coś,można zdziałać nią coś niecoś.Tylko nie jestem pewien,czy obudowa głośników nie jest zbyt delikatna,ale zawsze można wypróbować. Co do klejenia forniru - najlepiej w sklepach malarskich zapytać o odpowiedni klej i odpowiedni do tego lakier. Pozdrawiam w Nowym 2014 Roku.:)
 • Poziom 8  
  Jak sobie przypominam, to klej kostny ma niezły zapach. Niezawodny w użyciu we wszystkich aspektach. Ale tak na poważnie, to z maszyna Hammera jest tylko hobbystyczna. Jak na moje potrzeby to mi wystarczy. Oczywiście można nią wiele zdziałać. Do profesjonalnych prac stolarskich poleciłabym coś cięższego.