Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłogówka/kaloryfery nie do końca grzeje.

dugazz 23 Gru 2013 18:06 6189 13
  • #1 23 Gru 2013 18:06
    dugazz
    Poziom 6  

Witam wszystkich świątecznie choć nieco chłodno (przez ogrzewanie ;))

Mam problem z ogrzewaniem - nie bardzo chce mocno grzać.
    Miałem stara instalacje z kaloryferami z piecem vaillant i pompa zewnętrzna i zrobiłem remont. Polowa kaloryferów wyleciała i na jednym poziomie zrobiłem podłogówkę. Instalator podpiął tak jak widać na zdjęciach i teraz od tygodnia walczy z rożnymi swoimi koncepcjami bo nie bardzo to wszytko chce grzać- piec ciepły a albo podłogówka albo kaloryfery zimne.

Z opisu mogę powiedzieć to co rozumiem :
    - piec bez pompy i zasobnik
    - rozdzielacz na trzy -woda do zasobnika- pompa grzania kaloryferów - mieszacz w skrzynce
    - pompa grundfos 25 60 napędza kaloryfery
    - podłogówka 9 sekcji ma pompie miedzy sekcjami- zasilana grawitacyjnie przez dość długą rurę- sterowana termostatem
    - dwa razy odpowietrzane

Ja osobiście (znam się raczej na autach niż na ogrzewaniu) po dwu dniach spędzonych w kotłowni uważam ze powinien podpiąć dwójnik za ta dużą pompę i tam rozdzielić kaloryfery/podłogówka - on chce przełożyć pompę mieszacza żeby nie była miedzy sekcjami ale żeby wpychała wodę do wejścia gdzie jest głowica termostatyczna.

Podłogówka/kaloryfery nie do końca grzeje. Podłogówka/kaloryfery nie do końca grzeje. Podłogówka/kaloryfery nie do końca grzeje.

0 13
  • #2 23 Gru 2013 18:57
    sqpien
    Poziom 15  

hm...
    ja tu mieszacza o którym wspomniałeś nie widzę.
    A widzę pompę od podłogówki podłączoną w w zasilanie pompy od grzejników. Nie wiem jak termostaty powłączane ale może być tak, iż układ popracuje moment i z racji małego odbioru mocy zaraz się wyłącza i w podłogówkę nic nie leci.
    Zmiana o której piszesz, to już w pełni nabałagani - układ przestanie mieszać wodę - podłogówkę zasilasz z temperaturą co najwyżej 50 stopni a zazwyczaj sporo mniej i jakoś to musi być uzyskiwane.
    Trochę tu sporo niewiadomych (co jak poustawiane i jak co się grzeje a co nie), niech nie zamienia pompy, niech na razie włączy ją na stałe do zasilania i wtedy popatrz jak to działa - czy grzejniki są ciepłe całe i jaka różnica wody pomiędzy zasilaniem i powrotem. Czy włączenie podłogówki powoduje że nie ma ciepłej wody w grzejniki? Chyba nie. Czy podłogówka jest odpowietrzona i widać przepływy na rotametrach?

A chciało by się napisać weź hydraulika....

0
  • #3 23 Gru 2013 19:11
    dugazz
    Poziom 6  

Hmm
    mam hydraulika z 30 letnim stażem ...... zrobił i się nie miga od poprawek tylko jakoś nie czuje ze ma koncepcje
    pompa jest rzeczywiście podpięta elektrycznie równolegle w obwodzie pompy grzejnika wiec obie pracują na raz
    pompy pracują praktycznie cały czas-nagrzanie poszczególnych elementów instalacji udało mi się uzyskać przełączając ich prędkości
    ale jak obie idą na 3 to kaloryfery grzeją a podłogówka nie bardzo (w ogolę nie idzie jej nagrzać na pełnym otwarciu powyżej 25 stopni na wejściu czyli dolnym termometrze)
    z tego co rozumiem termostat na wejściu podłogówki odcina na podstawie temperatury dolnej gałęzi
    co do mieszacza to myślałem ze to to gdzie pompa podłogówki dostaje ciepła wodę z pieca i zimna z powrotu - ale może to niedobra nazwa...
    przepływy widać- tylko jak je zmniejszę tymi pokrętłami na gorze uzyskuje temp wyższa niż 21st.

0
  • Pomocny post
    #4 23 Gru 2013 20:37
    gersik
    Poziom 32  

Pierwsza pompa do góry to jest na grzejniki? Druga po prawej to na CWU? Wywal ten mieszacz ze skrzynki , a pompę z zaworem 3d daj zaraz za filtrem. Wtedy będzie działać. Musisz jeszcze zamienić miejscami belki rozdzielacza albo rurki zasilającą i powrotnią do rozdzielaczy.

0
  • #5 23 Gru 2013 20:48
    dugazz
    Poziom 6  

Wszystkie pompy zgadłeś :)

filtr to to mosiężne coś z elementem pod skosem ?

A powrót zaworu 3d ESBE termostatycznego do rury powrotnej? to zwariuje trochę temperaturę wody na powrocie i może nie dogrzac kaloryferów?

Acha i jeszcze jedno-piec sterowany pogodówka

0
  • Pomocny post
    #6 23 Gru 2013 22:42
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Moim zdaniem jedyny problem to podłączenie się z podłogówką przy kotle. Zamiast złapać przed pompą powinien wpiąć się za nią. Tak aby pompa "grzejnikowa" tłoczyła trochę na podłogówkę.
    Nic więcej nie potrzeba przerabiać.
    Teraz jeżeli grzeją grzejniki to pompa na grzejniki na tyle mocno "zasysa" z kotła, że tej na rozdzielaczu łatwiej jest obracać po pętlach niż "wziąć" trochę ciepłej wody z kotła.

Tak więc przełożyć ten trójnik za pompę, lub przerobić układ na taki z zaworem 3D.
    Zawór 3D otwierając się na wodę z kotła przymyka jednocześnie tą z powrotu przez co pompa na rozdzielaczu musi zassać trochę z kotła.

Taniej i szybciej jednak byłoby przepiąć tą jedną rurkę.

Dodano po 26 [minuty]:

Twoja koncepcja jest prawidłowa.
    Koncepcja hydraulika - nie nazwałbym go hydraulikiem.

0
  • #7 27 Gru 2013 16:16
    dugazz
    Poziom 6  

przepięty-przy okazji wyczyszczony filtr na powrocie- będę informował jak jest ale już czuje ze lepiej.

0
  • #8 27 Gru 2013 18:17
    Marksrz
    Poziom 21  

gersik napisał:
    Wywal ten mieszacz ze skrzynki , a pompę z zaworem 3d daj zaraz za filtrem. Wtedy będzie działać. .

jedynie słuszna koncepcja ,

0
  • Pomocny post
    #9 27 Gru 2013 19:33
    piracik

Przerobić trzeba by pół instalacji, a zmieniło by to.. nic?

Eh ludzie.

0
  • Pomocny post
    #10 27 Gru 2013 19:45
    pablowp1
    Poziom 22  

Będzie to działać bez wywalania mieszacza, on działa prawidłowo pod warunkiem właściwego wpięcia w instalację. Wpięcie nitki podłogówki musi być za pompą główną, reszta to regulacja przepływów i prawidłowe odpowietrzenie.

0
  • #11 27 Gru 2013 19:52
    Marksrz
    Poziom 21  

Własnie o ta " reszte " chodzi
    zobaczymy czy sobie monter poradzi

mozna rozwalic pól mozna tylko troszke jak kto umie tak robi

0
  • #12 27 Gru 2013 20:11
    piracik

Kolego. W innym wątku odsyłałeś mnie do googla po naukę, ale widzę, że u Ciebie też są spore braki.
    Ponad to, rozdzielacz w tamtym wątku był źle zmontowany i nie miał szansy działać. Ty uparcie, że jest OK.
    Ten jest OK - twierdzisz, że nadaje się wyłącznie do przeróbki.
    Nie wiem co chcesz od tego. Rozdzielacz jest OK.

0
  • #13 27 Gru 2013 21:41
    dugazz
    Poziom 6  

no muszę powiedzieć ze po 12 h jest miazga- w domu wszędzie jest ciepło. Piec idzie na niższej krzywej i regulacja tez w dol w stosunku do poprzedniego ustawienia.
    tak to wygląda Podłogówka/kaloryfery nie do końca grzeje. teraz

0
  • Pomocny post
    #14 27 Gru 2013 21:55
    piracik

Ciekawe co na to kolega Marksrz ?

0