Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Początkujący potrzebuje wiedzy

ogryz 25 Mar 2005 22:17 1410 14
  • #1 25 Mar 2005 22:17
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam!
    Jestem początkującym elektronikiem zainteresowanym przede wszystkim telewizorami. Chciałbym dowiedzieć się nieco o ich budowie i działaniu, jednak nie bardzo wiem gdzie szukać potrzebnej mi wiedzy. Szukałem trochę w sieci, jednak nic nie znalazłem. Mam zamiar kupić książkę "Telewizja - poradnik", która podobno jest bardzo dobra, lecz chciałbym też znaleźć jakąś dobrą stronę o tej tematyce. Chciałbym też dodać, że nie jestem zupełnie "zielony" w elektronice - podstawy mam opanowane, dużo czytam (EdW i kilka książek), wiem też trochę o telewizji (z praktyk, ale niewiele) jednak chciałbym tą wiedzę poszerzyć. Będę wdzięczny za każdą pomoc!
    Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #2 26 Mar 2005 02:02
    gieno55
    Poziom 14  

Witam!
    Naprawą TV zajmuję się już ok.25 lat,a jednak na niektórych problemach się łapię i sądze że nie tylko ja.Sama teoria jest wskazana ale praktyka jest najważniejsza.
    Jeśli chcesz zajmować się naprawą profesjonalnie to przydał by ci się jakiś kurs praktyczny.Przejdż się do najbliszszego serwisu RTV i zapytaj o kilkumiesięczną praktyke.Może to troche kosztować no ale coś za coś.
    Przyda ci się to bardzo!
    Życzę powodzenia na nowej drodze!
    Wesołych świąt.

• Pomocny post
    #3 26 Mar 2005 12:54
    Preskaler
    Poziom 37  

Można się nauczyć praktycznej elektroniki z zastosowaniem w profesjonalnym serwisie. Będzie to przynosiło pozytywne skutki ale do tego trzeba dużo ćwiczeń. Jeśli jednak chcesz elektronikę używać do serwisowania kilku TV/miesiąc to trudno będzie w takim tempie do końca życia opanować tą dziedzinę praktycznie. Teoretyczne opanowanie telewizji nie potrwa tak długo i na podstawie tego możesz powoli dochodzić do praktycznego wykrywania uszkodzeń. Ta teoria oraz dedukcja, pozwolą na wykrywanie (i usuwanie) większości uszkodzeń. Trochę trudności będziesz miał z identyfikacją poszczególnych układów ale i z tym, po pewnym czasie dasz sobie radę. Oczywiście podstawą do tego będzie także schemat ideowy danego TV.
    Ja osobiście uważam, że zacząć powinieneś od książek E. Aisberga "Telewizja?... ależ to bardzo proste!" i "Telewizja kolorowa?... ależ to prawie proste!" Na bardziej profesjonalnym poziomie są (były) książeczki z takiej kieszonkowej serii, które omawiały poszczególne bloki TV. Były więc "Układy Odchylania", "Układy zasilania" itp. Z tego co pamiętam były one w kolorze zielonym (nie wiem czy wszystkie?) ale na okładce był biały prostokąt z zaokrągleniami (imitujący ekran kineskopu) a na nim duży napis TV składający się z poziomych kreseczek (imitujących linie odchylania). Książeczki te bardzo szczegółowo i naukowo podchodziły do omawianego tematu. Chociaż wydane były przed 30 - 35 laty (ok.) zasada działania telewizji się nie zmieniła a w chwili obecnej nie widzę tak dobrej literatury z tego tematu.

• #4 31 Mar 2005 09:31
    ogryz

Dzięki wielkie, te książki na pewno są dobre, ale są też dość stare i moge mieć spore problemy z ich znalezieniem (do aukcji typu allegro nie mam zaufania). Udało mi się namierzyć jedynie książkę o której sam wcześniej wspomniałem ("Telewizja - poradnik" Otto Limana i Hersta Pelki) i raczej ją kupię. Ciągle szukam też w sieci jakiś stron o tej tematyce ale z tym też jest kiepsko! Może znacie jakieś?

• Pomocny post
    #5 31 Mar 2005 10:19
    Leszkor
    Poziom 18  

Bardzo duzo dadza ci forum elektroniczne zwiazane z naprawa rtv. Takie jest na elektrodzie i powinienes je przegladac. Teoria z praktyka - musisz duzo siedziec w warsztacie i duzo czytac nowosci.
    Powodzenia

• #6 04 Lip 2005 16:01
    ogryz

Witam!
    Powracam do tematu. Przeglądałem zawartości książek o TV z lat 60-70 i za bardzo mnie one nie zadowalają. Dużo w nich informacji na temat lamp co jest mi zupełnie niepotrzebne, a nie chce wydawać pieniędzy na książkę którą przeczytam w połowie - zwłaszcza że dostać je raczej trudno. Poszukuje jakiś dobrych książek z lat 80-90. Czy znacie jakieś? Znalazłem w wydawnictwie SE książkę "Nowoczesny odbiornik telewizji kolorowej" i nie wiem czy jej nie wziąć? SE to dobre wydawnictwo, ale chciałbym najpierw się dowiedzieć czy warto.

Pozdrawiam.

• #7 04 Lip 2005 16:15
    nse
    Poziom 12  

Nie zwarcaj uwagi na technologie wykonania ona zmienia sie w dużym tampie, skup uwagę na budowe sygnału i jego parametrach.
    Przemyśl filozofie przekazu sygnału i obróbki w kategoriach schematu blokowego reszte uzupełnisz notami układów i schematami już współczesnych TV, przeanalizuj sposób i opracowania instrukcji serwisowych. Jest jeszcze ksążka "odbiornik telewizji kolorowej Jowisz" z 1981 roku tam lamp już nie ma ;)

• #8 04 Lip 2005 18:39
    Preskaler
    Poziom 37  

Jestem podobnego zdania jak "nse"! Nie ważne jest czy TV wykonany jest na lampach czy półprzewodnikach, ważne jest żeby lokalizować bezbłędnie uszkodzenia. Jeśli wiesz, że uszkodzenie jest w bloku odchylania to tam szukasz i nie jest ważne czy ten blok jest lampowy, tranzystorowy czy na tyrystorach. Oczywiście schemat ideowy jest bardzo pomocny w takich przypadkach ale, jeśli masz opanowaną teorię i przerobione przykłady na układach lampowych to bardzo szybko zauważysz, które elementy półprzewodnikowe zastępują lampy w tym układzie. Ja kiedyś uczyłem się też tej teorii z książek "lampowych" i każdy układ trzeba było sobie samemu "przerabiać" na tranzystory.

• #9 08 Lip 2005 14:44
    ogryz

Dzięki! Chyba dałem się przekonać :). A co sądzicie o książce o której pisałem? Warto ją brać? Czy ktoś ją czytał/przeglądał? Pytam bo wiem że SE to dobre wydawnictwo, ale mimo wszystko nie chce kupować w ciemno.

Pozdrawiam.

• #10 08 Lip 2005 17:44
    nse
    Poziom 12  

SE nie da Ci podstaw o które wszystko się opiera, natomiast uaktualini to co już wiesz. Niestety pewne podstawy są potrzebne choćby po to by można było jasno zdefiniować problem na forum ;).

• #11 11 Lip 2005 12:55
    ogryz

No podstawy to mam raczej opanowane. Czytałem trochę o TV, ale szukam jakiejś konkretnej książki, któa jest "na poziomie", która by bardziej profesjonalnie podeszła do tematu. Wiem, że SE to dobre wydawnictwo bo ściągnąłem od nich kilka artykułów i były dobrze opracowane (i zrozumiale dla mnie).

Pozdrawiam.

• #12 11 Lip 2005 13:26
    nse
    Poziom 12  

Skoro masz już podstawy , i wiesz z czego składa się sygnał wizyjny i jak jest dekodowany pal - to pozostaje mi tylko życzyć Ci owocnej pracy a wiedze nabędziesz w miare z praktyką , odrazu wszystkiego z książek nie opanujesz. Szkoda sobie robić z głowy śmietnik wiedzą której nie będziesz w stanie wykorzystać , praktyka sama pokieruje co jest potrzebne ;). Najlepszą literaturą są instrukcje serwisowe do aktualnego przypadku nad którym pracujesz no i umiejętność myślenia.

• #13 11 Lip 2005 13:56
    ogryz

Ale bedę uparty! Z tym PALem to mam problemy! Nie wiem też wszystkiego o np. napięciu odcięcia, wyprowadzeniu ABL trafa itp. czyli bardziej zaawansowane sprawy. Są wakacje trochę się nudzę to bym se poczytał chociaż. Na naprawy raczej nie mam co liczyć w najbliższym czasie - pracy w serwisie nie znajdę, znajomym nic się nie chce zepsuć :-). Nawet jeśli, to nawet nie mam części ani narzędzi żeby naprawić. Tak więc na razie pozostaje mi pogłebianie teorii.

• Pomocny post
    #14 11 Lip 2005 16:11
    nse
    Poziom 12  

ABL to proste sprzężenie , z nogi trafa jest wyprowadzone napięcie którego poziom jest uzależniony od prądu anodowego kineskopu i zmniejszające nastawienie kontrastu i jaskrawości po przekroczeniu bezpiecznej wartości prądu kineskopu ;)

• #15 14 Lip 2005 22:45
    ogryz

Dzięki :)

W razie jakiś wątpliwości znów wróce do tego tematu.

Pozdrawiam wszystkich.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME