Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integracja WinAVR z EvB 5.1

dragonet 23 Gru 2013 20:29 1683 8
  • #1 23 Gru 2013 20:29
    dragonet
    Poziom 9  

Witam wszystkich. Z racji że jest czas swiąteczny postanowiłem poraz kolejny zmierzyć się z platformą EvB 5.1 którą niedawno nabyłem. Mam problemy z zaprogramowaniem jej poprzez wbudowany programator USB : FT232RL (sterowniki). Pobrałem sobie WinAVRa , poczytałem kurs programowania w C , napisałem prosty program - ok kompilacja przebiega bez błędów, fajnie. No to dalej - trzeba to wgrać na procek w EvB ( u mnie atmega 32A ). Czytam poradniki, i postępuje wg nich - stwórz plik makefile. I w czasie tworzenia mam taki problem : mam wybrać procesor atmega 32A a takiego nie ma (jest 32 , 324a i inne ale nie ten co na płytce..) No to pełen nadziei wybieram atmega 32. Idę dalej i kolejny problem - wybierz programator, na liście nie ma programatora FT232RL. Wybrałem opcje "bascom" z jeszcze większą nadzieją... Czestotliwość procka 1MHz i zapisuje. Próbuję wgrać program do uC i nie działa - co było do przewidzenia.
    Komunikat jest nastepujący :

Code:
    > "make.exe" program

avrdude -p atmega32 -P com17 -c bascom    -E noreset -U flash:w:main.hex
    avrdude: port name "com17" is neither lpt1/2/3 nor valid number
    avrdude: can't open device "com17"

avrdude: failed to open parallel port "com17"

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2
    > Time Taken: 00:01

Jak sobie poradzić z tym makefile ? Nie wierze że nie Evb nie zadziała z WinAVR. Pomóżcie bo już naprawde nie wiem co z tym fantem zrobić, a chciałbym rozpocząć wkoncu naukę C .
    Pozdrawiam

0 8
  • #2 23 Gru 2013 20:52
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    avrdude: failed to open parallel port "com17"

Nieudana próba dostępu do PORTU COM17.

Do jakiego portu masz podłączony FT232?

0
  • #3 23 Gru 2013 22:40
    dragonet
    Poziom 9  

Fizycznie usb, a w panelu sterowania jak sprawdzałem to do com17 ..

0
  • #4 25 Gru 2013 11:24
    Tomq
    Poziom 38  

Na jakim systemie operacyjnym pracujesz?

ściągnąłeś avr dude ze strony producenta? Oni tam mają wersję z dodaną obsługą programatora FT232R Synchronous BitBang (EvB).

Pokaż na zdjęciu jak masz podłączone gniazda ft232 z ISP na płytce Evb.

0
  • #5 25 Gru 2013 12:38
    dragonet
    Poziom 9  

Windows 7 32bit. Połączenie ISP z FT232 wykonałem tak jak jest to pokazane na stronie 23 w tym dokumencie
    Avrdude w wersji producenta łączy się z procesorem.

Natomiast dalej mam problem z połączeniem poprzez winAVR. Zmieniłem port na lpt1 i dostaje teraz taki komunikat:

Code:
    avrdude -p atmega32 -P lpt1 -c bascom    -E noreset -U flash:w:main.hex 

avrdude: AVR device not responding
    avrdude: initialization failed, rc=-1
             Double check connections and try again, or use -F to override
             this check.

avrdude done.  Thank you.

Gdy zmieniłem programator na FT232 to program nie rozpoznał takiego i prosił o wybranie poprawnego(winavr)

0
  • #6 25 Gru 2013 14:59
    leonow32

Poziom 29  

Dlaczego tak sobie komplikujesz życie? Ściągnij Atmel Studio 6.1 a nie przestarzały WinAVR, kup sobie programator AVR ISP mkII albo jego klon na allegro. To wszystko OD RAZU DZIAŁA bez ustawiania czegokolwiek albo cudowania z makefile, avrdude i innymi bajerami.

0
  • #7 25 Gru 2013 16:23
    dragonet
    Poziom 9  

leonow32 napisał:
    Dlaczego tak sobie komplikujesz życie? Ściągnij Atmel Studio 6.1 a nie przestarzały WinAVR, kup sobie programator AVR ISP mkII albo jego klon na allegro. To wszystko OD RAZU DZIAŁA bez ustawiania czegokolwiek albo cudowania z makefile, avrdude i innymi bajerami.

Mam atmel studio ale na moim kompie chodzi to jak ruski czołg. I chciałbym uniknąć kupowania dodatkowego programatora skoro mam wbudowany w płytke EvB. Zbędny wydatek. Kwestia odpowiednich ustawień. Jak mi sie nie uda to wkoncu kupie zewnętrzny programator.

0
  • #8 28 Gru 2013 22:45
    emarcus
    Poziom 34  

dragonet napisał:

Mam atmel studio ale na moim kompie chodzi to jak ruski czołg.

Heh, Wg opinii ze źródeł militarnych; ruskie czołgi nie są wcale tak złe!
    Cytat:

I chciałbym uniknąć kupowania dodatkowego programatora skoro mam wbudowany w płytke EvB. Zbędny wydatek. Kwestia odpowiednich ustawień. Jak mi sie nie uda to wkoncu kupie zewnętrzny programator.

Bardzi słuszne i logiczne rozwiązanie, choc to ostatnie na pewno będzie 'Zbędny wydatek" mając już jeden programator zakupiony.
    Cytat:

Połączenie ISP z FT232 wykonałem tak jak jest to pokazane na stronie 23 w tym dokumencie :
    http://and-tech.pl/wp-content/uploads/downloads/2013/04/Instrukcja-EvB5.1-v1.pdf

Spróbuj zmienic połączenie:
    Złącze ISP(MISO) zamiast wg. rysunku ->RTS na złączu programatora (linia zielona);
    -podłącz do CS.
    -programuj w And-Load....

e marcus

0
  • #9 29 Gru 2013 00:19
    piotrva
    Moderator na urlopie...

1. Po pierwsze zajrzyj na forum And-Tech'u - tam opisałem problemy i podałem rozwiązanie związane z ISP via FT232.
    2. IMHO (nie pamiętam WinAVR zbyt dobrze) najlepiej wywołać program And-Load z wiersza poleceń, stosując komendy jakie pokazano w poradniku integracji z BASCOM (chodzi o parametr -c itp.

0