Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xerox Phaser 3100 MFP - Nie włącza się

23 Gru 2013 20:44 2892 10
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam przed sobą drukarkę wielofunkcyjną Xerox Phaser 3100 MFP. Drukarka nie wyświetla nic na wyświetlaczu LCD. Zero reakcji na przyciski, Zero odgłosów. Podejrzewam uszkodzony zasilacz ale może ktoś miał podobna usterkę i podpowie co może być uszkodzone?
    ps. Na mierniku drukarka pobiera około 30W.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Poszukam schematu (może znajdę) i sprawdzę napięcia.
    Niestety nie mam zasilacza na podmianę.

ps. co do pisowni masz rację, co do porad to niestety tyle sam wiem :-) Ale dzięki i za tyle.
  • Poziom 11  
    Po wyjęciu płyty zasilacza, zasilacz nie podaje napięć wyjściowych.
    Ma ktoś może schemat płyty zasilacza do tej drukarki? - oznaczenie na płycie: SPD-4821 v5.0 (SYS-HITEK).
    Może być też od drukarek OKI: B2500MFP / B2520MFP / B2540MFP
  • Poziom 11  
    Niestety nadal brak schematu. Nigdzie nie jest dostępny. :-(

Płyta ma układ KA7552. Przeglądałem inne podobne na tym układzie ale u mnie jest jeszcze jakieś dziwne zabezpieczenie z trzema tranzystorami na zasilaniu (pin 6).
    W większości jest tu dioda zenera a u mnie nie ma jej.
    Nie ma zasilania na tym układzie, jest tylko stale za mostkiem prostowniczym.
    Chyba kupię układ i od tego zacznę (tranzystory wyglądają na sprawne).
  • Poziom 21  
    Jesli odłączysz płytę zasilacza i testujesz niepodpiętą to nic się nie dowiesz. Nie odpali musi być w maszynie podłączona.
    Sprawdź zasilanie na wyświetlacz LCD. Wtyczka na PWB P4002 pin 1: GND pin 6: VCC 4,5 do 5.5V.
    Czy z komputera możesz drukować , czy maszynka po prostu jest martwa ?
  • Poziom 11  
    Urządzenie jest martwe kompletnie.
    Płyta zasilacza nie daje żadnego napięcia.
    Jedyne jakie jest kończy się za mostkiem prostowniczym na kondensatorze (ponad 300V) i tyle.
    Przejrzałem kilka przykładowych schematów na KA7552 i jest oczywiście podobnie ale inaczej wygląda zasilanie. Na 6 pinie tego okładu jest tranzystor (poprzedzony dwoma), który zwiera ją do masy (za stabilizator chyba nie robi, może rodzaj standby'a?). Nie mam tam diody zenera, która by ustalała np napięcie zasilania w/w układu. Ciężko to tak bez schematu analizować.
  • Poziom 21  
    Niestety nie ma schematów do płyty zasilacza. W dokumentacji opisane sa jedynie niektóre złącza z płyty głównej :( trzeba improwizować.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Witam po malej przerwie.
    Niestety najpierw choroba potem wyjazd i jakoś tak zeszło...

Zasilanie nadal nie naprawione. Wymieniłem układ scalony IC101 i tranzystor Q101 (zgodnie z sugestiami z linku) dioda D101 była sprawna, ale efekty takie same, a dokładnie brak efektów :-). Sprawdziłem wszystkie diody i tranzystory. Niestety brak uszkodzeń. Nawet niektóre kondensatory (podejrzane) też wylutowalem i sprawdzałem na zwarcie.... już nie wiem co mogę jeszcze sprawdzić.
    Napięcie mam tylko na kondensatorze (ponad 300V) za mostkiem i brak zasilania na układzie scalonym IC101 (KA7552).

Zrobiłem zdjęcia płyty, w kilku rzutach. Mam nadzieję, że jakość będzie wystarczająca i ktoś coś podpowie. Dziwne są tranzystory Q108, 110 i 109 - ten miedzy kondensatorami. Na zdjęciach nie ma układu scalonego IC101 (KA7552) i tranzystora Q101 (6N80)z radiatorem. Stwierdziłem, że tak będzie lepiej widać pozostałe elementy.
  • Poziom 11  
    Po sprawdzeniu elementów półprzewodnikowych i kondensatorów przyszła pora na ponową analizę schematu i sprawdzenie rezystorów.
    W zasilaczu nietypowe (tak mi się wydaję , bo na innych podobnych nie widział tego) były trzy tranzystory Q108-Q110. Po głębszej analizie :-) wyglądało na to, że pełniły funkcję "zwieracza" do masy napięcia (zasilania układu scalonego) w przypadku gdy wyłączono urządzenie ale napięcie na kondensatorze za głównym mostkiem jeszcze jakieś pozostało (duża pojemność). Sterowanie tych tranzystorów było przez diodę D110 i rezystor R150 (240KOm). Dioda ok ale rezystor... właśnie :-) uszkodzenie było w tym małym rezystorku! A ja myślałem, że jak już się palą te niskoomowe i większej mocy.
    Wychodzi na to, że niepotrzebnie wymieniałem układ i tranzystor. Koszty mogłyby zakończyć się na kilku groszach :-) gdybym bardziej przyłożył się do analizy schematu.

Wszystkim dziękuję za podpowiedzi i wskazówki.
    Temat uważam za zamknięty a opis moich bojów z tym urządzeniem publikuję i niech będzie dla innych wskazówką gdyby napotkali na podobny problem.