Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei e5372 - router ma słaby zasięg LTE

Przybyszek 31 Mar 2014 19:19 47250 56
    CompFan
    Poziom 13  
    Dzięki za info.

Tak myślałem, że chodzi o RBM. A to 200GB to jest co miesiąc czy jak?

A w Play jest jakiś abonament z dużym transferem?

Niestety tu nie ma jeszcze LTE w Play. Nie wiadomo kiedy będzie.

Co do Orange musiałbym sprawdzić czy coś się zmieniło z zasięgiem w mieszkaniu.

A tego routera D-Link DWR-923 nie mogę znaleźć ani w google ani na Allegro.

BTW Aero2 wprowadza kody od jutra. Super.
  • flexghzflexghz
    twbolek83
    Poziom 2  
    Witam.
    Podczepię się pod temat.
    Czy może ktoś polecić router mobilny w którym bateria wytrzyma minimum 3 dni(przeglądam tylko str. raczej nic nie ściągam-miesięcznie zużywam ok 1-2GB).
    Jestem kierowcom i potrzebuje go do ciężarówki, szybkość przesyłu minimum 500kb

Dziękuje za pomoc.
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet
    W Play jest też bezpłatny internet LTE, zarówno na kartę jak i na abonament. Warunki te same co w RBM( zasięg, modem LTE) . 200GB na m-c, ale trzeba aktywować usługę co m-c. DWR-923 sprzedaje jeden na Allegro. Wpisz DWR-923 i zaznacz "szukaj w opisach i parametrach" to ci się pokaże. Nie ma go w tytule aukcji. BDI Aero2 ostatnio się zatykało, brak adresów . Stąd długie oczekiwanie na wznowienie połączenia. Chcą ograniczyć dostęp ssakom, dlatego wprowadzili captcha @twbolek dobry router mobilny pracuje na baterii 6-8h, jeśli korzystasz niewiele to bateria spokojnie wytrzyma 3 dni. Włączasz go tylko podczas używania. W jakiej technologii i sieci chcesz korzystać i jaki budżet? Prędkość zależy głównie od technologii, sieci i obciążenia BTS-a. Każdy router z 3G zapewni ci 500kb/s jeśli będziesz w zasięgu 3G. 0,5Mb/s mozesz mieć nawet w darmowym BDI Aero2.
    twbolek83
    Poziom 2  
    Właśnie skończyła mi się umowa w T-mobail i zastanawiam się nad przedłużeniem lub wezmę nowy w Play(choć wiem że ta sieć pracuje tylko na 3G i w górę wiec w miejscach słabiej rozwiniętych nie będę miał dostępu do internetu.

Wracając do routera
    rozumiem że obecnie niema urządzenia które działało by non stop przez 3 dni(chcę go używać jednocześnie do nawigacji.
    A jak z zasilaniem czy są to standardowe zasilacze na 3,7V???
    CompFan
    Poziom 13  
    matek451 napisał:
    Wpisz DWR-923 i zaznacz "szukaj w opisach i parametrach" to ci się pokaże. Nie ma go w tytule aukcji.

Szkoda że stawiany pionowo tak jak Huawei CPE B593 a nie poziomo. Nie lubię urządzeń stawianych pionowo.
    Danie1211
    Poziom 8  
    Witam,

Proszę o pomoc w kwestii polepszenia zasięgu routera E5372 - sieć PLAY.

Z wpisów kolegi matek451 wynika, że muszę zaopatrzyć się w antenę wzmacniającą sygnał - najlepiej kierunkową ? Czy wspominana DUAL LTE płockiej firmy Cybertech zda egzamin - jaki typ ?

Moja lokalizacja to: Poznań - ul. Kazimierza Brossa

To chyba jakaś czarna dziura na mapie bo problem jest i z internemtem bezprzewodowym i z sygnałem w telefonie komórkowym.

Wspomniany router E5372 - PLAY to póki co prozpoycja, bo taki dostałem do testowania z PLAY'a. Nie wiem czy są jeszcze inne dostępne przy nowym abonamecie, jeśli tak to oczywiście jestem otwarty na sugestie.

Na chwilę obecną parametry wdg. SPEEDTEST to:

DOWNLOAD: około .34
    UPLOAD: około 0.53

Genralnie dramat bo ten sam router w lokalizzcji ul. Rolnej w Poznaniu daje:

DOWNLOAD: około 15.50
    UPLOAD: około 8.40

i takiej parametry dla mnie to bajka... tylko jak to zrobić dla pierwszj lokalizacji ?

Z góry dziekuję za rady.
  • flexghzflexghz
    matek451
    Korzystasz już z internetu Play, czy nowa umowa? internet tylko domowy czy też do zastosowań mobilnych? Do domowych warto kupić router stacjonarny. W Play to MF28D, który nie zbiera wprawdzie zbyt dobrych opinii ale może pracować 24/7. Inny to E-5170, hybryda mobilno-stacjonarna z LAN. Ma lepszy modem LTE od ZTE. Oferowany tylko przez Play, mało opinii o nim. Z mobilnych właśnie E-5372, sprawdzony najnowszy MiFi w ofercie Huaweia. Na antenie LTE1800 z Cybertecha nie powinieneś mieć problemów z zasięgiem w Play( do Play i jego przyciętego LTE może wystarczyć pojedyńczy panel na 1800MHz.
    Danie1211
    Poziom 8  
    Bardzo dziękuję za informacje.
    W odpowiedzi na Twój komentarz:

1. Nowa Umowa
    2. Internet w zasadzie tylko domowy

Czy możesz mi podpowiedzieć w jakim kierunku ustawić antenę (tzn. na jaki BTS o ile dobrze śledziałem wątek) i czego mogę się teoretycznie spodziewać jak chodzi o prędkości DOWNLOAD/UPLOAD dla podanej wcześniej lokalizacji: Poznań ul. Kazimierza Brossa (JUNIKOWO)

Czy Twoim zdaniem inni operatorzy poza PLAY mają lepszą ofertę zarowno jak chodzi o internet LTE i przy okazji urządzenia ? (router/modem). To że ma to być PLAY to jeszcze nie przesądzone, poprostu w tej chwili mam abonament w PLAY na komórki i o PLAY pomyślałem w pierwszej chwili, ale w zasadzie nie ma to większego znaczenia, bo net może być skądkolwiek...
    matek451
    Do zastosowań typowo domowych warto brać router stacjonarny, w Play szukałbym E-5170 lub MF-28D. Na dzień dzisiejszy do końca roku play z LTE bez limitu nie ma właściwie konkurencji. Osobiście poleciłbym zakupić własny router LTE i korzystanie z karty RedBull Mobile i LTE Play bez limitu. Stary starter za 9 zł doładowany kwotą 50 zł przedłuża konto na 150 dni podczas , których możesz korzystać za darmo z internetu LTE( 15Mb/s) bez limitu za darmo. Środki z doładowania zostają na koncie. Ewentualnie kup ofertę głosową za 9,99 zł z 2GB internetu na 6m-cy i aktywuj na niej darmowy internet LTE bez limitu. Potrzebny router B-593s-22, DWR-921( z Plusa) kupisz na Allegro za 300-400 zł. Na sztywno ustawisz na nim tylko LTE i będziesz miał LTE za grosze bez limitu. Po tym okresie możesz zmienić operatora. LTE w Poznaniu ma już Orange, wkrótce T-Mobile. Obydwaj mają dobre oferty oraz dobrą sieć NetWorks z HSPA+DC. Na antenie LTE1800 spokojnie osiągniesz w Play podobne parametry jak na Rolnej. BTS-y w pobliżu to Zębicka 2, Grunwaldzka 160. Kupisz antenę to ustawisz na najlepszy. Zakup własnego sprzętu i umowa tylko na SIM na 6m-cy jest najkorzystniejsza.
    Danie1211
    Poziom 8  
    Z tego co mówisz to po prostu bajka w stosunku do tego co mam i o cczym myślałem. Chyba rzeczywiście trzeba pomyśleć nad routerem stacjonarnym i mieć niezależność, pytanie tylko co będzie się działo z ofertą PLAY'a na LTE w przyszłym roku, czy nadal będzie darmowy ?

Jeszcze raz podziękowania za informacje, co fachowiec to fachowiec :)

Dodano po 18 [minuty]:

W zasadzie to miałbym jeszcze jedno pytanie - tym razem jak chodzi o ustawienie routera w lokalizacji na ul. Rolnej.
    Generalnie chodzi o internet typowo stacjonarny z możliwością podłączenia do istniejącej sieci - w tej chwili korzystam z internetu od lokalnego dostawcy. Mam jego modem ZyXEL Prestige 600 Series, który podłączony jest do D-LINK'a DIR600 i stamtąd idzie sygnał do wszystkich kompów stacjonarnych i urządzeń WIFI.

Czy jest możliwośc zakupu np. wspomnianego wcześniej routera stacjonarnego MF28/D i zgrać go żeby współpracował z już funkcjonującym D-LINK DIR600 ? Jak to zrobić.

Jak będzie wyglądać logowanie się jako ZDALNY UŻYTKOWNIK z zewnętrznego komputera za pomocą ZDALNEGO PULPITU pod WINDOWS 7 ? tzn. w tej chiwli działa bez problemu a rozumiem, że zmiana w źródle internetu nie będzie stanowić problemu ?

Czy dla tej lokalizacji tzn. Poznań ul. Rolna prędkości wcześniej podane tzn.:

DOWNLOAD: około 15.5
    UPLOAD: około 7.5

to już jest max. czy można jeszcze wycisnąć coś więcej ? - stosując np. dodatkową ANTENĘ czy coś ?
    matek451
    W przypadku gdybyś chciał stosować internet mobilny i obecny na jednym routerze musisz zakupić router D-Link DWR-921, który posiada zarówno modem LTE/3G oraz wejście WAN dla internetu kablowego. Można wykorzystywać oba dostępy, LTE w Play i dostawcę lokalnego. Ustawia się preferencję , który ma być główny a który rezerwowy. Do DWR-921 podłączysz do WAN ten modem Zyxela. Na razie nie martw się co dalej z LTE w Play, bierz na kartę w RBM lub tą ofertę na pół roku. W mobilnym internecie teraz dużo się dzieje i operatorzy proponuja coraz lepsze oferty. W poznaniu masz dostęp do wszystkich sieci więc dysponując własnym sprzętem możesz brać tylko SIM, taniej i krótkie umowy. W Play w twojej taryfie osiągasz na LTE max, na Rolnej nie potrzeba anteny.
    Danie1211
    Poziom 8  
    No to już ostatnie pytanie, czy jeżeli chciałbym zrezygnować z obecnego lokalnego dostawcy i przejśc tylko na mobilny z PLAY to czy nadal muszę zakupić np. wskazany D-Link DWR-921 ? Czy wystarczy ten który mam D-Link DI600 lub jakiś tańszy od D-Link DWR-921 (sprawdzałem że to spory wydatek około 700PLN)... :(
    matek451
    DWR-921 kupisz już za ok.400zł( Allegro, Tablica , pochodzą z Plusa).Tańsza opcja to zakup modemu z LTE np. E-3278 za 150-200 zł( Te z Plusa, CP) i do tego zgodnego z nim routera MR-3420v2 za ok 120 zł. Ten router ma USB do obsługi modemu i WAN do kablówki. Na DI-600 nic nie zrobisz.
    Danie1211
    Poziom 8  
    Jeszcze raz podziękowania za wszystkie informacje.

Z mojej strony temat chyba wyczerpany :) tzn. wiem co robić.
    CompFan
    Poziom 13  
    matek451 napisał:
    Stary starter za 9 zł doładowany kwotą 50 zł przedłuża konto na 150 dni

Właśnie, gdzie ten starter dostać, bo ciężko?
    Danie1211
    Poziom 8  
    Witam ponownie,

Jednak mam kolejne pytania jeśli nie wyczerpałem jeszcze cierpliwości.

Kupując router z PLAY'a model: ZTE MF28D i wkładając do niego SIM mogę go wykorzystać jako źródło internetu i podpinać pod niego do 31 urządzeń WIFI.

1. Czy mogę również podłączyć do niego kablem LAN komputery stacjonarne bez WIFI i będę one miały internet LTE ? Jeśli tak to w zasadzie obecny D-Link DIR600 do niczego mi nie będzie już potrzebny... czy dobrze rozumiem ?

2. Jeśli będę potrzebował podłączyc więcej kompów niż miejsc LAN w ZTE MF28D to po prostu w jedno w nich wpinam SWITCH'a i dalej mogę dzielić sygnał ?

3. Czy komputery podpięte przez kable LAN będą dla siebie widoczne i będe mógł stworzyć sieć firmową ?

W tym wypadku będąć w zasięgu LTE to biorąć obojętnie jaki abonament i tak będe miał mielimitowany dostęp do internetu LTE.

4. Czy jest możliwość ustawienia w routerze ZTE MF28D - NA SZTYWNO żeby pracował tylko w LTE ?
    drzejson
    Poziom 9  
    Panowie podepnę się pod temat. Również podpisałem przedłużenie umowy z play. Kupiłem za 99 zł w/w router i niestety mój zasięg jest daremny... oczywiście strony wgrywają się na lapku dosyć szybko, ale speed test pokazał jak mizernie to wygląda (download 0,57 upload 0,11).

Router wybrałem ze względu na to, że oboje z żoną korzystamy z Internetu w telefonach, ale rozdzielenie tak słabego sygnału jest bezsensowne.

Moje pytanie brzmi czy warto zainwestować w antenę kierunkową LTE i czy montaż oraz nakierowanie anteny musi być bardzo dokładne, wprost na nadajnik (za pośrednictwem jakichś cudownych urządzeń)? Czy może to być "mniej więcej" w odpowiednią stronę i basta?

Po linii prostej najbliższy nadajnik jest w odległości około 1.3 km.
    matek451
    Podaj swoją lokalizację, sprawdzę jak z zasięgiem LTE u ciebie i jak daleko masz faktycznie do BTS-a LTE w Play. Wziąłeś E-5372 czy inny router?
    matek451
    To za ile wziąłeś to przedłużenie w Play? bo chyba nie14GB za 44,99 na 24 m-ce i do tego E-5372 za 99 zł? Jeśli tak to bardzo zły krok. Czy masz do tego darmowe noce bez limitu? czy płatne dodatkowo 10 zł. Do zastosowań domowych i na dodatek do podłączenia anten zew. wybór E-5372 też nie najlepszy( słaby zasięg WiFi, brak LAN, słabe gniazda anten zew). Na dodatek w Tarnowskich Górach nie ma zasięgu LTE w Play. Trzeba było zmienić operatora a nie wiązać się dwuletnią kolejną umowa z Play. Obawiam się, że sieć 3G w Play u ciebie przeciążona i stąd takie wyniki.
    drzejson
    Poziom 9  
    Nie za bardzo kumam czemu interesują Cie moje koszty kiedy pytam o zasięg i antenę. Dla ścisłości mam 39 zł miesięcznie 14gb danych i do tego pół roku bez opłat.

A wracając do tematu czy jest sens kupowania drogich anten czy ta z linku jest wystarczająca? I po drugie jeżeli doradzasz zmiane operatora to na jakiego? Play ma zamiar do końca września polepszyć zasięgi LTE w całej Polsce (oczywiście też im do końca nie wierzę, ale nie mam na razie lepszej oferty)

A no i ta antena z linku jest do 3G co mi najczęściej wyświetla na routerze
    matek451
    Po prostu trochę szkoda , ze wziąłeś ofertę z 14GB ale bez nocnego darmowego bez limitu. Jak go aktywujesz to płacisz jeszcze 10 zł. Czyli 49,99 . Za taka kwotę mógłbyś mieć 20GB i noce bez limitu. No i E-5372 za 1 zł. Po prostu cię naciągnęli. Szkoda, ze nie trafiłeś tu wczesniej miałbyś lepsza ofertę. ale jak cię zadowala ta to OK.Zasmucę cię ale Play w Tarnowskich Górach na razie nie ma nawet pozwoleń na budowę BTS-ów LTE1800 i trochę może to potrwać. Najbliższy BTS UMTS2100 w Playu jest u ciebie na Gliwickiej. Ponieważ brak innych w pobliżu to sieć, szczególnie wieczorami może być przeciążona i stad takie marne wyniki. Ta antena z linku to do LTE1800 i ewentualnie UMTS2100 ale słabego producenta, na dodatek w pomieszceniu nie bardzo działa i wcale nie jest tania. Na 2100MHz lepiej kupić zew. antenę kierunkowa np. panelową Cybertecha , jak daleko masz do tego BTS-a na Gliwickiej? Jesli to 1,3 km to wystarczy panel 8dBi na kablu 5m. Koszt ok.95 -100 zl z konektorem TS-9 do E-5372 i wysyłką.Tak a propos masz już zasięg LTE w Plusie/CP( teraz bardzo korzystne oferty szczególnie dla posiadaczy TV Sat lub tel. w Plusie) oraz w Orange i ostatnio w T-Mobile.
    drzejson
    Poziom 9  
    Tak offtopicowo to rozumiem co próbujesz powiedzieć, ale aż takim fanem "ssania" nie jestem bo takim byłem 10 lat temu jak podłączyłem się do lokalnej sieci CiderNET :) wtedy to była jazda :)

Teraz to czasami załączam jakieś filmiki do oglądania i to najbardziej zżera te dane, ale w zupełności na razie mi te 14 gb starczy. Przez pierwsze 3 miesiące mam ten nocny transfer za free, a potem mi go wyłączą bo serio nie potrzebuje.

Powiem Ci szczerze, że jeszcze przed chwilą miałem modem E156G lub starszy (nie pamiętam dokładnie modelu, ale bardzo stary, a zostawiłem go w domu) i podłączałem do niego taką stojącą antenę, która miała około 50 cm długości, ale ta wiesz, taka dookólna czy jak ją tam nazywają) i to znacznie poprawiało jakość sygnały z 1 kreski na 3 i czasem lepiej.

Tak wiec nie wiem czy nie zainwestować jednak w kierunkową. Do tego na Gliwickiej mam 1.3 km a do tego na Gruzełki 1.6 km.

Widzę, że inne sieci mają praktycznie w tych samych miejscach nadajniki więc jest sens zmieniać? W końcu i tak ten LTE to będzie ok za 5 lat dopiero...
    matek451
    Jeśli oferta cię satysfakcjonuje to Ok. Ja jestem typem, który stara się uzyskać od operatora jak najwięcej za jak najmniej. oni z reguły nie maja skrupułów i doją klientów aż miło. Ale to normalne w biznesie. Za pomocą tego patyka możesz przenieść punkt poboru sygnału na zewnątrz. Tylko E-156 ma złącze ant. zew CRC9 a E-5372 typu TS9 i nie będzie ten patyk pasował do e-5372. Spróbuj położyć E-5372 na parapecie okna od strony BTS-a. Antena kierunkowa zew. ma podstawową zaletę. Jeśli pobliskie BTS-y leża na różnych kierunkach to można za jej pomocą wymusić połączenie z konkretnym BTS-em. Wtedy wybierasz ten najmniej obciążony , dający najlepsze wyniki.
    drzejson
    Poziom 9  
    Czyli mam rozumieć, że powinienem mimo wszystko kupić antenę i ewentualnie potestować ją na różne BTSy? Bo nie mam zamiaru się męczyć z liczeniem na to, że a nóż będzie dobry zasięg...
    matek451
    Te BTS-y UMTS2100 Playa są u ciebie na różnych kierunkach w mniej więcej jednakowej odległości. Modem przeskakuje między nimi. Nie zawsze łączy się z tym, który dałby ci lepsze wyniki. Antena kierunkowa pozwala sprawdzić po kolei wszystkie. Po prostu obracasz nią i robisz testy. Wybierasz ten najlepszy. BTS-y są nierównomiernie obciążone, im mniej klientów tym wyniki lepsze. Operator nie gwarantuje prędkości minimalnej, w Play jest tylko 'do ". W mobilnym trudno przewidzieć ilu klientów korzysta z BTS-a , stąd ta loteria. Antena nie tylko poprawi sygnał( ma też wpływ na transfery) ale pozwoli zobaczyć jak są obciążone te BTs-y w pobliżu. Natomiast nikt nie da gwarancji, że te prędkości będą lepsze, choć to co teraz masz to padlina. Ze swej strony nie przywiązuję się do operatora. Mam własny sprzęt, wybieram zawsze najkorzystniejszą , krótka ofertę. Oczywiście wcześniej testuję działanie operatora w swojej lokalizacji.
    drzejson
    Poziom 9  
    Ok dzięki za rady. Zakupie antenę i potestuję. Dla mnie też nie ma znaczenia czy to play czy plus czy inny chłam. Dzięki