Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei e5372 - router ma słaby zasięg LTE

23 Gru 2013 21:01 47379 56
  • Poziom 7  
    Witam. dzisiaj podpisałem umowę z Plusem na ich internet LTE.
    Kupiłem za 1 zł. router mobilny LTE Huawei e5372.

Zainstalowałem to i nie jestem do końca zadowolony. Słabe (a wręcz bardzo słabe) wyniki speedtest.pl.

Jak wystawie router za okno. to śmiga całkiem przyzwoicie ( 20mbps).
    Wynik można uznać za zadowalający, biorąc pod uwagę, że router znajdujący się w pomieszczeniu osiąga 3mbps)

o prędkości wysyłania szkoda gadać w obu przypadkach, ale akurat to jestem w stanie strawić.

pomyślałem o dołożeniu jakiejś anteny zewnętrznej do tego routera.

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale czy taka kombinacja ma prawo działać ?:

Router:
    http: //allegro.pl/mobilny-router-lte-huawei-e5372-150-mb-s-poznan-i3818529589.html

antena:
    http: // allegro.pl/antena-zewnetrzna-do-internetu-lte-hspa-i3790295225.html

ewentualnie jeśli coś źle rozumuję proszę o jakaś poprawę kogoś kto się w tym lepiej orientuje
  • Specjalista Sieci, Internet
    Z jakiej technologii korzystasz w Plusie, ten transfer 20Mb/s to na LTE? Skąd dokładnie jesteś, sprawdzę zasięg Plusa u ciebie i najbliższe BTS-y.
  • Poziom 7  
    Technologia LTE !

Jestem z Płońska ... 60 km od warszawy w strone gdańska

Dodano po 1 [minuty]:

sprawa ma sie tak ze jak tylko wystawie router za okno to internet chodzi ok. mi wiecej jak 20mbps nie potrzeba zeby było tylko tyle i wystarczy !
    W Płońsku jest 5 BTS-ów Mobylandu LTE1800.Bez dokładnej lokalizacji trudno stwierdzić , z którego korzystasz i jak masz daleko do niego. Do LTE polecam antenę kierunkową DUAL LTE płockiej firmy Cybertech. Sam korzystam z wersji 15dBi , do BTS-a LTE mam 4 km i poziom sygnału -71dBm. Antena kierunkowa pozwala wymusić połączenie z BTS-em, który zapewnia najlepsze parametry połączenia( jest najmniej obciążony).
  • Poziom 7  
    no dobra a jeśli ja korzystam w routerze z zasięgu 2400 MHz ? do wyboru na routerze mam jeszcze 5000MHz.
    1800MHz nie mam możliwości wybrac
    Mylisz pojęcia. E5372 ma dwuzakresowe radio WiFi do tworzenia sieci domowej. Jedno z nich to 2,4GHz a drugie 5GHz. W zalezności od tego jakimi kartami WiFi dysponujesz na komputerach(urzadzeniach) możesz wybrać odpowiednią. Starsze urządzenia korzystają z 2,4GHz. Nowe maja karty dual band 2,4/5 GHz. Do łączenia się z siecią LTE router korzysta w przypadku Plusa z częstotliwości LTE 1800MHz. Dla Plusa jest to sieć LTE1800 firmy Mobyland, która jest własnościa Pana Solorza. W Płońsku jest 5 BTS-ów tej sieci.
  • Poziom 7  
    aha . . . nie znam się na tym do końca więc pytam poprostu co jest jak.

Czyli rozumiem że jak podepnę tę antenę zewnętrzną to uzyskam dobry efekt ?...

Jakich prędkości mogę się spodziewac.
    Szukaj w płońsku ulicy targowej. to moja lokalizacja.

No i co najważniejsze. czy ta antena ma odpowiednie wyjścia takie jak ja mam w modemie, żeby mi tosie zgrało ładnie ?
    Najbliższy BTS LTE Mobylandu znajduje sie przy ulicy Warszawskiej 70, 1-1,5 km od Ciebie. Prędkośći w internecie mobilnym zależa od wielu czynników, zasięgu, dosyłu do BTS-a i wreszcie jego obciążenia. Dzięki antenie kierunkowej będziesz mógł sprawdzić działanie LTE z czterech BTS-ów.Oprócz Warszawskiej 70 jeszcze:Przemysłowa2,Zacisze 3 i Płocka. Po prostu kierujesz antenę na każdy z nich i sprawdzasz parametry internetu. Wybierasz najlepszy. Teraz modem loguje się z reguły do najbliższego.W komplecie z antena dualną sa dwa kable i konektory odpowiednie do twoich gniazd antenowych w routerze.
  • Poziom 7  
    nie pozostaje mi nic innego jak podziękować ci za podpowiedzi. gdybym mogł jeszcze cie tylko prosić o wytyczne n.t tego co mam zamówić na tej stronce ... bo rozumiem że w zestawie jest sama antena, bez kabla ani końcówek ? ... jaką najlepiej wybrac antenę (najlepiej link) ... możliwie najtańszą a najlepszą oraz jakie końcówki :) i już nie bede zaracał ci głowy :)
    Koszt takiej anteny DUAL LTE 15dBi Cybertech z dwoma kablami oraz konektorami to ok.200złz przesyłka. Jesli do BTS-a masz 1-2 km to powinna wystarczyć antena DUAL LTE 10dBi , która jest 50 zł tańsza. Jeśli chodzi o konektor to E-5372 jest nowym modemem i prawdopodobnie posiada złącze TS9 ale spytam producenta anten. Linki podam ci na PW. Przy wyborze anteny nie kieruj się ceną. Niestety ale te tanie sa do niczego. Dobra, skuteczna antena zapewnia stabilne połączenie i jego wysokie parametry.Dlatego musi kosztować. Osobiście używam anten na wybrane pasmo polskich producentów Cybertech ( panele na 1800MHz i 2100MHz) oraz krakowskiej firmy Dipol ( Yagi na 900Mhz). To sprawdzone i polecane firmy. Niestety ale na necie jest wiele pseudoanten.( min. taka jak z twojego linka).
  • Poziom 7  
    w takim razie jeśli mogę cię prosic to prześlij mi link do anten, rodzaje konektorów jakie należy zakupic.
    Wybierz tak jak bys sobie kupował :)
    bede bardzo wdzieczny :)

Masz u mnie flaszke na sylwestra :)
  • Poziom 2  
    witam,
    mam identyczny problem. czy takze moge prosic o sugestie na priva?
  • Poziom 8  
    Przybyszek napisał:
    router mobilny LTE Huawei e5372.

Idź do Plusa - kup małą antenę magnetyczną czarną za 39zł. Podepnij do routera i ciesz się szybszym i lepszym internetem LTE. Tanie i "dziwne" zamienniki z allegro zostaw w spokoju.

Dodano po 3 [minuty]:

to co poleca Ci matek oczywiście jest słuszne ale musisz montować antenę zewnętrzną co jest problemowe, zrób tak jak mówię a potem wyślij dobrą wódkę w paczce :)

Dodano po 1 [minuty]:

tadek subocz napisał:
    witam,
    mam identyczny problem. czy takze moge prosic o sugestie na priva?

Tak jak wyżej. Kup małą czarną antenę LTE/HSPA+ w Plusie za 39zł. Wystarczy !
    Przy doborze anteny istotny jest poziom sygnału jaki masz na routerze wewnątrz domu i na zewnątrz. Antenki tupu bacik służa jedynie do przeniesienia punktu poboru sygnału na zewnątrz. Jeśli jest on tam nadal słaby to nie rozwiąże twoich problemów.Takie rozwiązania sa skuteczne przy odległości do ok. 1 km od BTS-a LTE. W większości lokalizacji lepiej zastosować porządna antenę zewnętrzną, kierunkową. Jeśli korzystasz z LTE to na pasmo 1800MHz. Podaj skąd jesteś , sprawdzę jak daleko masz BTS-y LTE1800 Mobylandu. Korzystasz z LTE w Plusie? Dobra antena zewnętrzna zapewnia lepsze parametry i stabilność działania internetu.
  • Poziom 2  
    Witaj,
    moja lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki, ul sienna rog okrezna
    testuje playa.
    W domu na parterze mam LTE - jeli modem ustawie w jednym kierunku pod odpowiednim katem.
    jesli zmieniam kat wskakuje H+ ostatecznie U.
    Postawiłem huawei na pietrze, ale tylko H+.
    Najbliższe BTS-y LTE1800Play to grodzisk M. Ul.Plantowa 41 . ul. Batorego 23 i Milanówek ul. Okrzei Odległość ok.2-3 km od Ciebie. Konieczna antena zewnętrzna , polecam wcześniej wymienioną DUAL LTE 15dBi z Cybertechu. Zapewni ci stabilne połączenie z wybranym BTS-em. Ponieważ leżą one na różnych kierunkach możesz wymusić połączenie z wybranym . Przetestować możesz wszystkie po kolej ustawiając antenę na konkretny.Wybierzesz najlepszy. To zaleta anten kierunkowych, mają wąskie kąty promieniowania. Najbliższy BTS UMTS2100 ten, który zapewnia ci HSPA to ten na ul. Na Laski.
  • Poziom 2  
    witam mam pytanko zamierzam zakupić ten router tylko nie wiem czy będzie dochodzić do mnie lte. Mieszkam w Kowalu powiat włocławski ul. zielona 25-35. Jak to będzie z sygnałem i czy będzie konieczna antena jeśli jak to jaka?
  • Poziom 10  
    używam ten router od paru miesięcy i z prędkości jestem zadowolony(10-20mbps) bez dodatkowych anten ALE bateria się rozładowywuje mimo że router jest na kablu! skandal, przyintensywnym ściąganiu co chwilę pada bateria..
    Pisałem wiele razy to router mobilny MiFi. Nie nadaje się do intensywnego używania jako stacjonarny 24/7. Problemy z baterią , przegrzewanie czy przypadkowy reset to normalne. jeśli chce się używać internet stacjonarnie, pobierać duże pliki to trzeba brać B-593s-22, DIR-921 czy MF28D.
  • Poziom 10  
    zdaje sobie sprawę, że nie jest to pełnoprawny domowy router - ale to, że rozładowuje się podczas ładowania mnie zaskoczyło:)
    problem stety i niestety rozwiąże się sam - od marca kończy mi się no-limit i wchodzi limit na dane także skończy się rumakowanie:)
    co do stabilności nie mam zastrzeżeń, nigdy mi nie zrywało połączeń, czasami tylko 4g potrafi zamulać i wtedy trzeba przełączyć na 3g i z powrotem na 4g i jest ok - router chyba przechodzi w jakiś stan uśpienia przy nieużywaniu i potem jakoś się do końca to 4g nie wybudza.
  • Poziom 7  
    Witam.
    A czy jest jakiś sposób by wzmocnić sygnał WiFi w tym routerze bo u mnie dwa pokoje obok często zrywa połączenie z siecią wewnętrzną niezależnie od odbierającego urządzenia (lap, pad, komórka). Ściany tylko z gips-kartonu.
  • Poziom 2  
    Witam,
    A czy można prosić o bliższą identyfikację modelu:
    LTE (E5372s-32): B1, B3, B7, B8, B20 (800/900/1800/2100/2600MHz)
    LTE (E5372s-601): B3, B20, B38, B40 (FDD 1800/2600MHz & TDD 2300/2600MHz)
    Chciałbym ustalić co sprzedaje Plus, a co Play.
    Z góry dzięki.
  • Poziom 13  
    matek451 napisał:
    Pisałem wiele razy to router mobilny MiFi. Nie nadaje się do intensywnego używania jako stacjonarny 24/7. Problemy z baterią , przegrzewanie czy przypadkowy reset to normalne.

Ale czemu się nie nadaje do ciągłej pracy? Przecież jak się podłączy pod zasilacz USB to z baterii wtedy nie ciągnie. A że się grzeje to przecież normalne, przecież nie spłonie.
    W twoim poście widać wiedzę jaka masz na temat sprzętu do internetu mobilnego i o elektronice. Dlatego polemika z takim fachowcem mija się z celem, proponuję wyłącz chłodzenie w laptopie, komputerze przecież nie spłonie.
  • Poziom 13  
    Router to nie laptop i nie grzeje się tak jak procesor w laptopie. Mój ojciec ma router mobilny WiFi i chodzi 24/h, jakoś nic mu się nie dzieje. Sam od niego pożyczyłem ten router do auta i przez cały dzień od rana do wieczora działał na zasilaniu z zasilacza USB i nic mu się nie działo, nie wieszał się, temperatura jego obudowy również była normalna. Gdyby praca ciągła routera była niedozwolona lub nie polecana i mogłaby doprowadzić do jego uszkodzenia to producent zapewne by o tym napisał w instrukcji obsługi. Sprzęt tego typu jest po to żeby działał a nie żeby go co chwilę wyłączać bo "może się uszkodzić".
    To, że routery mobilne nie są polecane do pracy stacjonarnej 24/7 wynika nie tylko z faktu ich przegrzewania. Poza tym próbuj podłączyć do niego kilku klientów po WiFi szczególnie przy słabym poziomie sygnału 3G/LTE . Router pobiera wtedy duży prąd i zjawisko przegrzewania nasila się. To,że twój ojciec używa go włączonego przez 24h nie znaczy ,że pracuje ciągle. Niech spróbuje pobierać duże pliki z dużą prędkością to się przekonasz jak wygląda praca ciągła. Producenci używają nazwy MiFi czyli router z WiFi do zastosowań mobilnych. Dlatego nie przewidzieli obsługi większej ilości klientów, zasięg WiFi w takich routerach jest niewielki. Nie posiadaja portów LAN czy USB. W stosunku do routerów z wbudowanym modemem mają mniej funkcji. W Polsce gdzie net mobilny często służy jako stacjonarny operatorzy często wciskają te routery jako stacjonarne( mały, zużywa mniej prądu itp, itd). Świadomy swoich potrzeb użytkownik bierze stacjonarny. Na forach nie brak ludzi skarżących się na działanie tego typu routerów w zastosowaniach typowo stacjonarnych. Dla mnie router i sieć w domu to nie tylko internet ale obsługa wielu urządzeń sieciowych( dyski sieciowe, NAS,komputery, telefony, TV, multiroom, streaming filmów itd) a do tego takie zabawki się nie nadają.
  • Poziom 13  
    Tylko ilu użytkowników tak naprawdę będzie potrzebowało routera mobilnego do tak intensywnej pracy i tak zaawansowanych funkcji? Wszak dostępny limit transferu u operatorów jest zazwyczaj mizerny w stosunku do prędkości, typowe zastosowania internetu u przeciętnego użytkownika to zazwyczaj strony typu facebook, youtube i e-maile a jeśli nawet jest załóżmy kilka urządzeń (smartfonów, tabletów, laptopów) w domu/aucie podłączonych do WiFi to i tak wątpię żeby w jednym momencie użytkownicy każdego z nich ściągali na pełnej prędkości.

Dobrze by było też osobiście przetestować jak się taki router zachowa na większym obciążeniu WiFi przy słabszym sygnale z sieci komórkowej i na pełnym transferze. Jeśli będę miał czas to pożyczę od ojca router i sprawdzę a wyniki zamieszczę tutaj.

Jak chcesz mieć zaawansowane urządzenie to kup Huawei CPE B593. Tylko że to z kolei nie jest urządzenie mobilne i jest dużo większe. Tego też nie schowasz do kieszeni.
    Tak się składa , ze z B-593s-22 korzystam od 3 m-cy. Obecnie służy do RBM i LTE 200GB, więc trochę pracuje. Zero problemów, nic się nie grzeje. Po konfiguracji można zapomnieć , że mam router. To główny router w domu, do niego podpięte wiele urządzeń po WiFi i LAN oraz jeden AP Client. Na dodatek to nie jedyny router i sieć, z którego korzystam. Dovado 4GR z E-3276 pracuje w sieci T-Mobile z HSPA+DC. Do tego MR-3420v2 z E-3276 służą do LTE w CP. Gdyby to padło mam jeszcze MR-3220 z E-3131 z BDI Aero2. Oczywiście to wszystko też do testów. Takie niewinne hobby. Ale może jeszcze się skuszę na E-5372 żeby zobaczyć jak działa ten MiFi. Mobilnie korzystam z BDI Aero2 na dwukartowym Lenovo A820 a ten spokojnie mieści się do kieszeni. Jeśli chodzi o oferty internetu mobilnego to na dzień dzisiejszy LTE w Play właściwie bez limitu pozwala na pobieranie dużych plików z prędkością 15-30Mb/s. Do tego dochodzi oferta Orange z limitem 70GB i godzinami bez limitu 0-12 za 9,99. Całość za 100zł pozwala pobierać z sieci przez 12 godzin bez limitu. I to wszystko z prędkością LTE do 75Mb/s czy HSPA+DC do 43,2Mb/s. Więc jak widać jest do czego wykorzystywać sprzęt. Wg. mnie oferty internetu mobilnego w Polsce są najlepsze i nie rozumiem narzekań wielu, ze limity, drogo itp. Jeśli ktoś korzysta na routerze tylko z dostępu do neta, nie potrzebuje LAN i zadowala go słaby zasięg WiFi to spokojnie może brać E-5372 lub inny MiFi. Niestety ale wielu bierze te routery za namową konsultantów i później narzeka. Dlatego przed wyborem routera warto poczytać i przemyśleć zakup stacjonarny czy mobilny.
  • Poziom 13  
    matek451 napisał:
    Jeśli chodzi o oferty internetu mobilnego to na dzień dzisiejszy LTE w Play właściwie bez limitu pozwala na pobieranie dużych plików z prędkością 15-30Mb/s.

Która to konkretnie oferta w Play? Red Bull LTE za 30 zł miesięcznie?

matek451 napisał:
    Do tego dochodzi oferta Orange z limitem 70GB i godzinami bez limitu 0-12 za 9,99. Całość za 100zł pozwala pobierać z sieci przez 12 godzin bez limitu.

100 zł to w sumie nie jest aż tak drogo, zważając na ten limit. Szkoda tylko że tu u mnie w mieszkaniu Orange akurat nie ma zasięgu, jedynie odbiera GPRS.

Jest jeszcze router D-Link DWR-921 stojący poziomo a nie pionowo tak jak Huawei ale jego cena jak na razie jest zaporowa.
    Jeśli chodzi o Redbull Mobile to wystarczy być w zasięgu LTE Play i mieć modem/router z jego obsługa . Kupujesz stary starter RBM za 9 zł. Doładowanie za 50 zł przedłuża konto o 150 dni. Na koncie aktywujesz usługę darmowy internet LTE( co miesiąc). Na modemie routerze wymuszasz Tylko LTE i korzystasz z darmowych 200GB . Prędkość DL 15Mb/s UL5Mb/s. Środki zostają na koncie. Możesz je wykorzystać po okresie promocyjnym na rozmowy lub internet.Promocja do końca 2014 roku. Starter za 5 zł( nowy) doładowany 50 zł przedłuża konto na 100 dni. Orange modernizuje teraz siec w ramach NetWorks do HSPA+DC na UMTS2100 i HSPA+ na UMTS900. Wprowadza LTE do 75Mb/s na sieci T-Mobile. Skąd jesteś może masz już dostęp do 3G/ LTE w Orange.. DWR-921 ma modem LTE 3 kat. do 100Mb/s i był krótko w ofercie Plusa. Trudny do kupienia. Na Alllegro można kupić za 350-400 zł.Ze stacjonarnych z HSPA+DC oraz z LTE 800/2600( nie ma niestety polskiego LTE1800, LTE800 i LTE2600 mają obowiązywać w przyszłości, trwa przetarg) można kupić DWR-923 za 150 zł. Play i Plus oferowały też ZTE MF28D.