Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TP-LINK - Sieć wifi w dużym budynku - wiele routerów LAN + WDS

24 Gru 2013 06:02 1869 5
 • Poziom 2  
  Witam

  Mam takie pytanie dla znawców: co może nie działać.
  Jest spory 4-piętrowy budynek.
  Próbuję skonfigurować bezprzewodowy dostęp do internetu w całym budynku.
  W klatce schodowej w budynku są w ścianie położone 2 kable sieciowe - jeden z parteru na I piętro, drugi z parteru na 2 piętro. Internet DSL z Orange - wchodzi w parterze.
  Zestawiam więc najpierw 2 routery po kablach:
  1. Pierwszy (główny) jest WR841N (Ip: 192.168.1.1).
  2. Do niego po kablach łączę kolejno WR-740N (1 piętro) - IP: 192.168.1.2 i MR3220 (IP: 192,168.1.3). Łączę klasycznie po portach LAN - wyłączam DHCP w 2 i 3, następnie podaję SSID i hasla te same dla wszystkich, żeby mieć jedną sieć.
  Każdy z tych 3 routerów pracuje na innym kanale (parter na 1, 1 piętro na 11, 2 piętro na 6).
  Ale te 3 routery nie wystarczą. Są jeszcze dołożone 4 x WR-740N - po jednym dodatkowym na każdym piętrze dla poprawy zasięgu. Są podłączone w odległości ok. 4-6 m od tych „kablowych” i połączone z nimi poprzez WDS - po jednym na każdym piętrze. Skonfigurowane klasycznie - parter jest na kanale 1, 1 piętro na kanale 11, a 2 i 3 - na kanale 6 (2 routery).
  DHCP powyłączane, sieć ustawiona jak powyżej - na jedną wspólną nazwę i te same zabezpieczenia (w całym budynku jedna sieć i hasło).
  I to niestety nie działa - tzn. połączę, pochodzi parę godzin do dwóch dni, a potem pada - routery pracujące na WDS (a więc te nie podpięte kablem) przestają działać i w ogóle nie są być widoczne. Próbowałem różnych sposobów i porad, wiele razy udawało mi się doprowadzić temat do chwilowego porządku, a potem znowu się rozsypywało.
  Co ciekawe – po prawidłowym skonfigurowaniu internet jest z każdego routera całkiem przyzwoity (pingi po ok. 30-60 ms), z każdym routerem można się połączyć z komputera podłączonego kablowo do routera na parterze. Jak pada – to już nie mam łączności z routerami podłączonymi po WDS na piętrach (na parterze jest OK).
  Czy ktoś może poradzić, co może być nie tak? Myślę że problem takiego kombinowanego połączenia – częściowo kablami, częściowo WDS, jest aktualny w wielu nieco większych budynkach – może ktoś próbował i mu się udało?

  Nie mam za bardzo możliwości ciągnąć dodatkowe kable po budynku, ale jeśli to okaże się jedyne skuteczne - to będę musiał tak, ale liczę że mi wytkniecie błędy i zrobię tak, żeby było OK.

  A może ktoś ma namiar na jakiś bardzo mocny router, z potężną anteną, który ogarnie całość? Chociaż już mam te routery i chciałbym je wykorzystać jak najlepiej.
  Pozdrawiam
  Bartosz
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Połącz je kablami WDS w takim zastosowaniu właśnie tego typu problemy stwarza.
  Ewentualnie zamiast kładzenie skrętki możesz użyć adapterów PLC/HomePlug.
 • Moderator - Sieci, Internet
  bgoclo napisał:
  Nie mam za bardzo możliwości ciągnąć dodatkowe kable po budynku, ale jeśli to okaże się jedyne skuteczne - to będę musiał tak, ale liczę że mi wytkniecie błędy i zrobię tak, żeby było OK.

  Najpewniejsze rozwiązanie w takiej sytuacji. WDS to rodzaj wzmacniacza gdzie dużo zależy od poziomu sygnału i zakłóceń w eterze. Zwykle wprowadza dużo niestabilności.
 • Poziom 43  
  Jeśli miałeś w planach roaming to trzeba było użyć MC-WR22 z protokołem IAPP łączone kablem - najtańszy sprzęt na roaming z niskiej póki. Link
 • Poziom 2  
  No to nie rozwiązuje mojego problemu.

  Ciągnięcia kabli akurat chcę uniknąć.
  W domu zrobiłem podobną sieć, troszkę mniejszą (1 router podstawowy + 3 x WDS) i działa wyśmienicie, ale obydwa WDS-y są podłączone do głównego

  W tym budynku również jest OK, ale pod warunkiem, że routery po WDS są połączone bezpośrednio to głównego - te podłączone do tych dalszych "kablowych" już nie. - Może to jakiś problem DHCP?

  Czy to może być źródłem problemów?

  Może powinienem główny przenieść na II piętro i stamtąd wszystkie WDS -y łapać?
 • Moderator - Sieci, Internet
  bgoclo napisał:
  Czy to może być źródłem problemów?

  Prawdopodobnie tak właśnie jest. Tak jak pisałem WDS to rodzaj wzmacniacza a kolejne punkty powodują jego degradację (coraz więcej szumów).