Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Zastąpienie przycisku - Przekaźnik czy tranzystor

dudinr1 24 Gru 2013 11:31 1275 2
  • Zastąpienie przycisku - Przekaźnik czy tranzystor

Poziom 10  

Witam,
    pracuję nad zabudową tabletu w moim samochodzie i chciałbym z poziomu androida sterować niektórymi funkcjami samochodu/radia.

Od pewnego czasu poznaję tajniki mikrokontrolerów, głównie za sprawą arduino i na poziomie użytkowym poznałem możliwości sterowania napięciem podawanym przez piny arduino z poziomu Androida, czy to po BT czy też po kablu.

Do rzeczy.
    Za przykład weźmy chociażby przycisk ryglowania drzwi, jest to przycisk jednopozycyjny i chciałbym go "zwierać" podając prąd na bazę tranzystora lub za pomocą przekaźnika. I tu rodzi się pytanie, użyć przekaźnika czy tranzystora.

Jeszcze nie zmierzyłem poboru prądu w obwodzie, napięcie to 12V

Planuję "dawać" stan wysoki na pinie przez 10 milisekund w celu włączenia tranzystora/przekaźnika, który docelowo "wcisnął przycisk".

Czy w taki sam sposób mogę się wpiąć w przyciski radia lub jakiekolwiek inne.

Chciałbym poznać Waszą opinię na ten temat, czy to rozwiązanie uważacie za sensowne, a może macie inne doświadczenia.

0 2
  • Relpol
  • Pomocny post
    Poziom 20  

dudinr1 napisał:
    Za przykład weźmy chociażby przycisk ryglowania drzwi, jest to przycisk jednopozycyjny i chciałbym go "zwierać" podając prąd na bazę tranzystora lub za pomocą przekaźnika. I tu rodzi się pytanie, użyć przekaźnika czy tranzystora.

Śmiało użyj tranzystora. Jest nie słyszalny. Na przekaźniku zawsze będziesz słyszał jego prace.
    Tranzystory masz różnej mocy więc nie będziesz miał problemu z dopasowaniem odpowiedniego który wytrzyma prąd jaki tam występuje.
    Prąd możesz prosto zmierzyć i będziesz wtedy wiedział jakiego użyć.
    Możesz też użyć układu z transoptorem i tranzystorem.
    Tu pozostawiam tobie pole popisu.

Dodano po 1 [minuty]:

dudinr1 napisał:
    Czy w taki sam sposób mogę się wpiąć w przyciski radia

Tu wystarczy układ z transoptorem. Prąd tam jest znikomy

1
  • Relpol
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź, jeśli chodzi o radio i większą ilość jego przycisków to zastosuję rejestr przesuwny co by mi wyjść nie zabrakło, z diodami mi się udało to z transoptorami też powinno:)

I od razu dorobię sobie pilota pod IR.

Fajne uczucie jak coś co jeszcze niedawno było czarną magią przeradza się w coś co można faktycznie wykorzystać.

Dziękuję za rady,
    Wojtek

0