Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny głośnikowy DIY "ala" sherzo 350

naresss 24 Gru 2013 12:09 3099 12
  • #1 24 Gru 2013 12:09
    naresss
    Użytkownik obserwowany

Witam , mam pytanie do obeznanych w temacie. Chciałbym zbudować kolumny głosnikowe podobne do sherzo 350 czy też voyager'ów. Mam pytanie czy istnieją gotowe projekty takich kolumn? Chcę zbudować je na przetwornikach tonsila tyle, że z wiadomych przyczyn chciałbym basrefleksy z przodu kolumn.

• #3 24 Gru 2013 13:05
    naresss
    Użytkownik obserwowany

Dziękuję, skorzystam z projektu, za jakiś czas postaram się przedstawić. Jeżeli ktoś miałby coś do dodania co do tego projektu, bądź coś innego to będę wdzięczny. A mam jeszcze jedno pytanie , bo coś sobie przypominam ,że kiedyś na elektrodzie widziałem takie kolumny tylko ,że z gdn 30/120 , pamiętam ,że też miały 4 gwizdki. Pamięta ktoś ten temat?

• #4 24 Gru 2013 19:46
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Ta zwrotnica chyba z karkulatora, GDM bez tłumika.
    Sens zastosowania 2 głośników wysokotonowych można tłumaczyć jedynie zwiększeniem wytrzymałości mocowej ale w związku z zastosowaniem filtra I rzędu cały plan idzie na marne.

Jaki masz budżet, jakiej muzyki słuchasz, jaka wielkośc pokoju i czego oczekujesz od kolumn.

• #5 25 Gru 2013 11:17
    naresss
    Użytkownik obserwowany

Chciałbym aby kolumny były na głośnikach gdn 30/120 , choć innymi głośnikami np. 30/80 też nie pogardzę , reszta dopasowana pod nie, głównie chodzi o to żeby były 2 niksotonowe w kolumnie, mają być one 3-drożne. Głównie chce uzyskać bas zeusów z lepszą średnicą, dlatego też chce aby były 3 drożne . Muzyka to będą głównie szybsze kawałki z basem. Kolumny mają grać w większych pomieszczeniach, chociaż w pokoju około 25 m2 też będą grały. Budżet, ~1000.

• #6 25 Gru 2013 11:31
    Tremolo
    Poziom 43  

Skoro tworzysz prawie estradowe głośniki, to czemu nie pójść w projekt 15" + horn. Sztywne zawieszenia i dobry horn uciągnie lepiej średnice niż Zeusy. Prosta zwrotnica - a przy Bi-ampingu to po prostu konstrukcja bardzo prosta.

Bo do 25 metrów kwadratowych to bym widział 2x 16,5 cm + GDWK - i jakościowo rozbija to wszystko.
    Inna sprawa, że przy 1000zł można kupić około 4-5 zestawów sprowadzanych z Niemiec: kolumny Canton, Eltax, i ustawić je jak w kinie domowym uzyskać pokrycie powierzchni. I dalej lepiej grają jakościowo w domu niż estradówki do 4000-5000 złotych.

• #7 25 Gru 2013 14:52
    naresss
    Użytkownik obserwowany

Cała rzecz jest w tym ,że te kolumienki będą troszkę takie uniwersalne, na duże sale ale i do domu na mniejszym metrażu. Dlatego też nie idę w 15-sto calówki gdyż w domu będą to za wielkie krowy, zaś 16,5 cm będą na większą imprezę za małe. Dlatego chciałem na początku coś w stylu scherzo 350 które jako tako zagrają wszędzie. Nie chcę też nic kupować, gdyż zrobienie czegoś samemu daje większą frajdę, tym bardziej jeżeli to się uda. Myślałem też o czymś w stylu altusów, ale one mają za bardzo wysuniętą górę i są bardziej do rockowych kawałków. Wracam więc do punktu wyjścia i czekam na dalsze porady i wskazówki.

• #8 25 Gru 2013 15:06
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Budżet nie jest mały, ja tu widze projekt na STX.
    W tańszej wersji 12.2.500 + M.STX.6,5.1,5.200.8.F.S.MC.X + Alu kopułka STX

1. Zapewni Ci to potężny bas, dostateczną jakość. Problem jest taki, że musisz komuś zlecić projekt obudowy i zwrotnicy.

2. Możesz skopiować mój projekt MTM na 2x Tesla ARN 165-61/8 + Visaton DSM 25 FFL
    Plusy to bas na poziomie zeusów (niedowiarków zapraszam na odsłuch) jakość dźwięku nie do pobicia przez fabryczne kolumny do ok 3 tysięcy. Efektywność 89dB Moc 200W RMS, dostępny projekt mojego autorstwa. Brzmienie, nisko schodzący bas bez przeciągania, perfekcyjna dynamika, średnie tony na zadowalającym poziomie, wysokie tony to klasa sama w sobie, nie są ostre pomimo tego, że kopułka tytanowa, cała masa detali, przestrzeń.

Minusy to problematyczne ustawienie, potrzebują zostać ustawione minimum metr od ścian, pomimo tego że są to kolumny zamknięte.

3. Poszukać gotowych kolumn z lat 90 opartych o 2x 20cm głośniki lub jeden 25cm + metalowa kopułka. Do 1000zł dostaniesz wiele dobrych modeli Quadrala Phonologue, MB Quartów, Cantonów i T+A

3 drożna konstrukcja nie zawsze brzmi lepiej na średnich tonach od dobrych 2 way.
    Ba...jeśli mamy budować kolumny to za te same pieniądze lepiej kupić dobre głośniki do 2 way niż średnie do 3 way,i te 2 way zagrają napewno lepiej.

Typ obudowy również nie przesądza o ilości i zejściu basu, ja po zbudowaniu dobrych kolumn zamkniętych i zakupie drugiej fabrycznej pary przerośniętych monitorów 2 way na 20cm basie już nigdy nie wrócę do Bass reflexu. Dla mnie po prostu OZ ma więcej zalet w stosunku do wad w porównaniu do BR.

Nie ma kolumn uniwersalnych, estrada nie zagra dobrze w domu, a domowe nie zagrają na imprezie.

Jak sobie wyobrażasz 100W przy SPL 89dB na 80m2 sali?
    I jak sobie wyobrażasz 100dB z tuby w domu, przecież uszy Ci zwiędną :) a budżet masz za mały na dobre drivery.

• #9 25 Gru 2013 16:29
    marian133
    Poziom 37  

Uzytkowinik19 napisał:
    Możesz skopiować mój projekt MTM na 2x Tesla ARN 165-61/8 + Visaton DSM 25 FFL
    Plusy to bas na poziomie zeusów (niedowiarków zapraszam na odsłuch) jakość dźwięku nie do pobicia przez fabryczne kolumny do ok 3 tysięcy.

Śmiem twierdzić że tak nie jest.

Uzytkowinik19 napisał:
    jak sobie wyobrażasz 100dB z tuby w domu, przecież uszy Ci zwiędną

Od kiedy resztę głośników z konstrukcji 3way (i nie tylko) dopasowuje się do efektywności wysokotonówki?

Przecież autor tematu chce kolumny do "naparzania", a jakości i głośności za 1000zł się nie uzyska... więc i cały "plan" idzie w diabły, bo albo jedno albo drugie.

• #10 25 Gru 2013 16:38
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

W nadstawkach zawsze góra jest lekko na + a midbasy nie mają przecież 90dB tylko znacznie więcej. Tak więc jakby nie patrzeć efektywnośc wysokich tonów będzie w okolicach 100dB.

No ja napisałem to samo, albo jedno albo drugie, moje propozycje dotyczą zastosowania domowego.

A odnośnie moich kolumn to zależy w co wątpisz w bas czy jakość ;p
    Każdego zapraszam na odsłuch i herbatkę, przy okazji kilkanaście klocków do posłuchania.

• #11 25 Gru 2013 20:47
    naresss
    Użytkownik obserwowany

Chłopaki a kto powiedział ,że ja chcę efektywnośc 89 db i 100 w, bądź tubę ? Chyba to jest logiczne, że zestaw na gdn 30/120 będzie miał koło 94 db. Końcówka którą będzie napędzany sprzęt ma 400 rms na kanał, chcę kolumny tak jak napisałem dlatego ,że będą używane do słuchania muzyki jak i śpiewania i grania przez nas na nich (muzyków rodzina) mogłem nadmienić to od razu. Strasznie mi się nie podoba wysoki zeusów, natomiast bas bardzo, dlatego chciałbym 3-way . W tej chwili używam kolumienek estradowych zg 50, które są zbyt słabe.

• #12 25 Gru 2013 21:02
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Sam napisałeś, że chcesz tube, przecież głośnik 12-19-150 Tonsila to głośnik tubowy.

Uparłeś się konkretnie na 3 way i Tonsile.

Ja Ci polecam 2 Way będziesz miał 30/120 Tonsila ale jako głośnika wysokotonowego użyj STX D500, ten głośnik może pracować z niskim podziałem, suma mocy głośników niskotonowych jest równa 240W więc nie przekrczając tej mocy, przy dopasowanym SPL (L-pad na GDWT) możesz spokojnie robić podział na 1200Hz.

Będziesz miał średnice i bas, litraż ok 115L strojenie w okolicach 40Hz (oryginalne zeusy jak dobzre pamiętam mają 90L i strojenie 50hz)

I musisz znaleźć kogoś kto Ci zaprojektuje zwrotnicę.

• #13 25 Gru 2013 23:26
    naresss
    Użytkownik obserwowany

Nie pisałem nic takiego o głośniku z zeusów :) pisałem tylko, że nie podoba mi się jego dźwięk. :)Więc jeżeli ten stx nie wali tak piaskiem po uszach jak ten z zeusów to idę w to.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME