Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator Impulsowy AVT2779 - regulacja prądu-syczenie dławika

24 Gru 2013 13:23 3963 2
  • Poziom 12  
    Witam
    Jakiś czas temu zbudowałem stabilizator impulsowy AVT2779. Pierwsze odpalenie wypadło pomyślnie i wszystko dobrze się zapowiadało. Ten układ chciałem wykorzystać do ładowania akumulatora samochodowego typu calcium czyli stabilizator ustawiony na 16V a ograniczenie prądowe na 6A. Wszystko wydaje się ok dopóki nie podłączę obciążenia do wyjścia stabilizatora kiedy to dławik zaczyna dość głośno piszczeć i syczeć. Interesują mnie prądy do 10A. Kombinowałem z kilkoma rdzeniami z ATX-ów i efekt zawsze ten sam-syczenie dławika. Zależnie od wartości prądu dławik piszczy raz ciszej raz głośniej. Zmieniłem zakres regulacji prądu zmieniając R4 z 10k na 4,7 i teraz mam od 3,5A do około 11A na R20 i R21 0,05 bo są dwa połączone równolegle 0,1 . Zmieniłem też regulacje napięcia chciałem troszkę wyższe napięcie wyjściowe 16V (chciałem tą przetwornicą ładować akumulator) wiec zmieniłem R16 z 4,7k na 3,3k.
    Kombinowałem z kondensatorem wpiętym między dren a źródło ale niestety żadnych większych zmian Zacząłem od 330p i skończyłem aż na 10n. Ten kit mam złożony w wersji podstawowej:
    -nie montowałem R23, R8, R24, T7 i T6 zabezpieczenie termiczne
    -brak zabezpieczenia podnapięciowego R11, R10, T5
    -nie ma też ogranicznika wypełnienia R6
    -brak zabezpieczenia CROWBAR
    Inne zmiany:
    -zamiast T2 STP50N06 jest BUZ11A
    -zamiast D1 MBR2045 jest w tym momencie F20NC15N
    -zamiast C14=220n jest 2x100n

Teraz mam dławik z ferrystera 47uH 15A a dokładnie: Dławik typ DTMSS na rdzeniu typu RTMSS 27x14x12 (AL=94;µ0=75)
    Na tym dławiku przetwornica pracuje ciszej, rdzeń jest lekko ciepły, syczenie jest też ciche. Jednak przy minimalnym ustawieniu prądu napięcie nie jest stabilne, bo żarówka reflektorowa 12V 50W delikatnie zmienia jasność.
    Stabilizator Impulsowy AVT2779 - regulacja prądu-syczenie dławika Stabilizator Impulsowy AVT2779 - regulacja prądu-syczenie dławika
  • Moderator
    Powinieneś pytać autora lub firmę ATV - oni za to wzięli kasę...
  • Poziom 43  
    Prawdopodobnie przyczyną jest niestabilność pętli sprzężenia zwrotnego, najlepiej było by obejrzeć na oscyloskopie co tam się dzieje, a elementy kompensacji przeliczyć, warto zapytać autora czy w ogóle testował stabilność układu w trybie ograniczenia prądu, może nie było mu to potrzebne.

Autor to Ireneusz Powirski na forum irek2.