Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik samoróbka i Mar-POL - Jak to obsłużyć?

Raiz3n 24 Dec 2013 19:29 2817 7
    Raiz3n
    Level 11  
    Witam, niestety padł mi dziś akumulator. Z racji tego że nie mam swojego prostownika to udało mi się pożyczyć od takiego elektryka "samoróbkę", wygląda to tak że prostownik jest w butli 5 litrowej, wychodzą klemy, kabel do sieci a do ścianki jest przymocowany amperomierz. Podłączyłem akumulator na jakieś pół godzinki i inny znajomy przyniósł mi normalny prostownik, mianowicie MAR-POL PTC-12D/2. Oczywiście samoróbkę odłączyłem i podpiąłem firmowy, jest on wyposażony w diodę (zielona-ładuje/czerwona-naładowany). Po 2 godzinach dioda zmieniła kolor na zielony i po 10s znowu na czerwony. Teraz cały czas tak zmienia kolor co chwile. I nie wiem czy to jest to ładowanie indukcyjne czy akumulator jest już naładowany? W instrukcji nic o tym nie pisze. Jak zmierzyłem V to dochodzi do 14.99V i włącza się zielona lampka a napięcie spada, i tak w kółko. Naładowałbym ten aku tą samoróbką ale jej to chyba będzie trzeba pilnować,co? nie jestem w stanie przez cala noc co chwila biegać do szopy i sprawdzać czy za mocno nie gazuje. Aha, jak podłączyłem samoróbkę to amperomierz wskazywał 5A i powolutku spadał, mój aku ma 50Ah wiec to chyba dobry prąd dla niego?
    Raiz3n
    Level 11  
    No właśnie do jutra nie mam z nim kontaktu a rano musze mieć naładowany aku. Akumulator jest podłączony od 16:00 do tego prostownika z Mar-Polu, mam go teraz podlaczyc na 10h do tego samoróbki, czy na krócej wtedy?
    supchem
    Level 21  
    Akumulator żeby był w pełni naładowany ładuje się prądem o wartości 1/10 pojemności przez 10 godzin. Jeśli ten prostownik ładuje prądem 5 A i prąd ten lekko spada a aku ma 50 Ah to wszystko jest ok. Jak zacząłeś ładować o 16 to powinieneś teoretycznie o 2 w nocy wyłączyć ale możesz też troche wcześniej, i doładuje się do pełna w czasie jazdy :)

Dodano po 5 [minuty]:

Teraz dokładnie przeczytałem to co napisałeś. A ten prostownik z marpolu ma amperomierz? Jakim prądem ładuje? Jak nie ma a aku już sie troche ładowal nim to podłącz ta samorubke np na 6 godzin albo 7. Podłącz najlepiej tak zeby jak rano wyjdziesz do auta ładowal sie mniej wiecej tyle co napisałem ale i żebyś nie musiał w nocy podłaczać :)
    Raiz3n
    Level 11  
    no ten mar-polu niby 2A ładuje, odłączyłem go o 20 i podłącze tą samoróbkę o 23 i jakos o 6 rano go odłącze wtedy. Dzięki

Właśnie podłączyłem tą samoróbkę i niby ładuje natężeniem ok 3A, no nic zostaje do rana i będzie co będzie. Pozdro
    supchem
    Level 21  
    Może się też poładować troche dłużej, jeśli np miałeś problemy z odpaleniem samochodu. Ta 1/10 pojemności jako prąd ładowania to jest tak przyjęte żeby nie niszczyć za bardzo aku ale żeby i czas ładowania był rozsądny. Czasem jak trzeba "na szybko" podładować aku to ładuje się większym prądem ale to przyspiesza jego zużycie.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    A ile lat ma akumulator ? bo mi się wydaje że tu jest problem .
    Raiz3n
    Level 11  
    Okazuje się że wiek akumulatora jest bliżej nieznany. W papierach od auta mam paragon z 2009r ale na inny akumulator, także może rzeczywiście ten już zakończył swój żywot...

Edit: jest to oryginalny akumulator BMW, niby te oryginalne potrafią długo wytrzymać. Wczoraj skombinowałem inny aku więc tego nie wkładałem. Po naładowaniu miał 13,2V po 4 godzinach dalej miał 13,2V. Po następnych 14h spadł do 12.87V i podłączyłem go do auta. Jak za 2 dni nie padnie to będzie spoko, mam nadzieje że obejdzie się bez kupywania nowego. Pozdro