Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grundfos UP 15-138 - awaria pompy cyrkulacyjnej

Arbi 25 Dec 2013 12:13 9876 9
    Arbi
    Level 11  
    Witam
    Mam w systemie zamontowaną pompę cyrkulacyjną Grundfos UP 15-138.
    Od pewnego czasu woda ciepła użytkowa nie jest tak ciepła od razu ja dawniej.
    Odległość od kotłowni ok.30m.
    Przeczyściłem sitko przed pompą bo myślałem, że tam się coś zapycha ale w nim prawie nic nie było.
    Jak pompka pracuje, to słychać wyraźny hałas.
    Wnioskuję, że się po prostu już się zużyła bo służy chyba już 13 lat w trybie 5min.pracy i 15min.pauzy.
    Teraz moje pytanie jest takie.
    Czy jest taka pompka jeszcze osiągalna na rynku (gdzie?) żeby te wszystkie połączenia gwintowe pasowały?
    Najlepiej jakby był jakiś zamiennik polski, bo te grundfosy są drogie a ta moja instalacja będzie modernizowana w przyszłym roku.
    Pozdrawiam
    Arbi
    COOLka5
    Level 19  
    Pompki takiej już nie kupisz ale nowa pompka Grundfosa ma zachowany rozstaw i nie będzie problemów z wymianą tak samo jak pompka LFP by Grundfos: http://www.lfp.com.pl/aktualnosci/20100203
    Nie ma co oszczędzać tylko kupować Wilo, Grundfosa lub LFP jak ma pochodzić znów kilka lat.
    A sprawdzałeś jeszcze zaworek zwrotny, który powinien być zamontowany za pompą może się zawiesił w jakieś pozycji przymkniętej i przepływ jest minimalny.
    Arbi
    Level 11  
    Zaworka nie sprawdzałem bo jak to to ocenić?
    Wymontować go i znów zamontować?
    Jeśli już go wymontuję to wyjmę też i pompkę (jedna robota).
    Jak stwierdzić, czy pompka jest sprawna w 100%?
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Odkręć ją od korpusu i sprawdź czy nie ma zanieczyszczeń i czy wirnik obraca się lekko.
    Możesz ją podłączyć zobaczyć czy wirnik się obraca.

Jeżeli ma opory to na noc do octu lub na kilka godzin pomoczyć w roztworze z Kamixa
    Arbi
    Level 11  
    Odkręciłem.W środku było raczej czysto.
    Wirnik obraca się lekko.
    Podłączyłem ją "na sucho" i ładnie śmiga ale w czasie pracy, wirniczek daje się łatwo zatrzymać ręką.
    Może ten zaworek zwrotny jest już za mocny w stosunku do wypracowanej pompy?
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Pompa ma bardzo małą moc więc zatrzymać ją to nie problem.
    Wygląda również na sprawną.
    Poszukaj przyczyny w zaworze lub zapowietrzeniu układu.
    Może się również okazać, że demontując pompę ruszyłeś ją i teraz będzie działać:D
    Arbi
    Level 11  
    No tak.
    Dzisiaj miałem trochę czasu i stwierdziłem, że rurka doprowadzająca wodę z cyrkulacji do pompki robi się ciepła po tych 5 minutach pracy.
    Wnioskuję, że system pompka-zaworek jest O.K. a ja będę się musiał przyjrzeć otulinie na rurach w piwnicy.
    W piwnicy dookoła całego budynku jest ten obieg ciepłej wody i w odpowiednich punktach są trójniki do ujęć.
    Być może coś się stało z otuliną, bo ona jest taka przecięta wzdłuż a jak pamiętam to nie była spinana taśmą co parę centymetrów.
    Najpierw muszę się dostać do tych rur.
    pozdrawiam
    Arbi
    rafalweta
    Level 11  
    miałem podobną sytuację. Pompa głośno chodziła. Grundfos ups 25-60 180. powodem okazała się osłonka korpusu która ocierała o wirnik. niestety jest popękana i nie wiem czy jest szansa ją zdobyć. mam też wątpliwości czy jak złożę ją spowrotem czy nie dostanie się do środka wodai nie zaleje silnika. Robiłem to pierwszy raz więc nie znam się na tym. Jak rozbierałem pompkę trochę wysunął się wirnik z silnika i nie wiem jak tam jest z uszczelnieniem. prosze o pomoc
    jack63
    Level 43  
    Typ pompy jest znany więc można zdobyc jej charakterystykę i z niej odczytać przepływ dla zerowych oporów.
    Pompa po wyjęciu z instalacji (co juz zrobiłeś) powinna "przepompować" tą właśnie ilość wody (no może troche mniej) w jednostce czasu. Łatwo to zmierzyć i być pewnym jej wydajności.
    Jeżeli jest to pompa z jednofazowym silnikiem indukcyjnym (najprawdopodobniej) to należy sprawdzić pojemność kondensatora lub profilaktycznie go wymienić na nowy.
    Link
    Arbi
    Level 11  
    Wymieniłem pompkę i jest O.K.