Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ile halogenów LED do małego pokoju. Czy to w ogóle wystarczy.

25 Dec 2013 12:42 2211 2
 • Level 10  
  Witam
  Zamierzam zrobić podwieszany sufit w małym pokoju o wymiarach 2,5m x 4,2m.
  Chciałem w nim zamontować 12 halogenów Ledowych dokładnie takiej specyfikacji:
  Typ trzonka: GU10
  Ilość LED: 24
  Typ diody LED: SMD
  Pobór prądu: 4,5W
  Strumień świetlny: 400lm
  Barwa: ciepła
  Kąt świecenia: 120 stopni

  Ile halogenów LED do małego pokoju. Czy to w ogóle wystarczy.

  Pokój wieczorem głownie wykorzystywany do siedzenia przy komputerze, oglądania filmów ale czasami również do czytania.
  Gdzieś na internecie przeczytałem, że wszystkie halogeny Led są światłem punktowym i musiałbym ich dać naprawdę dużo aby mieć komfort w pokoju ze światłem. Stosowanie tylko samych halogenów Led bez zwykłych żarówek które mają być głównym światłem spowoduje że w pokoju zawsze będzie ciemno i wzrok będzie się męczył ponieważ będzie niski jakiś współczynnik oddawania barw CRI Ra.
  Sam dokładnie nie wiem o co chodzi ale pytanie moje jest takie czy w pokoju o wymiarach które podałem można spokojnie zastosować tylko takie halogeny w liczbie 12 sztuk ? Czy może więcej ?
 • Level 43  
  Obliczałeś chociaż średnie natężenie światła w pokoju? Skoro masz dużo opraw, to możesz dać do nich kilka zwykłych halogenów - one uzupełnią pasmo światła ale nie powinno być to niezbędne z racji barwy ciepłej. Zrób sobie oświetlenie dwuobwodowe to możesz dzięki temu wybierać ilość potrzebnego światła.
 • Level 10  
  Będę miał dużo oprawek, bo dopiero się tym zajmę i zamierzam umieścić ich 12, bo przy projekcie, który chcę zrobić, jest to raczej maksymalna ilość. Myślałem po prostu, że wydając teraz na to trochę kasy zaoszczędzę w poborze prądu nie tracąc na jakości światła. 4,5W * 12 = 54W. Jeśli umieszczę 2 halogeny 20W to zrobi się już 85W. Chcę postawić na oszczędność. Jest to pokój w którym przebywa ktoś zawsze więc w np. okresie zimowym światło zaświecone jest praktycznie od 16:00 do 21:00.