Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mini c32 - Jak ekonomicznie grzac takim piecem.

25 Gru 2013 23:27 4449 36
  • Poziom 7  
    Witam. chciałem prosić Was o doradzenie w sprawie niby banalnej ale nie dla mnie :)
    Mieszkam w UK i w moim mieszkaniu mam piec Mini C32 o parametrach:
    Model Mini C32 32kW Combi Boiler
    Fuel Type Gas
    Type Combi
    Method Non-Condensing
    Flue Type Room-Sealed
    Fan Fan Assisted
    Output (kW) 32.0 - 32.0
    Ktokolwiek się z czymś takim spotkał?

Czyli jest to piec gazowy, dwu funkcyjny, z zamknięta komora spalania, nie jest on kondensacyjny, o mocy wyjściowej 32kW (pewnie dużo za dużo ale taki jest i tego nie zmienię ). W układ C.O wchodzi jeszcze 7 grzejników panelowych różnej wielkości(podwójne i pojedyncze), wszystkie wyposażone w termostat oraz termostat pokojowy. Piec ma regulacje temperatury ogrzewania oraz temperatury wody + panel który można programować kiedy ma się włączać/wyłączać.

Co do mieszkanka to około 60 m2 w tym polowa z niego jest do szczytu dachu wiec sporo m3 dochodzi, mieszkanie na ostatnim pietrze, pode mną jest puste mieszkanie, obok sąsiad a z drugiej strony klatka schodowa. Mury grubaśne, nieocieplone ;/ mało okien, drewniane lecz podwójne, ogólnie przy niskich temperaturach lub i dużych wiatrach bardzo podatne na zmiany temperatur. Dach możliwe ze ocieplony znikoma warstwa wełny ponieważ w sypialni, która jest pod szczytem jest najcieplej i to ciepło się dość długo tam utrzymuje ( wiem ze cieple powietrze będzie zawsze u góry ;p )

Moje pytanie jak poskromić taki piec aby ustrzec się wysokich rachunków? Jaka metodę grzania stosować? Obecnie działo się to na zasadzie ręcznego włączania na 10 minut( tyle potrzeba aby grzejniki były gorące) co około 1-1.5h i tak w kolko. W nocy ustawione rzadziej. Temperatury jakie osiągamy nie są najwyższe, czasem jest chłodno...
    Raz dla wypróbowania zdałem się na termostat pokojowy ale wydaje mi się ze piec zbyt często się włącza. Tzn nastawiając 60 stopni na piecu i 20 na termostacie piec w pierwszej fazie załącza się na około 20 minut później, podtrzymuje tylko płomień i chodzi pompa(nie wiem jak to fachowo nazwać ). Następnie załącza się na okresy około minutowe raz na kilka minut 3-5 lub tez czasem wystartuje na 10 sekund co kilka minut. Wszystko to trwa do osiągnięcia tych 20 stopni.

Co według Was będzie najkorzystniejsze w takiej sytuacji?
    Jak grzać? Czy takie częste starty pieca to normalne? Co mogę zrobić żeby korzystać z tej instalacji bez dużych wydatków na gaz.

PS. Mieszkanie wynajmuje i jakiekolwiek ocieplenie, zmiany nie wchodzą w grę.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 24  
    Jest to kocioł produkcji angielskiej klasy standard. Przystosowany do gazu G 20 o odpowiednim ciśnieniu sieciowym (proszę skonsultować z lokalnym dostawcą gazu). Instrukcja zawierająca wymagane parametry jest dostępna w necie (proszę się zapoznać). Aby optymalizować zużycie gazu należy zastosować grzejnikowe termostaty, termostat pokojowy lub lepiej programator (sterownik). Sposoby podłączenia podaje instrukcja. Tu mały wycinek:
  • Poziom 7  
    Posiadam termostaty na każdym grzejniku oraz termostat pokojowy ale jak w opisanej przeze mnie sytuacji tym wszystkim się obsługiwać żeby koszty były jak najmniejsze?
  • Poziom 32  
    To jest za duży piec dla Ciebie.

To co stosujesz uważam że jest najbardziej optymalne tzn. wyłaczanie kotła na siłę i właczanie w określonym czasie. Ale wtedy jest problem z CWU.

Rozwiązaniem jest takie przerobienie termostatu pokojowego aby wymuszał pracę kotła tylko np. przez 10 min w każdych 30min czasu. a w nocy na 1 godz.
    Oryginalne termostaty które znam mają najmniejszą podziałkę na 30 min czyli 3x więcej niż potrzebujesz.

Dodano po 3 [godziny] 17 [minuty]:

pewnym dodatkowym rozwiazaniem jest powiększenie ilości wody w układzie CO. Piec bedzie mniej się załączał a jak już zacznie działać to dłużej będzie działał. Ten dodatkowy bufor wodny będzie pełnił rolę akumulatora ciepła.
  • Poziom 24  
    Nie trzeba przerabiać termostatów pokojowych - wystarczy zastosować programowalny sterownik.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 32  
    Jakim sterownikiem ? Model ?
    Ja znalazłem swego czasu taki co miał tylko (?) 48 stanów programowalnych na dobę. Tu by się przydał taki co miałby 144 stany .... aby tylko na 10 min go właczyć.
  • Poziom 24  
    Proszę przeanalizować schemat B z załącznika, który podałem. Jest to szeregowe połączenie termostatu pokojowego i programowalnego sterownika czasowego. Takim sterownikiem (programatorem) można zaprogramować czasy załączenia i wyłączenia na całą dobę z dokładnością do jednej minuty przez siedem dni tygodnia.
    Za 30 zł można kupić w każdym markecie wyłącznik czasowy (programator) wkładany do kontaktu. Małym problemem jest tu konieczność zastosowania przekaźnika pośredniczącego ~230V, gdyż ten sterownik jest przeznaczony dla grzejników elektrycznych, ale za to tani. Powinno się jednak stosować programatory czasowe zalecane przez producenta kotła (instrukcja kotła).
  • Poziom 32  
    Stosowałem podobne rozwiązania ale one mają inne ograniczenie. Np tylko 7 dowolnych okresów pracy w ciągu doby. Z dokładnością do minuty ale tylko określona ilość zmian.
    Nie da się zaprogramować np. 70 okresów na dobę. Chyba że są takie .... ?
  • Poziom 24  
    Nie ma potrzeby programowania 70-ciu okresów dlatego, że bezpośrednio piecem steruje termostat(y), a programator czasowy ustala np. osiem okresów blokady załączenia kotła. To zupełnie wystarcza. Kto by zresztą chciał programować tyle okresów, aby bezpośrednio sterować kotłem.
    Oczywiście istnieją sterowniki w których można programować np. cały tydzień-minuta po minucie, ale wykonuje się to językiem programowania, gdyż wstukanie tego z klawiatury byłoby zbyt uciążliwe.
  • Poziom 7  
    Piec ten posiada sterownik który jednak jest dość ubogi w opcje, tzn na mogę zaprogramować każdy dzień tygodnia po 10 cykli On-Off, stosuje to na noc a w dzień niestety żeby wszystkiego za każdym razem nie ustawiać od nowa robię to manualnie.

Co do CWU dlaczego mogę mieć problemy przy takim włączaniu?
  • Poziom 38  
    Nie bedzie zadnych problemow z CWU, bo wylaczenie ogrzewania CO, nie oznacza wylaczenia kotla.
    Z instrukcji wynika ze mozna mu obnizyc moc do 15.7 kW i prawdopodobnie ma to juz zrobione.
    Nie sadze, abys mogl cos wykombinowac z ogrzewaniem.
    Angielskie domy to dwie cienkie sciany z dyletacja w srodku, wietrzona od zewnatrz i od parteru do dachu, wiec musisz ten dom traktowac jako kompletnie nie ocieplany. Do tego dodaj duza wilgotnosc powietrza i masz warunki ogrzewania zblizone do warunkow w Polsce, przy minus 20st.C. :-(
    Jesli koniecznie chcesz cos zrobic, aby zmniejszyc zuzycie to zrob porzadne ocieplenia.
  • Poziom 7  
    Zrobic nic nie moge bo jestem tylko najemca, jedynie to czekac do konca umowy i szukac cos lepszego :) Zastanawia mnie tylko czy nie lepiej bedzie w takim ukladzie zakupic cos z ogrzewania elektrycznego...
  • Poziom 38  
    Elektryczne dogrzewanie, to bedzie skok z deszczu pod rynne.
    Nie musisz ocieplac calego mieszkania, ociepl tylko te pomieszczenia ktore najczesciej i najdluzej w ciagu doby uzywasz, a w pozostalych obniz temp. na termostatach o 1-2 stopnie.
  • Poziom 7  
    Jak juz wyzej napisalem nie moge wprowadzac takich zmian w mieszkaniu, pouszczelnialem okna oraz drzwi ale docieplenie scian jest niemozliwe, niestety...

Nie chodzilo mi o ogrzewanie calego mieszkania za pomoca pradu, raczej dogrzewanie pomieszczenia gdzie sie przebywa najwiecej, w tym wypadku salonu ktory przechodzi w kuchnie(jadalnie). Jesli chodzi o koszty to metr szescienny gazu kosztuje mnie okolo 2.19 F, a 1 kW pradu 0.18 F. Obliczylem ze jesli bede dogrzewal jakimkolwiek grzejnikiem/konwektorem o mocy 2kW przez zalozmy 3 godziny dziennie zuzyje 6kW x 0.18 = 1.08F x 90 dni w cyklu rozniczeniowym to daje 97,2F wiecej na rachunku. Pozwoli mi to zredukowac uzywanie pieca gazowego.
    Dla porownania dodam ze za 113 metrow szesciennych gazu zuzytego w okresie 3 miesiecy zaplacilem 280 F. Wiec dlaczego mial bym wiecej placic? Poprawcie mnie jesli moje obliczenia sa bledne.

Mam pytanko odnosnie zuzycia gazu przez piec. Mianowicie czy przy odkreconych termostatach na max (w skali od 1 do 5) piec przez 10 minut zuzyje wiecej gazu jak by mial pracowac powiedzmy dla polowy termostatow max a polowy zredukowanej zalozmy do 2/3, czy to zupelnie nie ma znaczenia i wplywu na jego spalanie a jedynie przy opcji nr2 grzejniki na ktorych mam ustawienie max(5) zagrzeja sie szybciej i bede mogl wylaczyc piec np po 8 minutach majac ta sama temperature?

I jaka temperature na takim piecu utrzymywac najlepiej. Obecnie jest to 2/3 mocy i jakies 60-63 stopnie.
  • Poziom 38  
    Popatrz uwaznie na rachunki. Powinny byc tam m3 lub stopy szescienne i calosc przeliczona na KWh wedlug kalorycznosci gazu.
    Po ilosci KWh ze zuzytego gazu i ich ceny, porownaj to z cena KWh z rachunku za energie el.
    Bedziesz wtedy mial dokladne porownanie.
  • Poziom 7  
    Gaz

2.19 F za cubic meter - metr szescienny, brak przeliczenia na KWh( angielski znam na tyle dobrze ze nic mi nie umknelo :)
    113 kubikow czy metrow szesciennych jak kto woli + oplaty za licznik dalo 280 funciakow za 3 miesiace, grzania przez pierwsze dwa niewiele, wiec strach pomyslec co bedzie w zimie

Prad

Okolo 0.18 F za kWh
    440 kWh zuzytych za 3 miesiace co daje 80 F.

I tak sobie licze ze zaczne grzac elektrycznie tam gdzie potrzebuje zalozmy ze postawie ze 2 urzadzenia o mocy 2kW kazde przez 4h ogolem dziennie co da mi lacznie 16kW x 90 dni = 1440 x 0.18F = 259.2 F za samo ogrzewanie + 80 pozostale urzadzenia = 360 F na 3 miesiace

Jednoczesnie ogranicze uzywanie pieca do cwu oraz czasem w mrozne dni do ogrzania mieszkania (noc) co mysle ze pozwoli mi zredukowac zuzycie gazu o polowe.

Gdy to wszystko zsumuje wydaje mi sie jednak ze prad w moim przypadku bedzie duzo lepszym wyjsciem, jak grzanie takim piecem ktory wiekszosc ciepla oddaje w "komin" i przy takim stosunku cenowym. Co wy na to???
  • Poziom 38  
    W powyzszym poscie chodzilo mi o przelicznik ile kWh masz z 1 m3 gazu.
    U mnie zawsze jest to przeliczone na kWh, wiec sadzilem ze u ciebie bedzie to samo.
    Ogolnie, to 1 kWh z gazu jest tansza od kWh energi el.
    Poszukaj przelicznika ile kWh jest w 1m3 gazu, to bedziesz wiedzial ile energii zuzywa kociol.
    Wtedy bedziesz mial obraz tego ile energii el. potrzeba do ogrzewania twojego mieszkania.
    Moze sie okazac ze straty kominowe to pryszcz w porownaniu z wyzsza cena kWh energii el.
    ktora bedziesz musial zuzyc, aby uzyskac zadowalajace temperatury.
  • Poziom 7  
    Dokladnie wiem o co Tobie chodzilo jednak nie udalo mi sie nigdzie w "papierach" tego znalezc, poszperalem w necie i 1 metr szescieny to kolo 10kWh. Rachunek jest prosty:

10kWh gazu kosztuje mnie okolo 2.19 F
    10KWh energi elektrycznej 1.8 F

I co jeszcze przemawia za pradem, z tego co znalazlem to moj piec ma efektywnosc 78% wiec trace 22% na sam start, co w przypadku ogrzewania elektrycznego nie ma miejsca bo 100% energi elektrycznej zostaje przetworzone na cieplna.

Poprawcie mnie jeszcze raz jesli sie myle :D
  • Poziom 38  
    Jesli podany przez ciebie przelicznik jest poprawny to masz racje.
  • Poziom 24  
    rmatiuser napisał:
    I tak sobie licze ze zaczne grzac elektrycznie tam gdzie potrzebuje zalozmy ze postawie ze 2 urzadzenia o mocy 2kW kazde przez 4h ogolem dziennie co da mi lacznie 16kW x 90 dni = 1440 x 0.18F = 259.2 F za samo ogrzewanie + 80 pozostale urzadzenia = 360 F na 3 miesiace

Błędne wyliczenie.
  • Poziom 7  
    markmd napisał:
    rmatiuser napisał:

Błędne wyliczenie.

Zatem jak ma byc prawidlowo?
  • Poziom 24  
    Jeśli przyjmujesz takie założenia dla grzania elektrycznego to dlaczego gazem nie grzejesz 4 h/dzień ?.
  • Poziom 7  
    Zacytowales moje wyliczenia i podajesz ze sa bledne, a ja chcial bym wiedziec gdzie tu jest blad?

Przelicze jeszcze raz dla wyjasnienia :

16kWh jakie otrzymam z pieca kosztuje mnie- 2.19 F(=10kWh)x 1.6 +22% straty z pieca =4.27 Funta x 90 dni =384,3F Nie liczac ogrzewania wody uzytkowej.

16kWh z grzejnikow elektrycznych bedzie mnie kosztowac 16x 0.18 = 2.88 F x 90 = 259.2F

Nie grzeje tyle piecem bo szukam alternatywy a czesc rzeczy znajac matemetyke zawsze mozna obliczyc.
  • Poziom 38  
    Zrob pewnosc ze bierzesz pod uwage wlasciwa taryfe, ceny brutto i wlasciwa ilosc energii na okres zimowy, a nie srednia z calego roku, ktora czesto jest podstawa do ustalania wysokosci rachunku.

Tak cos trudno mi uwierzyc ze ogrzewanie el. wyjdzie taniej.
  • Poziom 7  
    Podalem cene za kWh jaka widnieje na moim rachunku, wiec jest ona niezmienna bez wzgledu na pore dnia/nocy.
  • Poziom 38  
    Masz tam z pewnoscia ilosci rozdzielone na 2 rozne ceny i pierwsza okreslona ilosc kWh jest drozsza, a wszystko powyzej tansze.
    Musza byc wyszczegolnienia z jakich cen i ilosci wyprowadzono koncowa kwote do zaplacenia.
    Poczytaj jednak te rachunki jeszcze raz i dokladnie.
  • Poziom 24  
    Dowodzisz, że energia elektryczna jest w UK 1,5 razy tańsza niż energia gazowa.
    To dlaczego w UK jest tak dużo głupich ludzi, że grzeją gazem?.
  • Poziom 7  
    Czy ja przedstawilem taka teze? Nie wydaje mi sie, podalem moj odosobniony przypadek.

Troszke go bardziej rozwine dla takich osob jak ty. Jestem najemca mieszkania w starym budownictwie, gdzie nie moge wiecej zrobic niz umowa pozwala. W mieszkaniu jest instalacja gazowa, jedynym dostawca gazu u mnie w okolicy jest CalorGas(wiem tez ze sa drodzy) nie ma mowy o zmianie sposobu ogrzewania poza wspomnianym wczesniej pradem.

Mieszkam tu ale nie znam calego rynku, ty mieszkajac w Polsce widze ze orientujesz sie lepiej jak ja :)

Wielka Brytania to Anglia, Szkocja, Walia oraz Irlandia Polnocna, mieszkam w tej ostatniej, wiem tez ze sa duze rozbierznosci cenowe miedzy nami a mainlandem. Podalem tez konkretne wartosci w liczbach, jezeli zechcesz zeskanuje 2 rachunki za prad i gaz i sam porownasz.

PS. Jezeli nie zamierzasz wnosic do tematu nic nowego, wykaz sie kultura i milcz :)
  • Poziom 7  
    Pierwsze z twoich postow jeszcze jako tako byly na temat, ale zaczynasz bladzic i brniesz w tym coraz dalej. Podwarzajac slowa podaj argumenty. Ja podaje konkretne liczby/fakty ktorych ty nawet nie jestes w stanie wygooglowac. Nie przekladaj realiow z Polski na tutejsze bo brak w tym porownania. Co do kosztow energi elektrycznej wiem ze mogl bym jeszcze jakies 2 pensy zaoszczedzic zmieniajac dostawce.

Nie zamierzam z Toba polemizowac na tematy ekonomiczne bo widze ze to nie twoje wyksztalcenie, rob to w czym jestes dobry ale nie staraj sie pokazywac ze umiesz/wiesz wszystko. Zadalem pytanie w pierwszym poscie na ktore nie udzieliles odpowiedzi, a pytalem bo zielony jestem w tym temacie (czytaj systemy grzewcze).