Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy już wymienić komputer (do gier), kupić nowy czy pozostać przy starym?

nasedo73 26 Dec 2013 13:28 1377 4
    nasedo73
    Level 10  
    Witam,

Posiadam następujący sprzęt:
    Acer X3810 (podam za chwilę specyfikację) - który początkowo miał służyć do prac biurowych - jednak, z czasem nadszedł czas nostalgii i chęć powrotu do grania na komputerze.
    Przez ostatnie siedem, osiem lat - komputer przestał mi być urządzeniem do gier, a jego miejsce zastąpiły konsole. Obecnie posiadam Wii, PS3, oraz przenośne PSP, NDS, 3DS, GBA, GBC - mając pokaźną bibliotekę tytułów na każdą z tych konsol.
    Niemniej jednak - z czasem pojawił się apetyt na gry, które nie były dostępne na konsolach, jak też na gry wyglądające lepiej niż na PS3.

Mój obecny sprzęt - jak wspomniałem, Acer X3810 - w skrócie:
    - Intel Dual Core E5200
    - 3GB RAM
    - Radeon HD 5450
    Ów sprzęt oczywiście był z zintegrowaną kartą graficzną, na której należało zapomnieć w ogóle o graniu. Dlaczego dołożyłem właśnie taką kartę?
    W mojej obudowie było miejsca około 18 milimetrów pomiędzy środkiem slotu PCI-E a obudową oraz ów komputer ma bardzo słaby zasilacz. Jedyna karta, jaka pasowała wielkością oraz zapotrzebowaniem na energię, którą mogłem kupić w tym roku właśnie był to ów Radeon HD 5450.

Zdaję sobie sprawę, iż owa karta jest już swego rodzaju przeżytkiem - jednak, na jej możliwości i osiągi patrzę przez pryzmat gracza komputerowego sprzed ośmiu lat, który zatrzymał się na GeForce FX5200 - o ile dobrze kojarzę mój były model.

Posiadam już dość pokaźną bibliotekę gier na PC i sporo z posiadanych oferuje mnie całkiem dobrą wydajność. Rozdzielczość to: 1366x768
    Lista gier, działających sprawnie:
    - Adam's Venture (Trylogia)
    - Penumbra (Trylogia)
    - Black Mirror II
    - Dear Esther
    - Brothers - A Tale of Two Sons
    - Amnesia obie części
    - Alien Breed obie części
    - Torchlight obie części
    - Drakensang (saga) - średnie ustawienia
    - Assassin's Creed (pierwsza część)
    - Avencast - Rise of The Mage
    - Overlord (pierwsza część)
    - Magic The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2012
    - Numen - Contest Of Heroes
    - Risen
    - Sacred 2
    (oczywiście to nie wszystkie tytuły)

Lista fatalnie działających gier:
    - A Game of Dwarves
    - Bully Scholarship Edition
    - Eleusis
    - The Sims™ Medieval
    - Tropico 3
    - Two Worlds II
    - Farming Giant

Lista średnio lub słabo działających gier:
    - Gothic III
    - Lucius
    - Magicka
    - The Good Life

Większość tytułów roku 2012/2013 miałem i przeszedłem na konsoli, jak np. Max Payne III, GTA V, Far Cry III, Crysis II, Hitman Absolution, Skyrim - The Elder Scrolls V, Tomb Raider, Dishonored - dlatego też nie czuję niedosytu związanego z nowymi tytułami.

Przyznam, iż wiele z moich gier na PC nie jest jeszcze ukończonych. Mam na myśli te tytuły, w które mogę komfortowo grać. Czy warto kupować już nowy komputer i sięgnąć po nowe tytuły z lat 2013/2014 jak np. Crysis III, Diablo III, Assassin's Creed Black Flag i inne - czy warto poczekać, spróbować ukończyć maksymalną ilość gier na starym sprzęcie, a obecny sprzęt (do powiedzmy 4000 złotych) za pół roku, nie dość, że będzie tańszy - to jeszcze za tą samą kwotę kupię sprzęt wydajniejszy.

Odrzuciłem zakup konsoli Wii U - jako nie wnoszącej za wiele nowego, myślę, że odrzucę też zakup PS4 - jako sprzętu, na który gry kosztują zbyt drogo - stąd właśnie powrót do PC.

Proszę Was o rady, za które z góry dziękuję.
    wariato
    Level 43  
    Z obecnego zestawu już nic nie zrobisz, nic nie zmodernizujesz, więc opcje są dwie - albo siedzisz na tym co jest pół roku i się męczysz albo od razu składamy PC za 4000. Decyzja należy do ciebie.
    nasedo73
    Level 10  
    Chciałbym zwrócić uwagę, iż nie oczekiwałem od nikogo wróżenia z fusów i możliwości odgadnięcia, co tak naprawdę chodzi mi po głowie.
    Tak, liczę się z tym, iż owego zestawu nie zmodernizuję - mógłbym się uprzeć i dołożyć RAMu - jednak, nie jego brak jest problemem w wydajności przy wymagających produkcjach.

Użyłeś sformułowania "męczysz się" - jak pisałem, owa karta jest w moim przypadku olbrzymim przeskokiem jakościowym (nie porównuję tu celowo do konsoli). Wydaje się mnie, że obiektywnie oceniłem gry - dzieląc je na grupy, w których sporo jest tytułów chodzących dobrze na moim zestawie - są też tytuły, jak np. Alan Wake, który cudem się uruchomił i jego działanie przy najniższych detalach jest żałosne, a gra praktycznie niemożliwa do grania.

Chciałbym zauważyć, że jeżeli dysponowałbym obecną biblioteką gier - to niewielki ich odsetek zacząłby chodzić dobrze na nowym sprzęcie - a grałbym nadal w stare tytuły, a sprzęt by się moralnie starzał.

Zadałem pytanie odnośnie sprzętu, pamiętając iż w zamierzchłych czasach były okresy przeceny starszych procesorów, kart graficznych - kiedy wchodziły nowe. Jako iż wypadłem z rynku komputerowego, celowym było zadanie tych pytań - czy warto byłoby kupić coś teraz - czy jednak grając w to co mam i czekając powiedzmy pół roku, pozbędę się starszych produkcji i upoluję znacznie lepszy sprzęt za tą samą cenę.
    wariato
    Level 43  
    Jedyne co możesz w tej chwili zrobić to zmienić grafikę na coś to nie jest do wyświetlania pulpitu. Tu nie wybiegałbym poza HD5750 czy HD5770/6770.
    nasedo73
    Level 10  
    Pisałem już o tym, że z racji na budowę mojej płyty głównej, obudowy, jak też słabego zasilacza - wymiana karty graficznej jest poważnym wyzwaniem.
    Gdybym wymieniał kartę - musiałbym wymienić obudowę, do której nie bardzo pasowałaby moja płyta główna, zasilacz, bo mój jest za słaby - wtedy można by było zastanowić się nad wymianą karty... jednak, to zbliża mnie już do zakupu nowego komputera.

Jak pisałem też - nie oczekuję tego, iż ktoś się zachwyci posiadaną przeze mnie kartą graficzną - jednak radzi sobie dobrze z wymienionymi przeze mnie tytułami.