Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki silnik do rolety zewnętrznej?

26 Dec 2013 17:55 22812 7
  • Level 9  
    Witam wszystkich.
    Szukam pomocy przy doborze silnika/napędu do rolety zewnętrznej. Obecnie jest ona sterowana ręcznie za pomocą sznurka zwijającego się w kasecie. Roleta ma wymiary 120x150cm (szer x wys) i jest wykonana z aluminium wypełnionego pianką. Skrzynka w której chowa się zwinięta roleta jest zamontowana na równo z elewacją, a dostęp do wnętrza nie stanowi problemu (kilka nitów). Nie jestem pewien jaką średnicę powinien mieć napęd (wydaje mi się, że 40mm ale jutro zaglądnę i sprawdzę dokładniej). Moim celem jest samodzielny montaż napędu i stworzenie sterownika opartego na Raspberry Pi (więcej szczegółów tu - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2718125.html ).

1. Jakiego producenta i silnik/napęd wybrać? (nie mam pojęcia jaka może być waga tej rolety)
    2. Czy do sterowania silnikiem wystarczy mi 2-kanałowy moduł przekaźników oparty na Songle SRD-05VDC-SL-C (na dole zdjęcie)?
    3. Sterowanie polega na doprowadzeniu napięcia na odpowiedni kabel przez odpowiednią ilość czasu?

Z góry dziękuję za pomoc.

Jaki silnik do rolety zewnętrznej? Jaki silnik do rolety zewnętrznej? Jaki silnik do rolety zewnętrznej? Jaki silnik do rolety zewnętrznej?
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  • Helpful post
    Level 33  
    Patryk800 wrote:
    Sterowanie polega na doprowadzeniu napięcia na odpowiedni kabel przez odpowiednią ilość czasu?

Z odmierzaniem czasu to raczej nie wyjdzie lepiej zastosować krańcówki albo kontaktrony które będą informowały o skrajnych położeniach rolety.
  • Level 9  
    Czyli zostaje zakup silnika z wbudowanymi krańcówkami? (z tego co widziałem na allegro chyba większość takie ma) W takim przypadku będę mógł tylko zasunąć lub odsunąć roletę całkowicie bez możliwość np. zatrzymania w takiej pozycji jak na zdjęciu w pierwszym poście?
  • Level 37  
    Krańcówki w silniku? To chyba nie to, no, chyba, że silnik potrafi zasłonić całą roletę wykonując jeden ruch (lub ma przekładnie :-)).

Krańcówkę trzeba by dać w najniższym i najwyższym punkcie rolety. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić także przycisk zatrzymywania silnika w dowolnej pozycji rolety, choćby tak jak na zdjęciu. Takie sterowanie jest wykorzystywane choćby w rozwijanych ekranach projekcyjnych, gdzie poza skrajnymi pozycjami czasem trzeba zwinąć tylko trochę ekran.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Patryk800 wrote:
    (z tego co widziałem na allegro

Allegro nie jest wyznacznikiem istnienia rzeczy w naturze!
    Zamiast krańcówek można zastosować czujniki poboru prądu przez silnik. Silnik po dojściu do krańcowych położeń rolety zacznie pracować na zwarciu i jego prąd znacznie wzrośnie. Odpowiednia elektronika to wychwyci i odetnie zasilanie. Rozwiązanie ma tą przewagę, że w przypadku zablokowania rolety poza skrajnymi położeniami zasilanie również zostanie odcięte.
    Można też zastosować czujnik, np hallotronowy lub optyczny na osi silnika. I jeśli przestaną z niego docierać impulsy świadczące o obrotach, to zasilanie zostanie odcięte. System znany choćby z systemów auto - stop z niektórych magnetofonów.
  • Level 9  
    Ture11 wrote:
    Krańcówki w silniku? To chyba nie to, no, chyba, że silnik potrafi zasłonić całą roletę wykonując jeden ruch (lub ma przekładnie :)).

Błażej wrote:
    Allegro nie jest wyznacznikiem istnienia rzeczy w naturze!

Źle się wyraziłem ;-) Chodzi mi o konstrukcję typu INEL N-20 ( http://www.napedy.net/inel-n20-silnik-rurowy-20nm-do-rury-60mm-230v-p-371.html ) i jestem świadomy, że ludzie na allegro potrafią zachwalać nawet to czego ich produkt nie potrafi. Na 2 stronie tej - http://www.inel.gda.pl/wp-content/uploads/2013/04/Instrukcja-motoru-2013.pdf instrukcji jest napisane:
    Quote:
    W celu ustawienia krańcowych położeń rolety, należy dokonać regulacji elektromechanicznych wyłączników krańcowych. Dokonuje się tego za pomocą pokręteł znajdujących się w głowicy silnika.

Teraz już nic nie wiem :(

Edit:
    Ture11 wrote:
    Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić także przycisk zatrzymywania silnika w dowolnej pozycji rolety, choćby tak jak na zdjęciu. Takie sterowanie jest wykorzystywane choćby w rozwijanych ekranach projekcyjnych, gdzie poza skrajnymi pozycjami czasem trzeba zwinąć tylko trochę ekran.

Właśnie coś takiego mam na myśli. Tak jak to jest zrobione w roletach z silnikiem sterowanym ręcznie (dwa przyciski: góra, dół - puszczenie przycisku powoduje zatrzymanie rolety). Chodzi mi o to czy jest możliwość uzyskania takiego efektu sterując roletą programowo np. po czasie/obrotach itp bez modyfikacji silnika i/lub dodatkowych sensorów?
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wewnątrz tego silnika jest mechanizm, który wykonuje ruch proporcjonalny do rozwijanej rolety. I ty kręcąc odpowiednimi śrubami regulacyjnymi ustalasz maksymalny zakres pracy tego mechanizmu.
    Zauważ, że nawet trzymając cały czas przycisk, jak roleta dojdzie do końca zakresu pracy ustalonego wyłącznikiem krańcowym, to się zatrzyma. Więc w zasadzie możesz zasilanie podawać przez nieokreślony czas. I oczywiście możesz sterować te rolety z jakiejś centralki - zastępujesz wyłącznik odpowiednimi przekaźnikami i sprawa załatwiona.
  • Level 7  
    Proponuje zastosować silnik firmy somfy, moc silnika oblicza sie podając wymiary pancerza. Silnik oczywiście radiowy żeby nie bawić się z instalacją. Jedyne to dociągnąć zasilanie do rolety.
    Do silnika otrzymasz odpowiedni uchwyt do montażu . Niestety sterowanie tym silnikiem jest za pomocą pilota a to dodatkowe koszty. Czysto wygodnie i wszystko na gwarancji. P. S. Taka operacja trwa 15 -20minut ....a i krańcówki są w silniku :D