Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawalniczo-warsztatowy filtr powietrza

26 Gru 2013 21:13 3969 8
  • Poziom 14  
    Witajcie .Jakiś czas temu kupiłem sobie migomat do mojego warsztatu. Niestety wraz z pojawieniem się migomatu pojawił się problem dymów spawalniczych .Dodatkowo dochodzi przygotowanie jakichś elementów czyli cięcie szlifierką oraz szlifowanie . Po kilku minutach spawania w garażu robi się nieciekawie. Dotychczas jak już muszę w garażu spędzić trochę więcej czasu zakładałem maskę z pochłaniaczami abek oraz otwieram okno . Chciałbym się dowiedzieć czy możliwe jest wykonanie w warunkach domowych filtru spawalniczego .Zastanawiałem się nad użyciem jakiegoś filtru z odkurzacza przemysłowego jako filtracji mechanicznej oraz dodatkowo wkładu z węgla aktywnego .Do odciągania mógłbym użyć odkurzacza przemysłowego lub oddzielnego wentylatora. Dodam że moje prace prowadzę hobbystycznie a więc jeżeli nie dam rady zrobić tego urządzenia to przynajmniej wykuje dziurę na zewnątrz budynku i założę jakiś wentylator żeby wyrzucać zanieczyszczone powietrze na zewnątrz . Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Po co ci filtr? Zrób wyciąg. Otwór na zewnątrz, okap i odpowiedni do tego wentylator kanałowy lub promieniowy...
  • Poziom 14  
    Nie chciałem wyziębiać garażu oraz kuć dziury w 50cm ścianie ale jak będę musiał to tak zrobię bo mam już dość tego syfu .
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Lepiej trochę wyziębić garaż niż wdychać bardzo niebezpieczne dymy spawalnicze.

Dziurę i tak trzeba wybić nawet po to żeby dobrze przewietrzyć garaż.
    Więc jeżeli będziesz miał dziurę to dlaczego nie założyć odciągu?

Pospawaj z blachy np. 1mm okap tam gdzie jest stanowisko do spawania (jeżeli takie jest) zrób odciąg z rury spiro razem z wentylatorem kanałowym i klapą zwrotną (przepuszczającą powietrze tylko w jedną stronę) zamontowaną na odcinku poziomym, po to żeby zimne powietrze nie wiało z zewnątrz do okapu.

Załączanie wentylatora raczej ręczne no chyba żeby zastosować jakiś czujnik dymu.
    Można by założyć wentylator 2-biegowy, przy intensywnym spawaniu pracowałby na 2 biegu, a po zakończeniu pracy przez jakiś czas na 1.

Jeżeli garaż jest szczelny i żeby wentylator miał dobry ciąg to może być potrzebne wybicie dodatkowej kratki napowietrzającej.
    No chyba żeby się zdecydować tylko na przewietrzanie grawitacyjne ale w lecie przy niekorzystnych warunkach może to nie działać, ja bym się zdecydował na wentylator - nie jest to duży koszt być może dasz radę zrobić to sam a zdrowie jest bezcenne, wiem jak się wdycha dymy bo sam czasem coś spawam :D

Szczególnie ważne jest to przy spawaniu nierdzewki, bo wydziela się przy tym dużo związków chromu i niklu które są klasyfikowane jako rakotwórcze.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Witajcie .Wczoraj wieczorem posiedziałem i poszukałem w goglach jak inni ludzie sobie z tym radzą. Trafiłem na forum spawalnicze ludzi z Kanady gdzie zimy są o niebo gorsze i też każdy wyrzuca syf na zewnątrz . Niektórzy mają porobione wymienniki krzyżowe żeby odzyskiwać ciepło z wyrzucanego powietrza ale to już generuje spore koszty instalacji. Zgodnie z radą zrobię wyrzucanie dymów na zewnątrz . Zamiast okapu zrobię sobie takie ramię odciągowe jak na forum agrofoto
    Link do galeri agrofoto
    2 prędkości wentylatora są jak najbardziej wskazane /ewentualnie płynna regulacja. Czasem coś maluję w garażu i po malowaniu w garażu przez dłuższy czas czuć zapach rozpuszczalnika mógłbym wtedy sobie włączyć odciąg na niskich obrotach.
    Zastanawia mnie jeszcze dobór wentylatora jaki przepływ/podciśnienie powinien mieć taki wentylator oraz jak najtaniej zrobić dla niego regulację. Pozdrawiam Wojtek
  • Poziom 9  
    Musisz poszukać wentylatora który będzie przystosowany do przetłaczania gorących zanieczyszczonych gazów.

Jeżeli chodzi o wydajność to trzeba się kogoś doradzić kto ma doświadczenie z odciągami ale myślę że dwubiegowy 600/300 m3/h powinien wystarczyć.

Najtańsze sterowanie jest bardzo proste - 3-pozycyjny przełącznik 2 biegi + STOP.
    2-biegowe wentylatory przeważnie mają oznaczane zaciski Low, Hi i N
    czyli niskie obroty, wysokie i N.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 1  
    Zdrowie najważniejsze przede wszystkim i nie ma co sie zastanawiac, mialem w pracy w norewgii szkolenie bhp i tam mialem maly wyklad na temat dymow spawalniczych i naprawde nie ma zartow. Mozna w garazu zastosowac ramie odciagowe albo wentylator, ja bym polecil ramie odciagowe bo sam korzystam u siebie. zamawialem na mastervent.pl cena i ogolnie wszystko ok