Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt paczuszki na B&C 8" plus driver 1"

audio-m 26 Gru 2013 23:47 1065 6
  • #1 26 Gru 2013 23:47
    audio-m
    Poziom 12  

Witam. Przymierzam się do wykonania małych obudów wg oryginalnego projektu B&C : http://bcspeakers.s3.amazonaws.com/2013/02/12/16/15/23/78/file
    Niby na pierwszy rzut oka wszystko jasne..
    Ale wydaje mi się, że powierzchnia kanałów br jest stanowczo za mała.
    Stąd myśl, żeby je zmodyfikować.
    Z tego co wyliczyłem to ta obudowa po odliczeniu gł. ma mieć ok. 16litrów a strojenie jest w granicach 70-75Hz.
    Czy pozostać przy tych założeniach czy od nowa zaprojektować obudowę?
    Może jakieś dobre sugestie..
    Paczki mają pracować z subem, ale też czasami na małych salach - konferencje - bez suba.
    Pozdrawiam.

• #2 27 Gru 2013 10:14
    JerzyPed
    Poziom 19  

Ja bym nie zmienial tego projektu. Projekt zostal wykonany (i sprawdzony, przetestowany) przez producenta glosnikow B&C wiec tutaj nie ma lipy. Producentowi zalezy, zeby glosniki brzmialy jaknajlepiej, bo to jest najlepsza reklama dla producenta. Powierzchnia kanalow BR ma scisly zwiazek ze strojeniem i dynamika brzmienia kolumny. Jezeli dasz nizsze strojenie i zmienisz BR, to spadnie dynamika, bas bedzie bardziej buczacy, "rozmazany". Tu nie ma nic za darmo tylko cos za cos. Na malych salach -konferencje, te paczki dadza rade bez suba.

• #3 27 Gru 2013 23:48
    audio-m
    Poziom 12  

Nie powiedziałem, że chce zmienić na niższe strojenie niż częstotliwość rezonansowa głośnika. Co najwyżej podnieść, a przede wszystkim zwiększyć powierzchnię br ale w założeniu też nie zmieniać strojenia jak już. Dla 8 " głośnika powierzchnia br wg projektu wydaje mi się stanowczo za mała.

• #4 28 Gru 2013 02:02
    Granat :)
    Poziom 34  

JerzyPed napisał:
    Projekt zostal wykonany (i sprawdzony, przetestowany) przez producenta glosnikow B&C wiec tutaj nie ma lipy. Producentowi zalezy, zeby glosniki brzmialy jaknajlepiej, bo to jest najlepsza reklama dla producenta.

Zupełnie się nie zgodzę.
    Nie wiem jaka polityka rządzi tymi projektami w B&C, ale wiem na pewno, że nie są to projekty optymalne. Testowałem kiedyś ich zwrotnice do koaksjalnego głośnika 12HCX76. Wynik. Źle oznaczona polaryzacja głośników na schemacie. Poza tym fatalne nosowe brzmienie i sycząca góra. Propozycje konstrukcji które przedstawia producent można obrać za punkt zaczepienia, jakąś sugestię, jak sama nazwa wskazuje.
    Niestety, żeby kolumna grała ładnie, trzeba sporo czasu i przemyślanej konstrukcji. Pamiętam ile się kiedyś nakombinowałem żeby wyprostować charakterystykę dużego drivera 1.4" DE900TN pasywnym filtrem. Ten głośnik w tubie TD365 miał spadek efektywności w zakresie od 5 do 9kHz.
    Tu na tym wykresie z linka w pierwszym poście widać że ta kolumna nie będzie grać ładnie. 6dB zafalowania w paśmie przepustowym, metr od kolumny na osi, czyli w standardowych warunkach pomiaru, to kiepski wynik.
    BR jest za mały, nie trzeba przeliczać, rozsądek to podpowiada.

Proponowałbym zrobić własny projekt z odpowiednio dobranymi głośnikami, w zależności od potrzeb. Przy odrobinie wiedzy i chęci efekt będzie conajmniej nie gorszy.
    Wyrób w sumie jest prosty. Albo możliwie głośna nadstawka, albo nieco cichsza z lepszym basem i niskim środkiem. Czyli 8MDN51 lub 8BG51. Są też różne pośrednie głośniki. Typowo średniotonowego nie proponuję, nie to zastosowanie.
    Driver z możliwym podziałem od 2kHz, moc około 30W.
    Ewentualnie takie coś jak 8CXN51. Choć trzeba się więcej napracować przy zwrotnicy to jednak polecam. Nadałby się też jako odsłuch.

• #5 28 Gru 2013 11:26
    JerzyPed
    Poziom 19  

Kolego Audio-M, miales absolutna racje z tym ze BR jest za maly. W zwiazku z tym cofam swoje slowa z poprzedniego postu w ktorym pisalem, zeby zaufac producentowi glosnikow. Nigdy bym nie przypuszczal, ze znany producent dobrych zachodnich glosnikow moze polecac kiepski projekt. Czlowiek uczy sie cale zycie. Dobrze sie stalo, ze Kolega Granat zauwazyl moj post i poswiecil troche swojego czasu na sprostowanie sprawy.
    Kolego Granat, dziekuje za wyjasnienie sprawy. W innym poscie sugerowalem innemu forumiczowi fabryczny projekt producenta (12" + driver) Za chwile napisze mu, zeby sie skonsultowal z Toba w sprawie tego projektu. Pozdrawiam,
    Jerzy

• #6 28 Gru 2013 16:06
    audio-m
    Poziom 12  

Kolega granat ma swoje szerokie doświadczenie za co mu dzięki. I ja też ma swoje małe rozeznanie więc nie jest mi łatwo wierzyć bezgranicznie w wszystko co niby ma być ekstra firmowe.
    Kiedyś parę projektów Beymy zrobiłem i wiem co nieco jakie były nierzetelne.
    Co do rozważanej paczki i głośnika 8mdl51 to myślę, że min 40cm2 powierzchnia BR była by odpowiednia, pojemność netto 16 litr wydaje się też optymalna. Strojenie ? .. jeszcze nie wiem, może poczekam na głośnik i popróbuje w realu...

• #7 28 Gru 2013 16:32
    Granat :)
    Poziom 34  

Port powinieneś zrobić taki żeby prędkość powietrza w nim przy mocy nominalnej nie przekraczała 15-20m/s. Stąd najczęściej wychodzi 1/3Sd. Można zrobić większy, ale w nadstawce nie jest to potrzebne, a czasem nawet szkodliwe. Im dłuższy port, tym niższa druga i kolejna częstotliwość rezonansowa. Czyli trzeba użyć więcej materiału tłumiącego, co z kolegi obniża sprawność działania br.
    Ja bym zrobił 13-15L 66-75Hz portem o przekroju 80cm^2.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME